• Wydarzenia w gr. JAGÓDKI

      • 30.06.2023R.
        • W CZERWCU

           

          A w czerwcu…

           

          W pierwszym tygodniu poznawaliśmy zwierzęta egzotyczne zamieszkujące sawannę i stepy. Poszerzyliśmy wiadomości na temat ogrodu zoologicznego. Przeliczaliśmy elementy zbioru, uczyliśmy się stosować określenia: duży, mały.

          W drugim tygodniu rozmawialiśmy na temat tego co można robić latem. Poznaliśmy roślinność charakterystyczną dla lata. Nazywaliśmy czynności, które można wykonywać w różnych miejscach: nad morzem, w górach, w lesie, nad jeziorem.

          Kolejny tydzień to tematyka już typowo wakacyjna. Rozmawialiśmy i poznawaliśmy zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w wybranych miejscach podczas odpoczynku. Rozpoznawaliśmy przedmioty, które można zabrać latem nad morze.

          W ostatnim tygodniu zdobywaliśmy informacje na temat ekologii i tego jak można dać przedmiotom drugie życie. Porozszerzaliśmy wiedzę na temat ponownego wykorzystania materiałów papierowych, plastikowych, szklanych i metalowych.

          W czerwcu jednym z ważniejszych wydarzeń były przygotowania do Dnia Taty. Każdy z nas wykonał mały upominek. Miłym zwieńczeniem czerwcowych upałów było wyjście na lody. Było bardzo smacznie.

           

          Wszystkim życzymy udanych wakacji.

      • 1.06.2023R.
        • W MAJU

           

          U Jagódek w maju..

          Na początku maja zastanawialiśmy się czyim domem jest łąka. Poznaliśmy owady, rośliny i zwierzęta żyjące w tym środowisku. Poszerzyliśmy swoje wiadomości na temat wyglądu żaby. Dowiedzieliśmy się jak ważną i pożyteczną rolę dla naszego środowiska pełnią pszczoły. 

          W kolejnym tygodniu rozważaliśmy, gdzie jest najpiękniejsze miejsce na świecie. Dużo rozmawialiśmy o naszym mieście, ale też o innych krajach. Z okazji tygodnia Europejskiego zaznajomiliśmy się bardziej z Wielką Brytanią. Poznaliśmy najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć. Poznaliśmy obyczaje, które tam panują, a nawet wybraliśmy się na herbatkę do Króla Karola III. To była niezwykła podróż. 

          Po tej podróży wróciliśmy na ziemię i zastanawialiśmy się, czego życzyć naszym rodzicom do szczęścia. W tym tygodniu były wielkie przygotowania do Dnia Mamy. Naszym kochanym mamusiom wykonywaliśmy serduszka z nitek, w piaskownicy piekliśmy torciki a zwieńczeniem przygotowań był bukiecik tulipanów, a także bardzo dużo rozmawialiśmy o naszych rodzinach, o tym jaką każdy z nas pełni w niej rolę. 

          Ostatni tydzień maja poświęcony jest nam DZIECIOM, ponieważ dużo rozmawiamy o Dniu Dziecka, a także co każdemu z nas jest tak naprawdę potrzebne do szczęścia. Padały różne i piękne odpowiedzi, bo każdy z nas jest inny. 

          Z okazji naszego święta, wybraliśmy się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Supraślu. Tego dnia pogoda nie uraczyła nas słońcem, ale za to mnóstwo atrakcji poprawiło nam humory. Dowiedzieliśmy się dużo o zwyczajach indiańskich, o tym jak mieszkali, jak się żywili. Mieliśmy możliwość przejechać się na koniu, strzelać z łuku czy strzelby. W tych wszystkich aktywnościach towarzyszyły nam puszyste alpaki, które były bardzo przyjazne, w nagrodę mogliśmy nakarmić je przysmaczkami. Wycieczka nie mogła się obyć bez ogniska. Z nakarmionymi brzuszkami dalej uczestniczyliśmy w atrakcjach, które zostały dla nas przygotowane m. in.: malowanie twarzy; indiańskie gry i zabawy; spotkanie z szopem Julianem i skunksem. Zmęczeni wróciliśmy autobusem do przedszkola i odpoczęliśmy na leżaczkach. 

          W maju wzięliśmy udział w Maratonie Przedszkolaka. Wszystkim udało się dobiec do mety, huraaa! Na stadionie nie zabrakło gier i zabaw ruchowych. 

