• Wydarzenia w gr. WIEWIÓRKI

      • 30.06.2023
        • CZERWIEC W WIEWIÓRKACH

          Czerwiec był miesiącem bardzo intensywnym. Rozpoczeliśmy go Dniem Dziecka który obfitował w zabawę,smaczne lody. Radośc dzieci była tym na czym najbardziej zależy nauczycielom. Dzieci w tym miesiący opowiadały o tym gdzie można spędzać wakacje, wypowiadały się na temat planów i marzen jakie mają związane oczywiście z wakacjami. Przedszkole odwiedzili strażacy, ciekawość dzieci została bardzo rozbudzona. Zadawali pytanie jak też mogli zobaczyć wóz strażacki w środku, zobaczyć jak strażacy używają sprzęt do gaszenia pożaru. Ostatni tydzień dzieci odwiedzili rodzice. Jedna z mam przeczytała książkę, jeden z tatusiów przyszedł jako strażak jak też dzieci odwiedzili salon kosmetyczny. Ostatniego dnia zrobiliśmy ekozabawkę którą dzieci będą mogły używać do grania jako instrument.

          Wiewiórki kończą swoją przygodę w grupie 3 latków i zaczynają wakacje życząc udanego i spokojnego odpoczynku.

      • 31.05.2023
        • Kolorowy Maj w Wiewiórkach

          Kolorowy Maj w Wiewiórkach

          W pierwszym tygodniu maja dzieci poznawały nowy ekosystem – łąkę. Dowiedziały się, jak wyglądają najbardziej znane kwiaty rosnące na łące, jakie zwierzęta tam mieszkają, jakie znaczenie mają owady w życiu człowieka oraz jakie dźwięki można usłyszeć na łące. Biedronki poznały życie i ciężką pracę pszczół oraz budowę ula. Dowiedziały się, na czym polega praca pszczelarza oraz jak powstaje miód i jakie są jego rodzaje. Dzieci odkrywały, do czego człowiek wykorzystuje wybrane gatunki roślin, dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności oraz co jest charakterystycznego w budowie motyli i niektórych owadów.

          Zrozumiały, co to znaczy ochrona przyrody i dlaczego należy o nią dbać, jakie rośliny podlegają ochronie ścisłej, a jakie ochronie częściowej. 10 maja dzieci wzięły udział w obchodach Dnia optymizmu, gdzie wspaniale i wesoło - jak na optymistów przystało - bawiły się z rówieśnikami. Drugi tydzień poświęcony był poznawaniu ciekawych miejsc na świecie. Dzieci wskazywały, jakie walory ma ich miejscowość – Czarna Białostocka, jakie miejsca użyteczności publicznej znajdują się w mieście i jakie znaczenie mają one dla mieszkańców. Następnie poznały, jakie są ciekawe miejsca i budowle w Europie i na świecie, jaka jest charakterystyczna potrawa kuchni włoskiej oraz jakimi środkami transportu można podróżować do tych krajów. Podczas tygodnia europejskiego udaliśmy Wiewiórki skupiły się na poznawaniu swojego kraju. Dzięki pomocy Rodziców powstał piękny plakat Polski.  Dzieci obejrzały też piękne przedstawienie teatralne „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu grupy CoNieco. W trzecim tygodniu maja dzieci poszerzały wiedzę na temat rodziny. Dowiedziały się, co łączy członków rodziny, jaką rolę w życiu dziecka pełni mama, a jaką tata oraz jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny. Wskazywały, co jest cechą charakterystyczną wyglądu kobiety, a co – mężczyzny, do kogo dzieci są podobne. Wiewiórki opowiadały, w jaki sposób dzieci mogą pomóc rodzicom, jak można spędzać z nimi czas oraz w jaki sposób dzieci mogą sprawić im przyjemność. Dzieci poznały, kiedy obchodzimy Dzień Matki, a kiedy Dzień Ojca, w jaki sposób można okazać miłość i przywiązanie rodzicom oraz czego można życzyć im w dniu ich święta. Po intensywnej pracy przyszedł czas na poznawanie dziecięcych marzeń. Biedronki poprzez zabawę dowiedziały się, co łączy wszystkie dzieci, co lubią robić i w co się bawić ich rówieśnicy mieszkający w różnych częściach świata. Poznały, jak wyglądają dzieci mieszkające w innych częściach świata, jakie stroje, domy i zwierzęta są charakterystyczne dla różnych regionów, oraz jaka muzyka jest charakterystyczna dla różnych zakątków świata.

