• Wydarzenia w gr. SÓWKI

      • 30.06.2023R.
        • W CZERWCU

           

          Słoneczny czerwiec minął nam niesamowicie szybko! Pierwszy tydzień spędziliśmy na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Jak żyrafa myje szyję?”.  Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta mieszkają na sawannie oraz stepie. Poznaliśmy jak różne i niezwykłe mogą być rośliny.  Wiemy także, jakie zwierzęta zamieszkują zoo. Kolejny tydzień przyniósł nam wiele informacji na temat lata. Znamy oznaki tej pory roku i mamy dużo ciekawych pomysłów co można robić latem. Potrafimy spakować się na wakacje, a także wiemy, gdzie można się wybrać aby milo spędzić wakacyjny czas. Trzeci tydzień był Eco- tygodniem. To w nim szukaliśmy sposobów na ponowne wykorzystanie materiałów plastikowych, papierowych, metalowych i szklanych. Wykorzystując plastikowe słomki wykonaliśmy wspaniałą biżuterię. Ostatnie dni przed wakacjami były bardzo refleksyjne – szukaliśmy odpowiedzi, za co kochamy wakacje. Poznaliśmy zasady bezpieczeństwa na wakacjach, wiemy jakie są wakacyjne aktywności oraz jakie kraje można odwiedzić podczas wakacji.

          W czerwcu braliśmy udział w takich wydarzeniach jak : Obchody Dnia Dziecka – 1 czerwca, Spotkanie ze Strażą Pożarną – 7 czerwca, „Jak nie czytam – jak czytam” – udział w akcji czytelniczej – 7 czerwca, Piknik Rodzinny oraz 35-lecie Przedszkola – 16 czerwca.

          13 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do sali zabaw Fikoland w Białymstoku.

          Cały rok za nami. Życzymy wszystkim udanych wakacji. 

      • 2.06.2023R.
        • NA ZAJĘCIACH W MAJU.

          NA ZAJĘCIACH W MAJU.

           

          W maju w pierwszym tygodniu nasze dzieci dowiedziały się czyim domem jest łąka. Poszerzały wiedzę o roślinach i zwierzętach zamieszkujących łąki. Dowiedziały się, kto wśród owadów jest najpracowitszy, a który najpiękniejszy. Na podstawie filmu edukacyjnego poznały rośliny chronione i te, które są wykorzystywane przez ludzi.Drugi tydzień to tematyka poświęcona różnym krajom europejskim. Dzieci poprzez zdjęcia, przeglądanie atlasów i prezentacji multimedialnej poznawały wybrane atrakcje turystyczne Europy. W tygodniu europejskim bardziej przybliżone zostały im Niemcy. Sówki nauczyły się kilku słów w tym języku i nagrały powitanie, wykonały także flagę Niemiec. Co oznacza powiedzenie „Jak daleko pada jabłko od jabłoni” dzieci dowiedziały się w trzecim tygodniu maja. Wykonały piękne prace dla mam z okazji Dnia Matki. Pojechały na wycieczkę autokarową szlakiem rękodzieła ludowego, gdzie poznały pracę garncarza i łyżkarza. Same miały możliwość wykonać różne prace z gliny. Czwarty tydzień to czas poświęcony dzieciom. Sówki poznały dzieci z różnych krajów, ich wygląd i inność – np. kolor skóry. W tym tygodniu obchodziliśmy też Dzień Dziecka. Ten dzień spędziliśmy na swobodnych zabawach dzieci, był „mały piknik” na placu przedszkolnym i lody, które można było zjeść na świeżym powietrzu. Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia.

      • 2.05.2023R.
        • W KWIETNIU.

           

          Kwiecień plecień - bo przeplata trochę zimy trochę lata.  Mimo zmiennej pogody pracowaliśmy niestrudzenie przez cały miesiąc by poszerzać swoją wiedzę. W pierwszym tygodniu zastanawialiśmy się nad tym, jakie kolory lubią pisanki. Poznaliśmy zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, pokarmy znajdujące się w koszyczku wielkanocnym, zasady savoir - vivre'u obowiązujące przy stole. Układaliśmy wielkanocne życzenia oraz doskonaliliśmy umiejętności liczenia. Drugi tydzień poświęciliśmy rozważaniom na temat zwierząt oraz środowisk w jakich żyją. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta są żyworodne oraz jakie wykluwają się z jaj. Wiemy także, że zwierzęta potrafią przybierać kamuflaż, ostrzegać swoim ubarwieniem oraz czym jest czerwona księga gatunków zagrożonych i jakie zwierzęta są do niej wpisane. Kolejny tydzień minął nam pod hasłem bycia EKO.  Znamy działania, jakie można podejmować, aby żyć ekologicznie. Nie są nam obce zasady segregacji oraz wtórne wykorzystywanie odpadów. W ostatnim tygodniu kwietnia doskonaliliśmy wiedzę na temat naszych symboli narodowych. Wiemy o czym opowiadają polskie legendy, o czym mówi hymn Polski oraz jak nazywa się nasza stolica. W kwietniu braliśmy  udział  w takich wydarzeniach jak: 3 kwietnia - Dzień Autyzmu, 14 kwietnia - Dzień Służby Zdrowia, 21 kwietnia - Dzień Ziemi, 25 kwietnia - Dzień Tańca.  