      • 8.05.2023R.
        • W KWIETNIU.

           

          W pierwszym tygodniu kwietnia poznaliśmy zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Odkrywaliśmy tajemnice powstania wzorów na pisankach, a także malowaliśmy własne pisanki.

          Poznaliśmy tradycje związane z przygotowaniem koszyczka wielkanocnego.

          W drugim tygodniu wzbogacaliśmy wiedzę na temat zwierząt; poznawaliśmy ich charakterystyczne cechy. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest prawidłowe dbanie o zwierzęta. Poznaliśmy wiele nowych gatunków zwierząt np. kameleona, dzięki któremu uczyliśmy się mieszać ze sobą kolory i tworzyć nowe.

          Trzeci tydzień był bardzo ważny, ponieważ uczyliśmy się jak prawidłowo dbać o naszą planetę. Podpisaliśmy kodeks, który pomoże nam prawidłowo się zachowywać, by planeta, na której żyjemy była czysta i piękna. Przypomnieliśmy sobie podstawowe kolory pojemników do segregowania odpadów i nie straszne już nam wyrzucanie odpowiednich odpadów do przeznaczonych dla nich pojemników. Zwieńczeniem tygodnia był ekologiczny pokaz mody, w którym wzięło udział 5 Jagódek. Stroje mogliśmy wszyscy podziwiać na wybiegu. Było kolorowo i ekologicznie.

          W ostatnim tygodniu kwietnia omawialiśmy tematy związane z naszą ojczyzną. Poznaliśmy legendę o powstaniu Warszawy, a także historyczne miejsca w stolicy, które warto odwiedzić. Przypomnieliśmy sobie jakie są nasze barwy narodowe, jak wygląda godło Polski oraz utrwalaliśmy śpiewanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”.

          A także w kwietniu obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Autyzmu” oraz  ,,Dzień służby zdrowia”     świętowaliśmy ,,Międzynarodowy Dzień Tańca”.

      • 4.04.2023R.
        •  

          W marcu Jagódki dowiedziały się:

          1. Jaka pogoda jest w marcu?
            Pierwszym zadaniem w marcu było stworzenie parapetowego ogródka, zasadziliśmy cebulę; wysialiśmy rzeżuchę i kiełki. Cierpliwie obserwowaliśmy wzrost wysianych warzyw. Poznaliśmy znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu” i bacznie przyglądaliśmy się kapryśnej pogodzie, prowadząc kalendarz pogody.
          1. Po czym można poznać, że nadchodzi wiosna?
            Rozpoczęliśmy także przegotowania do obchodów pierwszego dnia wiosny. Zapoznaliśmy się z pierwszymi oznakami nadejścia wiosny, nazywaliśmy kwiaty i obserwowaliśmy na spacerach zmieniającą się przyrodę. Wspólnie z całym przedszkolem wybraliśmy się na przemarsz z Marzanną w celu pożegnania i wygnania zimy oraz zaproszenia wiosny. Każdy głośno śpiewał i wymachiwał miotełkami, aby jak najszybciej móc cieszyć się ładną pogodą.
          1. Czego potrzebują zwierzęta?
            W tym tygodniu zwróciliśmy szczególną uwagę na życie zwierząt w różnych środowiskach. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta mieszkają na wsi. Wiemy także, że każde zwierzątko potrzebuje innego domu, dla krowy będzie to obora a dla kury kurnik a dla kotka dom. Mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach z żywymi zwierzątkami takimi jak: jagniątko; króliki i koza. To było wspaniałe doświadczenie.
          1. Maszyny i narzędzia
            W ostatnim tygodniu marca zwróciliśmy większą uwagę na pojazdy, które nas otaczają. Wiemy już kim jest mechanik samochodowy, jak ważny jest to zawód, aby samochody były sprawne. Wybraliśmy się także wycieczką na pobliską budowę, aby sprawdzić jakie maszyny są niezbędne do budowy np. domu. Eksperymentowaliśmy na temat maszyn pływających i zastanawialiśmy się co pływa a co tonie. Nauczyliśmy się także składać samolot z origami.
      • 6.03.2023R.
        • A w lutym…

           

          Jagódki zastanawiały się jaka baśń jest ich ulubioną. Każdego dnia poznawały inną historię. Zamieniły się w prawdziwych detektywów, aby odszukiwać znikające książki z półek. Uczyły się przy tym przeliczania oraz rozwijały spostrzegawczość wzrokową.