          Dzieci dowiedziały się, kiedy i jak obchodzimy Dzień Dziecka, opowiadały, jak one chcą go spędzić oraz jakie mają marzenia. Poznały, co to jest przyjaźń, jakie zachowania można uznać za przyjacielskie i co to znaczy być prawdziwym przyjacielem. Określały, co oznacza słowo niepełnosprawność, jak można pomagać ludziom niepełnosprawnym, wskazywały, jak można sprawić niespodziankę chorej koleżance lub koledze.

          Wiele radości miały też dzieci w przedszkolu. Razem z innymi grupami – 30 maja wzięły udział w Maratonie przedszkolaków, podczas którego, na stadionie miejskim wykazały się dużą sprawnością fizyczną, a zorganizowane zabawy sprawiły im wiele frajdy. Każdy przedszkolak za zdrową rywalizację otrzymał medal, a grupa dyplom. Dzień później dzieci wzięły udział w Warsztatach pierwszej pomocy z misiem Edziem, który przeżywał różne przygody, a dzieci ratowały go z opresji. 

           

      • 27.04.2023
        • KWIECIEŃ PLECIEŃ

          KWIECIEŃ PLECIEŃ

          Kwiecień rozpoczęliśmy świątecznym tematem: Jakie wzory i kolory lubią pisanki? Dzieci poznały jakie zwyczaje są związane ze Świętami Wielkanocnymi, dowiedziały się jakie pokarmy powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym oraz podjęły próbę układania wielkanocnych życzeń.

          W drugim tygodniu zainteresowaliśmy się tematyką zwierząt. Dzieci dowiedziały się w jakich środowiskach żyją zwierzęta i które zwierzęta są pożyteczne. Poznaliśmy zwierzęta żyworodne oraz te, które wykluwają się z jaj. Odkryliśmy dlaczego zwierzęta się kamuflują i ostrzegają ubarwieniem.

          Pod koniec tygodnia obchodziliśmy „Dzień służby zdrowia”. Z tej okazji dla wszytkich rodziców pracujących w służbie zrowia ich pociechy przygotowały przedstawienie oraz mały poczęstunek. Na koniec dzieci wręczyły laurki zaproszonym gościom.

          W kolejnym naszym wspólnym tygodniu rozmawialiśmy o tym jak być EKO? Dowiedzieliśmy się jakie działania można podejmować, aby żyć ekologicznie. Jak segregować i wykorzystywać odpady. Wiewiórki obchodząc Dzień Ziemi, jak każda grupa przedszkolaków stworzyła ekologiczne drzewko oraz kodeks Ekoprzedszkolaka”. Potem wszyscy podziwialiśmy Ekologiczny pokaz mody, w którym rówinież dwoje dzieci z grupy występowało w swoich kreacjach z recyklingu. Brawa za pomysłowość dzieci i ich rodziców!

          W ostatnim tygodniu omówiliśmy temat: Kto wymyślił naszą flagę? Dzieci utrwalały polskie symbole narodowe, poznały miasto Warszawę stolicę Polski oraz śpiewały hymn. Dowiedzieliśmy się o czym opowiadają wybrane polskie legendy, które przeniosły nas do dawnych czasów. Świętowliśmy również Międzynarodowy Dzień Tańca - święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. Wiewiórki miały okazję zaprezentować swój występ dla społeczności przedszkolnej.

          Każda grupa w nagrodę za taniec dostała statuetkę oraz słodkości. Wielkie brawa!!!