          Mieliśmy także przyjemność brać udział 19 kwietnia w audycji muzycznej pt. "Niezwykłe wybryki doktora muzyki" . 

      • 31.03.2023R.
        • U SÓWEK W MARCU.

          U SÓWEK W MARCU.

           

          W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o zdrowiu na przedwiośniu. Dzieci dowiedziały się, że ruch to zdrowie, poszerzyły wiadomości na temat zdrowego jedzenia i wzbogaciły wiadomości o źródłach witamin oraz postaw prozdrowotnych.

          Drugi tydzień był pełen doświadczeń, nowych wiadomości i umiejętności. Dzieci poznały właściwości gliny i jej zastosowania. Zapoznały się z etapami produkcji chleba i różnymi rodzajami pieczywa. Dowiedziały się o pochodzeniu i zastosowania mleka, sposobem powstawania sera, a także sposobu pozyskiwania wełny i jej właściwości fizycznych. Zapoznały się ze sposobem powstawania papieru i pozyskiwania go z recyklingu. Poszerzały także swoje doświadczenia plastyczne w czasie barwienia papieru i nazywania powstałych kolorów.

          Dlaczego w marcu jest jak w garncu, dowiedziały się dzieci w trzecim tygodniu marca. Poznały cechy charakterystyczne dla wczesnej wiosny, czyli nagłe zmiany pogody. Dowiedziały się skąd się bierze deszcz i zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, jej znaczenia dla środowiska oraz z korzyściami czerpanymi z wody przez żywe organizmy. Dzieci założyły też zielony ogródek w Sali zakładając hodowlę szczypioru cebuli.

          W czwartym tygodniu marca powitaliśmy wiosnę i ze wszystkimi dziećmi z przedszkola usypialiśmy Marzannę. Dzieci też jeździły na wycieczkę autokarową do Epicentrum w Białymstoku i miały warsztaty z małymi, żywymi zwierzętami, które odwiedziły nasze przedszkole. Uczestniczyły w wiosennych zabawach w bibliotece. W końcu  tygodnia zaprojektowały suknię Pani wiosny z różnych materiałów plastycznych.

          W ostatnim tygodniu marca dzieci poznawały różne zwierzęta i ich środowiska życia. Powstały króliki wyklejanie wełną i koty wyklejane watą. Rozpoznawały zwierzęta hodowane w gospodarstwach domowych i żyjące na wolności.

      • 1.03.2023R.
        •  

          Luty- najkrótszy miesiąc w roku, a my tyle zdążyliśmy zrobić! W pierwszym tygodniu przenieśliśmy się w niezwykle magiczne miejsce - świat bajek i baśni. Odkrywaliśmy litery i cyfry podczas bajkowych przygód. Nie zabrakło ciekawych zabaw ruchowych oraz pięknych piosenek. Poznaliśmy etapy powstawania książki , a także sami stworzyliśmy swoje wyjątkowe książeczki. Kolejny tydzień upłynął nam na poszukiwaniu informacji na temat tego, czym jest sztuka. Poznaliśmy miejsca takie jak : kino, teatr, filharmonia oraz muzeum. Wiemy również,  jak należy się zachować w takich miejscach. Trzeci tydzień miesiąca był niezwykle smakowity - bo był wtedy tłusty czwartek. Zjedliśmy pyszne pączki, rozmawialiśmy o ostatnich dniach karnawału, zrobiliśmy karnawałowe maski. Poznaliśmy słodkie wypieki jakie są charakterystyczne w różnych regionach Polski. Ostatnie dni lutego poświęciliśmy na rozwiązywanie zagadki "Co łączy kurę i dinozaura?". Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o tym, jak wyglądała Ziemia gdy nie było na niej ludzi. Poznaliśmy zawód paleontologa, zrobiliśmy dinozaury z papieru i próbowaliśmy ustalić, czy smoki naprawdę istniały. Oglądaliśmy także teatrzyk pt." Podróże z globusem na piątkę z +" 

          14 lutego obchodziliśmy Walentynki. 

