JAGÓDKI 2023/2024
- 30.06.2024
CZERWIEC W JAGÓDKACH
Czerwiec w Jagódkach rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Dziecka, które trwały cały tydzień. Najpierw dzieci uzewnętrzniały swoje marzenia w formie projektowania okazji edukacyjnych. Drugiego dnia ścigały się z kolegami i rodzicami w przedszkolnym maratonie, w kolejnym bawiły się na nietypowym balu (gałgankowym!) przygotowując sobie śmieszne czapki i strój ze skrawków materiałów, a żeby nabrać sił i humoru zajadały smakołyki. Najpierw była piknikowa kiełbaska pałaszowana w salach, bo pogoda tego dnia nie dopisała. Po dużym biegowym wysiłku podczas maratonu nagrodą dla wszystkich sportowców była cukrowa wata. Palce lizać! Zaprosiłyśmy też dzieci do mini-kina z bajkami, a w kinie musiał być popcorn. Wspólnymi siłami wykonaliśmy dłu.....gą gąsiennicę oraz ćwiczyliśmy w parach współpracując ze sobą. Jeszcze jedną niespodzianką były lody.
Wybraliśmy się również 5.06.na wycieczkę do Muzeum Dziejów Ziemi w Jurowcach, by spotkać się z prehistorycznymi gadami. Wokoło nas było pełno różnorodnych dinozaurów - od małych velociraptorów po ogromne tyranozaury. A w innej części parku zwiedzaliśmy gigantyczne grzyby i owady. Potem był posiłek i dowolna aktywność ruchowa na placu zabaw. Było to niesamowite przeżycie dla wszystkich uczestników.
W następnym tygodniu dzieci w przedszkolu brały udział w zajęciach edukacyjnych związanych ze zwierzętami egzotycznymi. Po pierwsze, recytowały wiersz o zwierzętach, który pomógł im lepiej zrozumieć różnorodność fauny. Następnie wykonywały ćwiczenia ruchowe naśladując zachowanie różnych zwierząt, co nie tylko pomogło im w utrzymaniu formy fizycznej, ale także nauczyło o charakterystycznych cechach poszczególnych gatunków. Jagódki również poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt egzotycznych, co zachęca je do odkrywania świata przyrody poza granicami kraju. Zabawę urozmaiciło ułożenie węża z patyczków i węża Florka z talerzyka papierowego oraz rozwiązywanie zagadek słownych związanych ze zwierzętami. Dzieci uczyły się także rozróżniać podobieństwa i różnice między znakami graficznymi i roślinopodobnymi, co rozwija ich zdolności percepcyjne. Ponadto próbowały odwzorować graficznie rytm wierszyka z pokazywaniem „Zoo” oraz rozróżniały różne tempa muzyczne, co rozwinęło ich muzykalność. W trakcie zajęć plastycznych dzieci wykonały małpkę z rolki papieru. W zabawie matematycznej rozwijały umiejętność graficznego odwzorowywania wysłuchanego rytmu. Uczyły się także sortowania obiektów według dwóch cech jednocześnie, co wspomaga ich rozwój poznawczy.
W trzecim tygodniu każde dziecko stało się superbohaterem w żywej grze planszowej, która wprowadziła wszystkich w temat ekologii. Dzieci zdobywały sprawność „Ekoludka” metodą stacji zadaniowych, w których główną rolę spełniały gazety. W ten sposób uczyłyśmy przedszkolaki rozumienia konieczności ochrony środowiska przyrodniczego i nabywania postawy proekologicznej. W pracy plastycznej metodą Edukacji Przez Ruch wykonaliśmy mrowiska pełne pracowitych mrówek. W zabawach matematycznych utrwalaliśmy kierunki od osi własnego ciała: na lewo, na prawo, do przodu, do tyłu, a ilustrując bajeczkę matematyczną „O obłoczkach” utrwalaliśmy pojęcia: wysoko – nisko, wyżej – niżej, najwyżej – najniżej. Wszystkie chmurki dzieci wycinały same.
W czwartym tygodniu Jagódki już w mniejszej liczebności grupy rozwijały myślenie przyczynowo-skutkowe poprzez różne zadania i zabawy, które skupiały się na konsekwencjach działań. Ponadto, utrwalały pląs ze śpiewem „Jedzie pociąg” oraz reagowały na przerwy w muzyce zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami. Dzieci poznały również pojęcia pikniku i biwaku oraz leśnego savoir-vivre, ucząc się jak zachowywać się w lesie. W ramach zajęć dzieci utrwaliły pojęcia krótsze-dłuższe oraz liczebników porządkowych. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Żaglówka” i poznały kroki tańca cha-cha. Dzieci wyczekiwały wakacji!!! To bardzo ekscytujące oczekiwanie! Czekanie na wakacje było bardzo długie, ale warto, gdyż będzie to czas przeznaczony na odpoczynek i relaks. Im bliżej terminu wakacji, tym większe podniecenie i radość czuły dzieci.
Wszystkim życzymy udanego odpoczynku!
- 3.06.2024R
PODSUMOWANIE MAJA W JAGÓDKACH
W pierwszym tygodniu maja dużo czasu dzieci poświęcały książkom, oczywiście tym z literaturą dziecięcą. Klasyfikowały książki będące w sali wg różnych kategorii, poznały sposób ich powstawania oraz różne rodzaje papieru- sprawdzały jego właściwości. Wykonały też samodzielnie własną książeczkę z ilustracjami do bajek „Czerwony Kapturek” lub „Królewna Śnieżka”. Nauczyły się szukać wskazanej liczebnikiem porządkowym strony w książce. Układały zadania tekstowe do treści bajek.