           

      • 31.03.2023
        • MARZEC W WIEWIÓRKACH

          MARZEC W WIEWIÓRKACH

           W marcu dzieci dowiedziały się,  jakie zjawiska pogodowe są charakterystyczne dla przedwiośnia, jak można zinterpretować przysłowie „W marcu jak w garncu” oraz  jak prezentować prognozę pogody. Wiewiórki zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, jej znaczeniem dla środowiska oraz z korzyścią czerpaną z wody przez żywe organizmy. W trakcie zajęć i  zabaw w sali i na powietrzu obserwowały zmiany w przyrodzie i pogodzie.  Po długiej zimie powitaliśmy wreszcie upragnioną wiosnę. W związku z tym dzieci dowiedziały się, jakie są oznaki nowej pory roku oraz  jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie. Poznały pierwsze, wiosenne kwiaty, utrwaliły nazwy ptaków  powracających z ciepłych krajów oraz założyły w sali  „Zielony ogródek”, dzięki czemu wzbogacały wiedzę na temat warunków potrzebnych roślinom do życia.  Obejrzeliśmy piękne przedstawienie o wiośnie, przygotowane przez starszych kolegów. Następnie wraz z całą społecznością przedszkola udaliśmy się na wiosenny spacer z Marzanną, aby zgodnie z tradycją pożegnać zimę. Po powrocie do przedszkola dzieci wzięły udział w obchodach Dnia Osób z Zespołem Downa, czego symbolem były założone przez wszystkich 2 różnokolorowe  skarpetki. Kolejną atrakcją były w warsztaty z  „Puchata Radość”, w trakcie których przedszkolaki mogły poznać, pogłaskać i przytulić milutkie króliczki, jagniątko i koźlątko. Tak jak każdego miesiąca tak i w marcu uczestniczyliśmy w wiosennych zabawach w Bibliotece.  Przedszkolaki poświęciły czas na   poznawaniu właściwości i etapów powstawania różnych rzeczy i żywności. Dzieci dowiedziały się,  co można stworzyć z gliny, z czego robi się swetry oraz jak samodzielnie stworzyć papier. Poznały  jak wygląda proces powstawania chleba i  jak z mleka zrobić ser biały. Ostatni tydzień poświęcony był zwierzętom z różnych środowisk dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta żyją z ludźmi w domu, w gospodarstwie wiejskim oraz jaka jest ich rola w życiu człowieka. Poznawały też trzy ekosystemy – pole, las i ogród. Dzieci dowiedziały się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w każdym z nich. W marcu dzieci uczestniczyły też w 2 przedstawieniach teatralnych o tematyce wiosennej i wielkanocnej.

           

              

      • 26.02.2023
        • WIEWIÓRKI W LUTYM

          WIEWIÓRKI W LUTYM

          W pierwszym tygodniu lutego dzieci poznawały zawody jakie wykonują  osoby dorosłe i zastanawiały się kim będą gdy dorosną. Pomocne w wyborze zawodu było głębsze przyjrzenie się czynnościom wykonywanym w wybranych profesjach.  W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o ulubionych bajkach, baśniach dzieci. One same próbowały nam opowiadać i wspólnie poznawaliśmy nowe jeszcze nieznane np. "Brzydkie kaczątko". Dzieci odgrywały scenki gdzie wcielały się w jakąś rolę. Byliśmy na wycieczce w bibliotece miejskiej gdzie zabawa była połączona z poznawaniem nowych baśni . Poznały etapy powstawania książki i wykonały pierwszą w życiu własną książkę o tytule decydowały dzieci . Ustaliliśmy również zasady właściwego korzystania z książek. Kolejny tydzień poświęciliśmy na poznawanie różnych rodzajów sztuki, jak muzyka, spektakle teatralne. Uczestniczyliśmy w spektaklu pt: „Podróże z globusem na piątkę z plusem” w wykonaniu artystów z teatru ARENA. Dzieci dowiedziały się ,że na koncerty muzyczne chodzimy do filharmonii. Poznały różnorodne sposoby wykorzystania własnej wyobraźni w życiu i sztuce, np. malarstwie. W ostatnim tygodniu rozbudzaliśmy zainteresowanie dinozaurami. Każdy mógł przynieść swojego dinozaura. Uczyliśmy się dzielenia swoimi zabawkami z kolegami i koleżankami z grupy. Dzieci poznawały nazwy dinozaurów ich wygląd, czym się żywiły i czym się różniły od smoków. Ostatniego dnia dzieci stworzyły na zajęciach grupowych makiete (park jurajski) gdzie każdy mógł umieścić swojego dinozaura.