      • 31.01.2023R.
        • W STYCZNIU.

          W STYCZNIU.

           

           

          Czy można cofnąć czas? Takie pytanie zadajemy sobie od dawien dawna. W tym tygodniu dzieci poznawały sposoby mierzenia czasu. Zobaczyły jak mierzony był czas dawniej, a jak to się robi dzisiaj. Przypomniały pory roku, nazwy dni tygodnia i dowiedziały się jak nazywają się miesiące, oraz dlaczego następują zmiany dnia na noc.

          W kolejnym tygodniu dzieci dowiedziały się jak pomagać ptakom i zwierzętom w zimie. Poznały sposoby ich dokarmiania i nazwy miejsc służących temu, a także kto głównie się tym zajmuje. Dowiedziały się jak zrobić karmnik dla  ptaków i same wykonały taką pracę plastyczną.

          W trzecim tygodniu dzieci poznawały swoje rodziny i szczególnie kto to jest babcia i dziadek i dlaczego mamy dwie babcie i dwóch dziadków. Dowiedziały się jak wygląda drzewo genealogiczne i po co się je tworzy. Dzieci bardzo intensywnie przygotowywały się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka ćwicząc wiersze, tańce i piosenki. Wykonały również prezenty dla swoich gości.

          Czwarty tydzień zdominowany był przez różne aktywności dzieci. Sówki uczestniczyły w balu karnawałowym prowadzonym przez animatorów. Większość z nich miało ciekawe przebrania i bardzo chętnie pozowały w nich do zdjęć. Atrakcją balu była wizyta Mikołaja, który przyniósł prezenty. Ten tydzień to też zabawy z piłkami prowadzone przez specjalistów, których zadaniem było zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej z wykorzystaniem piłek. W ostatnim dniu tygodnia Sówki gościły swoich dziadków, którym przedstawiły program artystyczny, wręczyły prezenty i zaprosiły do słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców dzieci. Atrakcją tych występów były wspólne tańce wnuczków z dziadkami, które można zobaczyć w galerii zdjęć.

      • 9.01.2023R.
        • W GRUDNIU W SÓWKACH.

          W GRUDNIU W SÓWKACH.

           

          Grudzień upłynął nam w radosnej atmosferze oczekiwania na Świętego Mikołaja oraz Święta Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu miesiąca dowiedzieliśmy się kim jest Święty Mikołaj, poznaliśmy tradycje z nim związane, a także, osobiście mogliśmy się z nim spotkać 6 grudnia. Kolejny tydzień poświęciliśmy poszukiwaniom odpowiedzi na pytanie : "Jakie sporty uprawia Pani Zima?".  Ponadto utrwalaliśmy nazwy dni tygodnia, rozpoznawaliśmy oznaki zimy oraz poznaliśmy właściwości śniegu. Trzeci tydzień grudnia był czasem rozmawiania o tradycjach bożonarodzeniowych, śpiewania kolęd, ozdabiania pierników i ubierania choinki. Ostatni tydzień grudnia owocował w poszerzenie wiedzy na temat żywiołów i ich roli dla człowieka oraz doskonaleniu umiejętności liczenia. Pracowite dni wypełniały także spacery i zabawy na śniegu.  W tym miesiącu braliśmy udział w takich uroczystościach przedszkolnych jak : 6 grudnia - Mikołajki , 21 grudnia - spotkanie opłatkowe. 

           

      • 1.12.2022R.
        • U SÓWEK W LISTOPADZIE

          U SÓWEK W LISTOPADZIE

          W pierwszym tygodniu listopada Sówki poznały obowiązki, które ma każde dziecko. Rozwijały wiedzę na temat swojej rodziny dzieki czemu powstały piękne prace plastyczne przedstawiające członków rodziny. Dzieci wzbogacały także wiedzę na temat struktury materiałów budowlanych rozwijając w ten sposób zainteresowania techniczne.

          W drugim tygodniu Sówki dowiedziały się co powinien wiedzieć każdy Polak. Nauczyły się polskiego hymnu narodowego, który zaśpiewały 10 listopada przed Świętem Niepodległości. Poznały też symbole narodowe Polski, kraje sąsiadujące z naszym państwem oraz najciekawsze miejsca naszego kraju. Rozwijały wiedzę na temat walorów geograficznych Polski.

          Gdzie można spotkać Małą Niedźwiedzicę i Wielką Niedźwiedzicę? To pytanie padało w III tygodniu listopada, ponieważ zajęcia dotyczyły kosmosu. Powstawali mali kosmici z plasteliny i dzieci tworzyły masę galaktyczną uczestnicząc w zabawach badawczych. Sówki poznawały Układ Słonecznyi należące do niego planety, a także wybrane ciała niebieskie.