8 maja dzieci wraz z paniami z biblioteki świętowały ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Była to doskonała okazja, aby docenić trud i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy w promocję czytelnictwa i edukacji oraz podziękować im za ich pracę. Dzieci we współpracy z grupą „Mrówek” zaprezentowały krótki program artystyczny i wręczyły paniom bibliotekarkom laurki. Następnego dnia , 9 maja, uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanego pszczelarza poznając wiele ciekawostek na temat życia pszczół i wytworów ich pracy.
W drugim tygodniu Jagódki gromadziły wiedzę o majowej łące. Zaznajomiły się z fabułą baśni pt.„Calineczka”. Rozwijały przy tym swoje poczucie humoru. Dzieci doświadczały wywoływane refleksje nad porządkiem tego świata. Przypomniały sobie o owadach zamieszkujących łąkę. Wykorzystaliśmy tę wiedzę do zabawy matematycznej w dodawanie i odejmowanie za pomocą zakodowanych odpowiedników owadów. Poznały też cykl rozwojowy motyla, którego wykleiły z plasteliny wg podanej instrukcji. Sprawność rąk rozwijały również podczas przygotowania pracy przestrzennej: bociana w gnieździe. W zabawie w „Muzyczne nastroje” – tworzyły własne improwizacje instrumentalne. W kolejnych dniach dzieci uczyły się rozróżniania dźwięków i rytmów.Rozwijały umiejętności koncentracji i skupienia uwagi.Ćwiczyły pamięć krótkotrwałą poprzez zapamiętywanie
i powtarzanie sekwencji ruchów. 13 maja Jagódki brały udział w przedszkolnych obchodach Dnia Optymizmu – stworzyły wtedy piękny Ogród Kreatywności.. 16 maja wyruszylismy na pieszą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Mili strażacy pokazali nam swoją odnowioną remizę , sprzęty potrzebne im w pracy, a każdy mógł być przez moment strażakiem w samochodzie strażackim I nim pokierować.
W kolejnym tygodniu “Jagódki” zaczęły przygotowania do obchodów Dnia Rodziny. Dzieliły się przy tym wiedzą na temat członków swojej rodziny, odgrywały scenki z życia domowników , rysowały portret swojej rodziny , tworzyły laurki oraz uczyły się okazywania szacunku za trud rodziców w ich wychowanie. Ćwiczyły wierszyki I piosenki, naukę gry na instrumentach perkusyjnych oraz układ taneczny do podlaskiego tańca ludowego “Konik”. Wykazywały się przy tym różnymi pomysłami, jak można spędzać miło czas z rodziną.
23.05.2024 r. uczestniczyły w audycji muzycznej temtycznie związanej z kulturą Indian.
W czwartym tygodniu dzieci przypominały sobie zawody jakie wykonują dorośli. Jagódki zapoznawały się z atrybutami charakterystycznymi dla danego zawodu. Wiedza ta obejmowała poznanie cech i umiejętności wymaganych do wykonywania danej pracy. Dzieci dowiedziały się,że może to być znajomość konkretnych technik, narzędzi, procedur czy norm etycznych obowiązujących w danym zawodzie. Opowiadały o zawodach swoich rodziców. Dzieci również uczyły się kodować dźwięki poprzez różne bodźce dźwiękowe i wzrokowe. Słuchając i obserwując różne dźwięki, dzieci próbowały rozpoznawać różnice między dźwiękami długimi i krótkimi, cichymi i głośnymi, wysokimi i niskimi.
28 maja w naszej grupie odbyła się uroczystość rodzinna. Był to „Dzień Rodziny”. Dzieci zaprezentowały występ artystyczny, który zachwycił rodziców. Obdarowały rodziców laurkami oraz bukiecikiem kwiatów, a później zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy w formie warsztatów matematyczno- plastycznych. Była to doskonała okazja do spędzenia czasu razem, dzielenia się radością. To ważne, aby w trakcie tej uroczystości wszyscy członkowie rodziny mogli poczuć się docenieni i kochani.
Dzieci z niecierpliwością czekają na Dzień Dziecka i wycieczkę, która będzie na początku czerwca.
- 6.05.2024R.
PODSUMOWANIE KWIETNIA W JAGÓDKACH
Kwietniową tematykę Jagódki zaczęły „kolorami wiosny”. Dzieci poprzez zabawę utrwalały kolor zielony, a jak wiadomo jest to ulubiony kolor wiosny. Poznały wiersz „Jak Kwiecień szukał tęczy” byłto teatr rąk na podstawie wiersza J. Herman. Celem było rozwijanie umiejętności przedstawiania poznanych utworów zapomocą gestu, ruchu. Jagódki dowiedziały się „O czym opowiada muzyka?”. Dzieci tworzyły swobodne teksty inspirowane muzyką(technika C. Freineta). Wyrabiały dokładność i precyzji ruchów. Poprzez zabawy matematyczne doskonaliły krytyczne myślenie. Jagódki rozwijały wrażliwość na piękno przyrody tworząc pracę plastyczną pt. „Żółte forsycje” była to technika łączona.