          Pamiętaliśmy również o WALENTYNKACH i TŁUSTYM CZWARTKU- tradycji stało się zadość, każdy otrzymał walentynkę i każdy zjadł pączka.

          Panie z grupy dziękują za walentynki.

      • 30.01.2023
        • Styczniowe wyzwania

          Styczniowe wyzwania

          W pierwszym tygodniu nasze dzieci dowiedziały się, że nastał Nowy Rok. Poznawały zwyczaje związane z powitaniem Nowego Roku. Zapoznały się z kalendarzem. Oglądały różne rodzaje zegarów i dowiedziały się, że czas płynie i nie da się go zatrzymać. Poznały cykliczność występowania dnia i nocy, dni tygodnia oraz pór roku. W następnym tygodniu dzieci przypomniały sobie jak zimę spędzają zwierzęta. Dowiedziały się kto i w jaki sposób im pomaga przetrwać ten trudny okres. Dowiedziały się, kim jest leśniczy i na czym polega jego praca. Poznały sposób w jaki one wraz z rodzicami mogą pomóc np: ptakom. Dzieci wraz z nauczycielką wywiesiły słoninkę by pomoóc ptakom w ten cięzki dla nich czas. Oglądały tropy zwierząt oraz pokarm jaki lubią dane zwierzęta. W trzecim tygodniu poznawały swoje rodziny, a zwłaszcza babcie i dziadków. Przedszkolaki przygotowywały przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka.Ostatni tydzień przebiegał pod hasłem zabaw karnawałowych. Dzieci poznały zwyczaj organizowania balów karnawałowych i przebierania się na nie. Dzieci uczestniczyły w balu zorganizowanym w przedszkolu z animatorami gdzie bardzo chętnie uczestniczyli w aktywnościach jakie dla nich przygototowali.

      • 28.12.2022
        • Świąteczny grudzień

          Świąteczny grudzień

          W miesiącu grudniu wszystko kręci się wokół świąt Bożego Narodzenia. Już na początku obchodziliśmy imienini św. Mikołaja. Dzieci nazywały części garderoby Mikołaja. Dowiedziały się jak ważną rolę pełni Rudolf w zaprzęgu św. Mikołaja. Uczyły się sposobów pomagania innym. W następnym tygodniu maluszki poznawały sporty uprawiane w okresie zimowym. Dowiedziały się po czym poznajemy Zimę, jak i gdzie powstaje śnieg. Ćwiczyły lepienie bałwana, w zajęciach ruchowych same tworzyły kule śniegowe i trafiały do celu.Zapoznały się z nazwami dni tygodnia. Bezpośrednio przed świętami poznawały związane z nimi tradycje i zwyczaje - ubieranie choinki, zdobienie domów, ulic, potrawy wigilijne, sianko na stole, kutia i oczywiście opłatek. Uczyły się kolęd i składania życzeń. Po świętach wspólnie próbowaliśmy przybliżyć temat związany z Nowym Rokiem i zabawą sylwestrową. 