                      Czy Kujawiak może tańczyć krakowiaka? - Oczywiście. A oscypek to ser? Tego wszystkiego dzieci dowiedziały się w kolejnym tygodniu listopada. Poznawały wybrane miasta Polski biorąc udział w wirtualnej wycieczce. W tym tygodniu w piątek odbyła się uroczystość Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każdy mógł przynieść swojego ulubionego pluszaka i brał z nim udział w różnych zabawach.

          Ostatnie dni listopada to też pożegnanie jesieni . Głownym bohaterem tego dnia był Sensorek, do którego dzieci wykonywały łapki wypełnione różnymi materiałami. Po wykonaniu tego zadania mogły przejść po ścieżce sensorycznej utworzonej z darów jesieni: orzechów, kasztanów, szyszek, sosnowych gałązek. Sensorek w przyszłości będzie służył jako pomocdydaktyczna do zabaw.

          Ostatni dzień listopada to oczywiście Andrzejki. Dzień ten wypełniały wróżby, zabawy i różnorodność słodyczy. A tańcom nie było końca.

      • 3.11.2022R.
        • W SÓWKACH W PAŹDZIERNIKU

          W SÓWKACH W PAŹDZIERNIKU

           

          Październik był bardzo pracowitym miesiącem w grupie Sówek. Dowiedzieliśmy się jak jesienią należy dbać o swoje zdrowie. Wiemy, jak ubierać się odpowiednio do pogody, czym jest zdrowy styl życia oraz jak się odżywiać, aby nie chorować. Poznaliśmy zawód lekarza - jego kilka specjalizacji i wiemy do kogo udać się po pomoc, gdy źle się czujemy.  Drugi tydzień października poświęciliśmy rozważaniom związanymi z przedszkolem oraz zawodem nauczyciela. Już wiemy kim jest nauczyciel i na czym polega jego praca. W kolejnym tygodniu towarzyszył nam wiatr. Odkryliśmy jego znaczenie dla ludzi i roślin. Znamy odpowiedzi na pytania :  Jak powstaje wiatr? Jak oszczędzać energię?  Ostatni tydzień minionego miesiąca owocował w poszukiwania informacji na temat tego, co robią zwierzęta jesienią. Zwróciliśmy uwagę na ich sposoby przygotowania się do zimy, zmiany w wyglądzie, a także podróże do ciepłych krajów, jakie odbywają niektóre gatunki ptaków. Nie są nam już obce zwyczaje wiewiórek oraz jeży. Podczas wspólnych zabaw nie brakowało uśmiechu i ciekawych pomysłów. Razem odkrywaliśmy niezwykły świat literek oraz cyfr. 

          W październiku braliśmy udział w takich uroczystościach jak : Dzień Edukacji Narodowej i Święto Drzewa. 

      • 6.10.2022R.
        • WRZESIEŃ W SÓWKACH.

          Wrzesień to początek roku i jak na początek przystało, wszystko zaczęło się od adaptacji. Przypomnieliśmy na początek zasady, które obowiązują w przedszkolu i grupie. Poznaliśmy nazwy nowych grup i gdzie one się znajdują. Dowiedzieliśmy się jak być superbezpiecznym i kto nam to bezpieczeństwo zapewnia. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z policjantami i poznaliśmy z bliska ich pracę. Jakie są nasze supermoce dowiedzieliśmy w kolejnym tygodniu. O jesiennych owocach lasu, sadu i ogrodu rozmawialiśmy w ostatnim tygodniu września.

          We wrzeniu uczestniczyliśmy w różnych uroczystościach: Imieniny przedszkola, Sprzątanie świata, Dzień Przedszkolaka, Dzień pokoju, Dzień kropki.

      • 01.09.2022
        • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          Grupa SÓWEK to dzieci 4-5 letnie. Uczęszcza tu 20 osób. Pięcioro dzieci pierwszy raz przyszło do przedszkola, a pozostałe chodziły już wcześniej do innych grup. Przedszkolaki polubiły się nawzajem i chętnie bawią się w grupkach. „Sówki” to muzykalna grupa- chętnie śpiewają i uczestniczą w zabawach muzycznych. Grupę prowadzi mgr Beata Jopich i mgr Kinga Kunda.

    • Kontakty

      • Przedszkole "Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej
      • tel/fax: 85 7101427, kom.: 534-264-844
      • ul. Torowa 26, 16-020 Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka Poland
      • PrzedszkoleKM/SkrytkaESP
      • AE:PL-63687-96518-FUFWE-29
    • Logowanie