W kolejnym tygodniu przypominaliśmy z dziećmi zasady dbania o zdrowie: tworzyliśmy wspólnie mapę pojęciową, wyobrażaliśmy sobie , jak wyglądają wirusy i bakterie rysując je na tacy z kaszą, zachęcaliśmy też do spożywania zdrowych posiłków. Wykonały przy tym bardzo twórczy portret- żart z owoców i warzyw wyciętych z gazetek reklamowych. Dzieci miały dużo okazji do uczestnictwa w zabawach ruchowych - bo ruch to zdrowie. Jagódki doskonaliły pojęcia matematyczne: dodawały na konkretach, stosowały w zabawach liczebniki porządkowe. 11 kwietnia brały udział w zabawach graficznych z ilustratorką książek dla dzieci panią Magdaleną Sadowską- wykonywały tu plakat o zdrowiu. W kolejnym dniu gościła w naszej sali higienistka stomatologiczna, pani Renata Klimowicz zachęcając dzieci do dbania o jamę ustną.
15 kwietnia uczestniczyły w kolejnych cyklicznych zajęciach na terenie biblioteki.
W trzecim tygodniu Jagódki wzbogacały wiedzę na temat korzyści człowieka z hodowli zwierząt wiejskich. Poszerzały zasób słownictwa o nowe wyrazy: stajnia, obora, kurnik. Dzieci nazywały zwierzęta wiejskie oraz ich mieszkania. Utrwalały pojęcia: wewnątrz, na zewnątrz. Weryfikowały ciekawostki o krowach – była to ocena wiarygodności stwierdzeń. Wczuwały się w charakter postaci i sytuacji na podstawie treści bajki „Brzydkie Kaczątko”. Dzieci porównywały przeżycia. Co czujemy, gdy jesteśmy krytykowani, a co, gdy słyszymy komplementy na swój temat? Rozwijały umiejętności współpracy i współdziałania w grupie. Wykonały też portret kaczki „Dziwaczki” inspirowany wierszem J. Brzechwy – trochę nietypowy, bo z odrysowanej dłoni. Podsumowaniem tygodnia było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zwierzęta.
Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. „Tadek niejadek”.
Czwarty tydzień dzieci rozpoczęły od obchodów Dnia Ziemi- była to okazja, aby zwrócić uwagę dzieci na ekologiczne wyzwania i zachęcić do działań na rzecz ochrony środowiska. Założyły w sali mini- ogródek: samodzielnie przygotowały pojemniki z ziemią, by zasadzić tam rośliny z cebulek, fasolek, nasion, a także zasadzonych wcześniej siewek. Dowiedziały się przy tym o potrzebach roślin i zasadach ich pielęgnowania. Zasady ochrony przyrody ujęły w Kodeksie Ekologa, który w tym roku miał formę drzewa podzielonego na pół- część smutna i wesoła. Miały okazję segregować odpady do worków w 3 kolorach, podczas akcji zbierania śmieci na placu przedszkolnym.
W ciągu całego tygodnia realizowaliśmy projekt „Drzewo”. Każdy dzień przynosił nowe informacje i zabawy związane z drzewem: dzieci poznały rodzaje drzew, nazwy ich gatunków, jakie korzyści mamy z drzew oraz czyim domem może być drzewo. Malowały też drzewa, które podpowiadała im wyobraźnia.
We wtorek 23 kwietnia gościliśmy w sali panie położne, które bardzo obrazowo z mnóstwem rekwizytów opowiadały o swojej pracy.
Przed majowym weekendem dzieci poznawały symbole narodowe oraz wzbogacały słownictwo. Rozwijały poczucie tożsamości narodowej. Dowiedziały się, że święta narodowe to element, który nas łączy. Jagódki poznały największe atrakcje turystyczne Polski w sposób pośredni, a podczas „majówki” wiele pięknych miejsc zobaczą na własne oczy..
- 27.03.2024R.
Podsumowanie marca w Jagódkach
Miesiąc rozpoczęliśmy od kształtowania u dzieci opiekuńczego stosunku do zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele: pies i kot dostarczyły dzieciom mnóstwa tematów do zabaw ruchowych, inscenizowanych, muzycznych, językowych i matematycznych. Dzieci organizowały scenki z życia kotów rozwijając ekspresję ruchową, poznały zasady opieki nad zwierzętami, nauczyły się piosenki pt. „Pieski małe dwa”, która bardzo przypadła im do gustu, poznały też literę Ł, ł. Doskonaliły umiejętność przeliczania i orientację przestrzenną samodzielnie rysując podwórko dla kota pod dyktando oraz kolorowały planszę wg instrukcji, by postał zakodowany kot. Tworzyły prace plastyczne z papieru: szczeniątko techniką origami oraz wycinankę z gazety doskonaląc technikę cięcia nożyczkami.
W drugim tygodniu było w sali Jagódek bardzo żywiołowo, bo dzieci próbowały opanować cztery żywioły. W pierwszym dniu tygodnia poznały literę W,w i dyskutowały, który z żywiołów jest najważniejszy i najpotrzebniejszy. Potem szukały dowodów na istnienie powietrza w zabawie badawczej. Wykorzystując pojemność swoich płuc same wywoływały powietrze, by wykonać dmuchany obrazek z plamy tuszu. Dzieci podsumowywały wpływ żywiołów na zmienności pogody.