      • 29.11.2022
        • Listopad w Wiewióreczkach

          Listopad w Wiewióreczkach

          W pierwszym tygodniu na podstawie opowiadania Agaty Widzowskiej pt: „Współpraca” oraz

          wierszy Iwony Fabiszewskiej pt: „Miasto i wieś” i „Dwie rodziny” nasze maluszki zapoznały się z

          pojęciem rodziny. Dowiedziały się jak nazywają się członkowie rodziny. Ustaliliśmy też co to są

          obowiązki i dlaczego należy się z nich wywiązywać. Poznawały również prawa i obowiązki dzieci,

          czym się różnią lub w czym są podobne obowiązki mieszkańców miast i wsi. Dowiedziały się co to

          jest drzewo genealogiczne, zostały zachęcone do poznawania historii swoich rodzin.

          W następnym tygodniu przedszkolaki dowiedziały się jakiej są narodowości i jak nazywa się

          kraj w którym mieszkają. Zapoznały się z mapą Polski, wspólnie odszukaliśmy położenie naszego

          miasta oraz stolicy, poznały jej nazwę – Warszawa.

          Poznawały symbole narodowe- flaga, godło, hymn, oraz ich znaczenie. Dzieci uczyły się postawy podczas śpiewania hymnu gdzie wspólnie z całą

          społecznością przedszkola dzieci  wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do

          hymnu”. 

          Kolejny tydzień upłynął nam na dalszym poznawaniu swojego kraju i legend z nim związanych.

          Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się historie ze smokami.

           Wsłuchiwaliśmy się też w melodie z wybranych regionów, a szczególnie z

          Podlasia. Rozśpiewane i roztańczone maluszki podczas wystąpień przed rodzicami otrzymały poprzez akt pasowania miano Przedszkolaka.

          W ostatnim tygodniu poznawały nasze dzieci wybrane aspekty kosmosu. Zobaczyły jak

          wygląda Układ słoneczny w którym żyjemy, gwiazdozbiór – Wielka Niedźwiedzica i Mała

          Niedźwiedzica. Poznały nazwy planet krążących wokół Słońca, ze szczególnym zwróceniem uwagi

          na Ziemię. Dowiedziały się czym zajmuje się kosmonauta i jak wygląda i do czego służy rakieta.

          Wspólnie z dziećmi z innych grup hucznie obchodziliśmy Światowy Dzień Misia. Na koniec miesiąca przyszedł czas na Andrzejki zabawom nie było końca.

      • 27.10.2022
        • Październik w Wiewiórkach:

          Jak jesienią dbać o zdrowie?

          Co oznacza słowo zdrowie. Jak prawidłowo myć ręce . Co należy jeść, aby być zdrowym. Jakie znaczenie ma ruch dla zdrowia. Jak wygląda praca lekarza i jakie narzędzia i inne akcesoria wykorzystuje w swojej pracy. Jak należy zachować się podczas wizyty u lekarza. Zabawy tematyczne związane z zawodem lekarza.

          ,,Kto pracuje w przedszkolu?”

          Jak wygląda nauczyciel. Jakie zadania wykonuje nauczyciel. Kto może być nauczycielem. Co lubi nauczyciel przedszkola. Kto jeszcze pracuje w przedszkolu. Czyim świętem jest Dzień Edukacji Narodowej. Wyjście do Biblioteki zapoznanie się z nowym miejscem.

          ,, Co mogę robić jesienią?”

          Jakie cechy ma jesienna pogoda. Jak należy ubierać się jesienią. Jakie czynności sprzyjają zdrowiu. Co to jest wiatr i jak można go wywołać. Jak sprawdzić z której strony wieje wiatr. Czy rośliny lubią wiatr i jakie znaczenie ma wiatr. W jakie zabawy można się bawić z jesiennym wiatrem .

          ,,Jakie plany na jesień mają zwierzęta”

          Jak wyglądają i jakie zwyczaje mają wiewiórki, niedźwiedzie, jeże, zające i ptaki. Które ptaki przylatują do naszego kraju, a które odlatują. Jakie są jesienne przysmaki wiewiórki, jeże, zające i ptaki. Jakie są głosy różnych ptaków. Które zwierzęta zmieniają futro na zimę, które zasypiają na zimę. Jakie dźwięki i odgłosy można usłyszeć jesienią w lesie.