Kolejnego dnia poznały czynność ważenia- znów mogły sprawdzać co jest ciężkie, a co lekkie i porównywać ciężar przedmiotów za pomocą wagi i odważników. Zabawy z wodą zorganizowaliśmy metodą Edukacji Przez Ruch. Dzieci wykonywały najpierw pracę graficzną tworząc morze, a później uzupełniły ją kolorowymi rybkami z papieru technika origami. Rozwijały przy tym umiejętności wykonywania ruchów zaplanowanych, rytmicznych, dopełnionych muzyką. W ostatnim dniu realizowanej tematyki dzieci poznały bryłę- sześcian i szukały jej w otoczeniu, a następnie szeregowały od najmniejszej do największej. Doskonaliły liczenie posługując się dwiema kostkami do gry- też sześcianami. Kolorowe dźwięki wydobywały z dzwonków diatonicznych- grały gamę i proste popularne melodie. Zwróciliśmy uwagę na zagrożenia, jakie niosą nieostrożne zabawy z ogniem - układały na ten temat historyjkę obrazkową. Dzieci dostrzegały siłę żywiołów, ich korzyści i zagrożenia.
W kolejnym tygodniu dzieci przygotowywały się do powitania wiosny: najpierw utrwaliły jej zwiastuny, dowiedziały się, co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu” operując symbolami pogody, a w zabawach matematycznych manipulowały obrazkami tulipanów, przeliczając je i układając w ciągu liczbowym od najmniejszej ilości do największej oraz konstruowały z patyczków odwzorowując graficzne postacie w ruchu. Z wielką przyjemnością brały udział w zabawach muzycznych: odtwarzały rytmy stukającego w drzewo dzięcioła oraz próbowały tańczyć czardasza. Bawiły się z literą P,p. Jagódki uczestniczyły też w przedszkolnej uroczystości Powitania Wiosny, podczas której przedstawiciele grupy zademonstrowały etiudę teatralną pt. „Nadejście wiosny” wcielając się w rolę Zimy, Wiosny, Dziecka i Bociana. Później wszyscy przemaszerowali ulicami miasta w barwnym i głośnym korowodzie, by na koniec pożegnać na placu przedszkolnym słomianą kukłę marzanny- symbol zimy, która została wywieziona taczką do zimnych krajów. Dodatkowo obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ucząc w ten sposób przedszkolaków tolerancji, szacunku, zrozumienia oraz chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. W tym samym dniu kilkoro dzieci z naszej grupy wraz z rodzicami wzięło udział w warsztatach wielkanocnych tworząc piękne ozdoby z papieru, palmy i stroiki na stół świąteczny.
Ostatnia tematyka dotyczyła poznawania zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych. Z tej okazji dzieci wykonały w sali świąteczne pocztówki oraz stroiki z wykorzystaniem wiosennych ozdób, by mogły udekorować swoje domy na święta. Nauczyły się też świątecznego wiersza i tworzyły prace plastyczne o tematyce wielkanocnej. Poznały wygląd litery F,f dzieląc się doświadczeniami z przygotowywania pisanek w domu.
W marcu dzieci dwukrotnie obejrzały przedstawienia teatralne, brały udział w zabawach z literaturą dziecięcą na terenie biblioteki publicznej oraz wysłuchały 4 bajek czytanych przez rodziców z grupy.
Życzymy wszystkim dzieciom i rodzicom zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!
- 3.03.2024R.
LUTY W JAGÓDKACH
NASZE ZMYSŁY
Miesiąc luty rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie, jakie mamy zmysły i jakie części ciała są za nie odpowiedzialne oraz jak możemy za pomocą nich odkrywać i poznawać świat, a nos „podpowiedział” dzieciom dzieciom jak wygląda litera N,n. Dzieci brały udział w „nie hałasuj!” zabawach interdyscyplinarnych inspirowanych metodą STEAM. Jagódki podejmowały próby samodzielnego dochodzenia do wiedzy przez pytania otwarte, doświadczenia poznawcze. Dlatego dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Co to jest cisza? Co to jest hałas? Które dźwięki są przyjemne, a które nieprzyjemne?
Odkryliśmy cyfrę 0, a przy okazji utrwaliliśmy pozostałe cyfry i właściwy sposób liczenia. W tym tygodniu wypadł Tłusty czwartek. Oprócz zjadania tradycyjnych pączków, dzieci miały okazję poznać podczas filmu edukacyjnego, jak się je przygotowuje polepić je z plasteliny i masy solnej oraz ozdobić w dowolny sposób. Poznały też sposób ważenia nie tylko wagą, ale też za pomocą rąk.
W kolejny dzień był dalszy ciąg degustacji. Tym razem w barze Helios dzieci pałaszowały pizzę z okazji przypadającego tego Dnia Pizzy. Tam wdrażaliśmy dzieci do kulturalnego zachowania w miejscu publicznym oraz poznaliśmy pracę barmana.
Na początku miesiąca gościliśmy też w przedszkolu seniorów z naszego miasta, dla których Jagódki przygotowały program artystyczny i laurki.
W ŚWIECIE SZTUKI
W drugim tygodniu poznaliśmy zawód malarza- wyposażenie jego pracowni, rodzaje obrazów i sposób przygotowywania nowych barw. Dzieci same bawiły się w artystów przygotowując obraz trójwymiarowy swojej pierwszej litery imienia oraz kopię obrazu Vincenta van Gogha „Słoneczniki” (malarz pewnie byłby dumny z kopistów), eksperymentowały z paskami papieru stosując pojęcia oznaczające długość oraz pracowały zespołowo tworząc obraz pt. „Niezwykła sieć”. Odkryliśmy też literę G,g i nowe dźwięki, wcale nie pochodzące z instrumentów. Barwne doznania dostarczyła dzieciom też chusta animacyjna, która posłużyła do zabaw z kolorami. W jednym dniu tego tygodnia dominował też w przedszkolu kolor czerwony, gdy obchodziliśmy walentynki. Było wtedy dużo uśmiechu, miłości i serdeczności oraz mnóstwo „sercowych zabaw”- malowanie , klasyfikowanie, łączenie par, wspólne ozdabianie i przyjmowanie kartek z poczty walentynkowej.
Dzieci korzystały z warsztatów z klockami LEGO odbywających się na terenie przedszkola.
Pod okiem instruktorki, Jagódki stworzyły piękne budowle według fachowej instrukcji. Fantastycznie sobie poradziły czerpiąc przy tym radość z zabawy klockami.ROBIMY ZAKUPY W SKLEPIE
Wszystkie dzieci wiedzą, ze zakupy robimy w sklepie, łatwo też wymieniają ich nazwy. Dowiedziały się jednak, jakie to rodzaje sklepów (samoobsługowe, branżowe), jaki jest w nich towar i jak można zapłacić za zakupy. Zorganizowany został w sali mały sklepik do zabawy tematycznej, podczas której każdy pilnował umownych zasad sprzedaży: co dziecko może kupić, towary, które są mu potrzebne, w takiej ilości, by mógł za nie zapłacić i otrzymać paragon. Dużą wagę przywiązywaliśmy do zwrotów grzecznościowych. Dzieci klasyfikowały towary (wycięte z gazetek) na odpowiednie półki, nazywały dział sprzedaży i samodzielnie dokonywały wyboru. Wiele już wiedziały o dokonywaniu zakupów, ponieważ systematycznie realizujemy w grupie program „Konsumenckie ABC”. Poznały też literę C,c i znak graficzny liczby 10. Bawiły się również różnymi nominałami monet i banknotów wykorzystując papierowe sylwety oraz wirtualną świnkę- skarbonkę. Wypełniały również wózki sklepowe towarami samodzielnie wyciętymi z gazetek reklamowych. W sali gimnastycznej posługiwały się piłkami podczas zabaw i ćwiczeń- ćwiczyły przy tym zręczność i koordynację ruchową.
W tym tygodniu nie zabrakło atrakcji. Przedszkole odwiedziły 2 koty z Kociego Rancza. Dzieci przygotowały zabawki dla milusińskich oraz wykonały przepięknego kota według własnego pomysłu- praca grupowa. Dzień po wizycie kotków społeczność przedszkola brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
CO ŁĄCZY SMOKI I DINOZAURY
W ostatnim tygodniu dzieci poznały nieistniejący już świat dinozaurów: ich wygląd, rodzaje i trudne nazwy. Próbowały rozstrzygnąć, czym różni się smok od dinozaura. Samodzielnie wycinały odrysowane z ich dłoni łapy gadów prehistorycznych
- 1.02.2024R.
Podsumowanie stycznia
Po sylwestrowej zabawie dzieci wróciły do przedszkola, by podzielić się wrażeniami z powitania Nowego Roku- dowiedziały się oczywiście, którego roku! Zwróciliśmy przy tym szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków. Utrwaliły nazwy pór roku i miesięcy oraz poznały cyfrę 8 i literę u,U. Wykonały portret pani Zimy techniką origami z kół.
„W karnawale czas na bale”! W drugim tygodniu stycznia Jagódki poznały opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej „Zabawa karnawałowa”. Odkrywały poprzez zabawę literę „B, b”. Rozróżniały I porównywały dwie figury: koło o kulę. W formie papieroplastyki wykonały maskę klauna i rysowały serpentyny z różnych linii pamiętając o właściwym kierunku od góry do dołu. Zaznajomiły się z pojęciem „karnawał” i z szampańskim nastrojem wkroczyły na salę balową. Był to czas tańców i zabawy w pięknych i ciekawych przebraniach. Po zabawie czekała na Jagódki paczka choinkowa od Mikołaja.
W styczniu Jagódki wybrały się do Biblioteki. Panie przeprowadziły zajęcia o zimie. Nasza grupa jak zwykle mogła wykazać się swoją wiedzą i zdolnościami podczas zabaw dydaktycznych. Dzieci oglądały też w przedszkolu sztukę teatralną pt. „Pani Zamieć” zakończoną morałem, że za dobre uczynki spotyka nas nagroda. Podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych posługiwały się piłką oraz poznawały, do czego zdolne jest nasze ciało.
Już od początku stycznia dzieci systematycznie przygotowywały się do obchodów ważnego święta, które wypada 21 i 22 stycznia. Uczyły się wierszy, piosenek i tańców, rysowały portrety babci i dziadka, tworzyły zaproszenia i laurki. Poznały literę S,s i cyfrę 9. Pięknie ustrojone i w dobrych nastrojach powitały zaproszonych gości- Babcie i Dziadków 23 stycznia. Babcia i Dziadek- te dwie osoby potrafią zjednoczyć całe rodziny. Tak też było podczas uroczystości z okazji ich dnia w grupie Jagódek. Swoim wnukom towarzyszyły też prababcie, pradziadkowie i oczywiście rodzice z rodzeństwem. Dzieci w tym roku zaprosiły swoich gości do aktywnego uczestnictwa w przygotowanym programie. Dziadkowie śpiewali, brali udział w zabawach ruchowych i tanecznych, a także odgrywali wyznaczone role w inscenizacji bajki o Czerwonym Kapturku- to był ich egzamin na Babcię i Dziadka, który oczywiście wszyscy zdali i otrzymali za to medal. Po życzeniach od dzieci i pani Dyrektor wnuki obdarowały swoich dziadków laurkami i bukiecikami "żeby im kwitły i w zimie i w lecie". Potem były już tylko całusy, łzy wzruszenia, słodki poczęstunek i obietnice, że.....spotkamy się wszyscy za rok.