           

        • Założenia wrześniowe w Wiewiórkach

          Założenia wrześniowe w Wiewiórkach

          WRZESIEŃ W GRUPIE WIEWIÓRKI

           Pierwszy miesiąc w grupie minął głównie na adaptacji dzieci i choć pierwsze dni w przedszkolu były dla nas nieco trudne, przebiegła ona spokojnie . Każdy kolejny dzień wywoływał mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci i smutku było coraz mniej. Wiewiórki wciąż uczą się wielu rzeczy, ale idzie im coraz lepiej. Chodzenie w parach opanowały już bardzo dobrze .Dzieci okazały się prawdziwymi zuchami. Szybko znalazły sobie kolegów, z którymi świetnie się bawiły. Z zainteresowaniem uczestniczyły też w zajęciach.  „ Wiewiórki ” poznały pomieszczenia przedszkolne i plac zabaw. Wiedzą, jak bawić się bezpiecznie w sali i na podwórku Poznały podstawowe zasady ruchu drogowego oraz pierwszą figurę geometryczną – koło. Odnalazły je w znakach drogowych, sygnalizatorze świetlnym i kołach samochodu. . Dzieci brały również udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych takich jak; Imieniny Przedszkola ,Dzień Kropki czy najważniejszy dla nas Dzień Przedszkolaka. Były tańce, zabawy ruchowe, bańki, a przede wszystkim integracja z rówieśnikami i słodki poczęstunek . W trakcie trwania Akcji Sprzątania Świata poznawały rodzaje koszy ,do których powinniśmy wyrzucać odpowiednie śmieci, a jest to bardzo ważne by dbać o naszą planetę. Przywitały również nową porę j roku i czym się ona charakteryzuje .Miały również okazję oglądać przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów z Białegostoku. Mimo tylu zajęć  najważniejsze są jednak wspólne zabawy w sali i  na placu,  które sprzyjają  integrowaniu dzieci  oraz rozwijają i pogłębiają relacje między nimi.

      • 24.09.2022
        • Dni adaptacji w grupie Wiewiórki

          Dni adaptacji w grupie Wiewiórki

          Adaptacja w nowej grupie "Wiewiórki"  odbyła się w ostatnie dni sierpnia i okazała się bardzo potrzebna. Każde dziecko z rodzicem mogło poznać placówkę,rówieśników i nowe Panie. Zabawom nie było końca. Dzieci mogły zobaczyć nowe zabawki,uczestniczyć w zabawach w kole jak też skorzystać z małego poczęstunku gdzie maluchy po raz pierwszy mogły usiąśc przy stole przedszkolnym i wybrać dogodne miejsce. Zobaczyły gdzie będą mogły zostawić swoją odzież wierzchnią po przyjściu do przedszkola i poznać znaczki jakie zostały im dopasowane. Dzięki dogodnym warunkom pogodowym mogły także zoabaczyć i pobawić się na przedszkolnym placu zabaw. 

          Dzięki temu że dzieci mogły spędzić trzy dni w nowej placówce z rodzicami, łatwiej było im zostać kolejne dni bez rodziców i czuć się jak prawdziwy Przedszkolak.

      • 01.09.2022
        • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          Grupa WIEWIÓREK liczy 22 dzieci: w tym 12 chłopców i 10 dziewczynek. Wszystkie dzieci w tym roku kończą lub skończyły 3 lata. Dzieci proces adaptacji przeszły bardzo dobrze i szybko nawiązały relacje rówieśnicze. „Wiewiórki” to mądre, pogodne i wesołe dzieci. Grupę prowadzą nauczycielki: mgr Lucyna Wójcik i mgr Paulina Maciejczuk.

    • Kontakty

      • Przedszkole "Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej
      • tel/fax: 85 7101427, kom.: 534-264-844
      • ul. Torowa 26, 16-020 Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka Poland
      • PrzedszkoleKM/SkrytkaESP
      • AE:PL-63687-96518-FUFWE-29
    • Logowanie