W czwartym tygodniu przy tematyce „Zima lubi dzieci” Jagódki poznały wiersz J. Herman „Bałwan”. Uważnie słuchały i właściwie interpretowały utwór przenosząc go na papier. Powstały piękne bałwany jak z wiersza, a Jagódki dokładnie poznały znaczenia słów: dumny, zarozumiały. W innej pracy plastycznej dzieci odkrywały różne odcienie bieli. Techniką kolażu stworzyły ciekawe prace podczas, których rozwijały umiejętność zachowania ostrożności podczas posługiwania się nożyczkami.
Dzieci rozwijały umiejętności oceny liczebności zbioru biorąc udział w żywej grze ze współzawodnictwem zespołowym. Był to „wyścig matematyczny” z kostką , obręczami i klockami. Jagódki utrwalały nazwy kolorów, tworzyły zbiory, przeliczały je, rozwijając przy tym element współpracy w małych grupach.
W ostatnim tygodniu Jagódki udowodniły, że „Dzieci też lubią zimę”, bo wszyscy korzystają z sanek, nart i łyżew. My zastąpiliśmy je w sali kapciami, dywanikami i kijkami i krążkami- z tymi przyborami uprawialiśmy sporty zimowe. Dzieci utrwaliły przy tym zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Podczas działalności plastycznej wyczarowywały na szarej kartce za pomocą gumki ślady na śniegu oraz tworzyły kompozycję w układzie kołowym na temat „Ptaszek zimą”. Nabyły przy tym opiekuńczego stosunku do ptaków. Do zabaw matematycznych wykorzystaliśmy szaliki- porównywaliśmy ich długość i szerokość. W zabawie „Jaka to melodia” dzieci przypomniały sobie znane z przedszkola piosenki.
- 28.12.2023R.
GRUDZIEŃ W JAGÓDKACH
Na początku grudnia w naszej grupie dominowały zabawy dramowe i teatralne z wykorzystaniem różnych lalek, pacynek, marionetek i samodzielnie wykonanych kukiełek.
W pierwszym tygodniu dzieci zapoznały się z legendą o św. Mikołaju. Rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, a także spotkały się na holu wspólnie z innymi przedszkolakami z Mikołąjem I elfami- jego pomocnikami, którzy obdarowali je licznymi prezentami. Dzieci również wykonały prezent Mikołajowi, pamiętając, że sa to jego imieniny- była to pocztówka z jego wizerunkiem. Tworzyły też sylwetę Mikołaja rozwijając koordynację wzrokowo ruchową. W tym dniu Jagódki wspólnie ustroiły choinkę w naszej sali. Wraz z początkiem grudnia Jagódki zaczęły wykonywać zadania z „Kalendarza Adwentowego”, co je bardzo cieszyło i tak aż do świąt.
W drugim tygodniu Jagódki odkrywały „KUCHENNE LABORATORIUM”. Wykonywały ćwiczenia ortofonicznena podstawie wiersza „Kuchenne rewolucje” K. Dardzińskiej. Utrwalały kolory potraw w zabawie słownej. Wykonały tależ ze spagetti w formie kolażu, rozwijały umiejętności lepienia z masy solnej przygotowując pomysł na świąteczne wypieki..
Kolejny tydzień przypomniał wszystkim o oczekiwaniu na święta. Dzieci ubrały w sali choinkę w swój kolorowy łańcuch, śpiewały kolędy, poznały tradycje bożonarodzeniowe oraz znaczenie ich symboli, opowiadały też o przygotowaniach do świąt w swoich domach. Aby poczuć święta zaprosiły swoich bliskich na Jasełka. Na warsztatach grupowych w ciągu dnia wykonały upominki: stroiki z naturalnych gałązek,przygotowywały i ozdabiały pierniki, wykonały kartki świąteczne i bombki, a nastepnie zabrały je do domu.
W czwartym tygodniu przy temacie „ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA RODZINNE” dzieci ustrwalały zasady savoir-vivre, stosowały się do nich oraz podejmowały gości w zabawach. Dekorowały stół na przyjęcie. Wyklejały plasteliną szablon tortu.
Do zobaczenia w 2024 roku!!!
WSZYSTKIM ŻYCZYMY
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!
- 1.12.2023R.
W LISTOPADZIE
W pierwszym tygodniu dzieci utwierdziły się w przekonaniu, że w czasie deszczu wcale nie trzeba się nudzić, bo szaruga jesienna to czas wspaniałych zabaw plastycznych, np. techniką kropkowania, malowania mokre w mokrym, liczenia z wykorzystaniem kostki do gry, rysowania wydarzeń, które miały miejsce wczoraj, dzisiaj i planów na jutro. Dzieci wykonały też matematyczną pizzę, którą komponowały wykorzystując smaki z figur gemetrycznych. Na koniec tygodnia poznały historię odzyskania przez Polskę niepodległości, obejrzały patriotyczne przedstawienie uczestnicząc też w akcji “Szkoła do hymnu”. Reprezentanci naszej grupy brali tez udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości w Kościele pw. Jezusa Miłosiernego.
Drugi tydzień Jagódki zaczęły od spaceru w okolicy przedszkola. Dzieci spostrzegały podobieństwa i różnice w wyglądzie zabudowań, miały za zadanie odszukać najwyższy budynek, a potem go narysować. Tak powstała galeria prac domów, dużych i małych oraz bloków z kolorowymi elewacjami. Jak co dzień dzieci utrwalały umiejętności podziału wyrazów na sylaby i liczenia sylab w wyrazie. Mali architekci samodzielnie projektowali domy z patyczków oraz zabudowę z zabytkowych kamieniczek.
Dzieci poznając poprzez zabawę nową literę „D, d” - jak dom, tworzyły domy z origami, co pomogło w rozwijaniu precyzji i dokładności podczas zaginania i składania papieru. Jagódki rozwijały słownikczynnypoprzez nazywanie nazywanie sprzętów domowych oraz utrwalały wiedzę do czego służą na co dzień w domu.
W zajęciach gimnastycznych rozwijały motorykę w zakresie skoczności, zwinności, równowagi. Jagódki utrwalały pojęcia w, na, obok, przed, za, pod, między przy pomocy swojej ulubionej przytulanki. 16 listopada dzieci uczestniczyły w wycieczce do NieTeatru w Białymstoku. Obejrzały tam zabawną sztukę pt. „Śmiecio Eko Baja” i poznały różne obiekty w centrum miasta.
W dniu 17.11.2023r. dzieci z grupyJagódki wybrały się do Stowarzyszenia „AS” w Czarnej Białostockiej aby przekazać zebrane dary. Dzieci ciepło przyjęła Pani Basia, która na co dzień otacza opieką te czworonogi, które nie posiadają kochających właścicieli. Pani Basia jak i jej pracownicy dbają o wyżywienie, stan zdrowia i kondycję psychiczną pupili. Poprzez takie akcje, dzieci od najmłodszych lat zdobywają wiedzę i pogłębiają zrozumienie podstawowych potrzeb zwierząt.
W trzecim tygodniu dzieci dowiedziały sie, jak przygotowują się do zimy leśne zwierzęta: poznały te, które śpią, szykują zapasy lub zmieniają futro. Pomagały też wiewiórce przeliczać przysmaki, segregować je i zadbać, by znalazła sobie dom. Bawiły się z literą “Y, y” i wykonały rodzinkę jeży z sosnowych szyszek.
W piątkowe popołudnie dzieci wybrały się do Miejskiej Biblioteki na cykliczne zajęcia. Tematem tego spotkania były „Leśne śpiochy i nie śpiochy”. Dzieci utrwalały wiadomości, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które nie. Nasza grupa poradziła sobie świetnie.
Ostatnitydzień tozabawy z literą „K, k” jak KOSMOS. Dzieci wzbogacały słownik o termin „grawitacja”, nazwy planet oraz zamieniały się w ufoludki i rozmawiały jak one posługując się sylabami: bi bo bi bo bu bu. Odwiedzały „Planetę Ciszy i Planetę Hałasu” w zabawie uwzględniającą zmiany dynamiki. Poznawały dźwięki ciche i głośne. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Astronauta w kosmosie” – techniką łączoną wycinanie, składania, rozwijanie dokładności i precyzji podczas składania i łączenia poszczególnych części sylwetki astronauty. Jagódki doskonaliły technikę rysunkową poprzez wykonanie rakiety kredkami pastelowymi na ciemnym podłożu. W czasie zabaw ruchowych świeciły papierowe gwiazdy, fruwały latające talerze i startowały rakiety. W ostatnim dniu miesiąca odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której przypomnieliśmy tradycję przepowiadania przyszłości za pomocą wróżb. Nie mogło zabraknąć tańców przy muzyce, lania wosku i poczęstunku.
- 31.10.2023R.
W PAŻDZIERNIKU
W pierwszym tygodniu października Jagódki wybrały się na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego (Edukacja ekonomiczna przedszkolaków). Dzieci wzbogaciły słownictwo o nazwy owoców i warzyw zaznajamiając się z ich cenami, poszerzały poszerzały wiedzę na temat pracy sprzedawcy.
Po zakupie cytryn zrobiliśmy orzeźwiającą lemoniadę. Dzieci same tworzyły owoce i warzywa z plasteliny. Poznaliśmy literę „O,o” jak OWOCE. Rozwijaliśmy koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową poprzez wykorzystanie muzogramu do muzyki „Klik klik song” . Jagódki utrwalały kierunki „Prawy, lewy- góra, dół” poprzez zabawy matematyczne z chustą animacyjną. Tworzyliśmy pracę plastyczną poznając metodę wydrapywanki. Pomagały też dziadkowi wyrwać z ogródka rzepkę zabawie inscenizowanej inspirowanej wierszem J. Tuwima. Przez cały tydzień dzieci przynosiły „dary jesieni” i wzbogacały nasz kącik przyrody.
Drugi tydzień dzieci rozpoczęły od wizyty w bibliotece, aby poprzez literaturę dziecięcą wzbogacić wiedzę o „Złotej polskiej jesieni”. Miały tez okazję do zabaw z materiałem przyrodniczym: klasyfikowały, przeliczały, poznały cyfrę 2 i pojęcie „para”, układały szlaczki z zachowaniem rytmu, wykonywały prace plastyczne ( wydzierankę, kalkowanie liści i stemplowanie farbami o barwach jesieni. Nauczyły się też jesiennego wiersza i piosenki. Poznały literę „A.a” i wyszukiwały ją w wyrazach. W ostatnim dniu uczestniczyły w przedszkolnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W trzecim tygodniu skupiliśmy się na tematach bezpieczeństwa. Jagódki uczestniczyły w wycieczce do najbliższego osiedlowego skrzyżowania. Utrwalaliśmy wspólnie zasady przechodzenia przez jezdnię co wykorzystaliśmy w ćwiczeniach przechodząc po pasach. W tym dniu dzieci utrwalały „znak przejścia dla pieszych” kolorując kredkami kartę pracy według wzoru. Poznaliśmy literę „M, m” jak MAMA. Tworzyliśmy mozaikę własnego pomysłu z wyciętych kwadratów (utrwalanie kształtu figury). Odkrywaliśmy cyfrę 3 w związku z tym przeliczaliśmy jabłka, mierzyliśmy sznurkiem długości wszystko kręciło się wokół „trójki”. Dzieci tworzyły pracę przestrzenną i rozwijały swoją kreatywność tworząc ”Dziwny pojazd”, z wyprawki wycinały kolorowe auta oraz znaki i projektowały ruch uliczny na makiecie , która odwzorowywała jezdnię.
Ostatni tydzień był bardzo twórczy pod względem słownym, plastycznym i konstrukcyjnym, ponieważ tematyka dotyczyła ważnych wynalazków. Dzieci utrwaliły nazwy urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w domu i w warsztacie taty (przy okazji poznały lierę T,t ), tworzyły puzzle z wymyślonym przez siebie robotem do zadań specjalnych, wykonały pralkę techniką kolażu oraz konstruowały swój wynalazek z koła. Bawiły się też słowem wymyślając nowe nazwy dla znanych urządzeń i opowiadanie w oparciu o wylosowane z kubeczka miejsce, bohatera i emocje- była to tzw. fabuła kubeczkowa. Segregowały obrazki tworząc kolekcje pasujących do siebie przedmiotów (pojazdy, zabawki i urządzenia elektryczne), eliminowały tez przedmiot niepasujący do reszty, poznały cyfrę 4. Dzieci doskonaliły motorykę wykonując ćwiczenia gimnastyczne z nietypowym przyborem: plastikową buteleczką.
- 28.09.2023R.
WE WRZEŚNIU.
Nowy rok szkolny przywitaliśmy pełni zapału do pracy i uśmiechu. W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w przedszkolu, wspólnie z całą grupą ustaliliśmy kodeks przedszkolaka oraz opowiadaliśmy o wakacyjnych przygodach utrwalaliśmy przy tym imiona kolegów i koleżanek. Poznaliśmy piosenkę „Starszakiem być”, którą chętnie śpiewamy.
W kolejnym tygodniu w „Jagódkach” udowadnialiśmy, że razem w grupie jest weselej- poprzez rozwijanie przyjacielskiej postawy w stosunku do członków grupy, zabawy integracyjne, prace plastyczną „Drzewko przyjaźni”. Nauczyliśmy się też wiersza pt. „Koledzy”. Utrwalaliśmy pojęcia matematyczne: klasyfikowanie wg koloru, kształtu i wielkości oraz manipulowanie materiałem przyrodniczym tworząc układy rytmiczne. Wykonaliśmy również samodzielnie grę typu memo, by służyła w domu do wspólnej zabawy z rodzicami.
W trzecim tygodniu Jagódki szukając jesieni wybrały się do parku. Poznawaliśmy ją po jej oznakach i darach. Po przyjściu do przedszkola, dzieci przy pomocy lupy dokładnie obejrzały wspólnie zebrane dary jesieni. Układaliśmy rytmy z materiału przyrodniczego. W tym tygodniu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci czekała wspaniała zabawa. Jagódki przygotowały swój grupowy okrzyk, który głośno wybrzmiał podczas uroczystości na holu przedszkola. Dzieci odśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”, zebrały papierowe liście, którymi miały udekorować suknię Pani Jesień. Zaprojektowanie i wykonanie wspólnej sukni miało na celu pożegnanie lata, a przywitanie jesieni. Na koniec obchodów dzieci z każdej grupy dostały po pełnym koszu jabłek.
Ostatni tydzień był pełen emocji, bo towarzyszyły dzieciom w zabawie Emotki. Pomagały zwrócić uwagę na różnorodność emocji towarzyszących ludziom w życiu, a także w bajce o Czerwonym Kapturku. Poznały też sposób na rozładowanie złości – rwanie papierków i stworzenie z niej kreatywnej pracy plastycznej. Dzieci okazywały też zdziwienie podczas szacowania ilości przedmiotów, gdy po przeliczeniu okazywało się, że to co widzą, nie zawsze jest zgodne z rzeczywistą ilością. W zabawach towarzyszyła dzieciom też muzyka, która zawsze rozładowuje złe emocje.
- 1.09.2023
Witamy w grupie JAGÓDKI
W grupie JAGÓDEK wszystkie dzieci to 5-latki. Większość uczęszcza do przedszkola już trzeci rok, więc łatwo dzieci zaklimatyzowały się w nowym roku szkolnym. Prym wiodą przeważnie dziewczynki, bo chłopców jest tylko 7. To grupa z dużym temperamentem, dzięki temu bardzo aktywna na zajęciach i wymagająca dużo ruchu. W "Jagódkach" pracują nauczycielki: mgr Bożena Szumowska, mgr Iwona Sitko, a pomaga dzieciom w sali pani Katarzyna Rochalska.