          W kolejnym tygodniu zastanawiały się nad tym, gdzie może mieszkać sztuka. Poznały miejsca, w których sztukę znaleźć można bez problemu. Sami wcielali się w aktorów, muzyków i próbowali tworzyć sztukę np. z zabawek.

          Jak to w lutym przyszedł czas na Walentynki. Tego dnia w całym przedszkolu mieniło się od koloru czerwonego. Dzieci zastanawiały się co to takiego miłość i o co chodzi w celebrowaniu tego święta.

          A w tłusty czwartek nie zabrakło słodkich pączków, ale i takich wirtualnych dzięki którym ćwiczyliśmy koncentrację.

          W kolejnym tygodniu przenieśliśmy się w świat dinozaurów. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne, rozróżnialiśmy dinozaury ze względu na niskie, wysokie, mięsożerne, roślinożerne. Poznaliśmy także nowy zawód jakim jest paleontolog.

          W ostatnim tygodniu tego miesiąca zastanawialiśmy się co z czego jest zrobione, jak powstaje, skąd się bierze, jaka jest droga tego produktu, a były to między innymi gliniane dzbanuszki, chleb i bułeczki, ser, wełniany sweterek, a także kolorowy papier.

           

           

      • 9.02.2023R.
        •  

          Jagódki po przywitaniu nowego roku zajęcia rozpoczęły od ważnego tematu jakim jest dokarmianie zwierząt zimą. Poznały nazwy ptaków, które zimą potrzebują naszej pomocy. 

          Powoli rozpoczęły też przygotowania do obchodów Dnia Babci i Dziadka. Samodzielnie przygotowały zaproszenia na uroczystość i małe upominki, aby uczcić tak ważne święto. Zwieńczeniem długich przygotowań był występ 20 stycznia i spotkanie przy herbatce z babciami i dziadkami. Dzieci tworzyły także bukiety dla babci i dziadka z mozaiki figur geometrycznych kierując się tylko swoją wyobraźnią. Korale dla babci były okazją do przeliczania, porównywania długości i dobierania kształtów.

          "Kim będę, gdy dorosnę?" - takim pytaniem Jagódki rozpoczęły kolejny tydzień, w którym poznawały różne zawody. Zastanawiały się kim chciałyby być w przyszłości. 

          Również bardzo ważnym wydarzeniem był bal karnawałowy. Dzieci wspólnie zastanawiały się za jaką postać przebiorą się na bal. Wykonywały maski z papieru, które ozdabiały wg własnego pomysłu. Uczyły się także porównywania - mniej, więcej czy tyle samo. 

           

      • 9.01.2023R.
        • GRUDZIEŃ W JAGÓDKACH

          GRUDZIEŃ W JAGÓDKACH

           

          Grudzień to miesiąc, w którym główną tematyką są święta Bożego Narodzenia. Tak też było u nas. Przygotowania rozpoczęliśmy od wspólnego ubrania choinki oraz od wykonywania codziennych zadań z kalendarza adwentowego, aby umilić czas odliczania do świąt. 

          Poznaliśmy prawdziwą historię o św. Mikołaju oraz dowiedzieliśmy się jakie charakteryzują go atrybuty. 

          Prawdziwą niespodzianką była wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy mogli go zobaczyć, przybić piątkę a nawet zatańczyć. Zwieńczeniem spotkania były prezenty, które św. Mikołaj dla nas przygotował. Jesteśmy bardzo wdzięczni. 

          W ramach przygotowań do świąt dowiedzieliśmy się jakie tradycje związane są ze świętami Bożego Narodzenia, jakich zasad należy przestrzegać podczas ubierania choinki, dlaczego warto sprawiać innym niespodzianki, w jaki sposób ludzie przesyłają sobie życzenia, jakie są tradycyjne potrawy wigilijne i jak przygotować świąteczny stół. Sami także przygotowaliśmy małe upominki naszym rodzinom. 

          Ważnym wydarzeniem dla nas było spotkanie opłatkowe, gdzie każdy z każdym mógł złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem.

          Ale nie samymi świętami żyje człowiek. Przyszła zima, więc mieliśmy okazję poznać jakie są zabawy i sporty zimowe, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas zabaw zimą, a także jakie nazwy noszą poszczególne dni tygodnia. 

          W grudniu poznaliśmy także cztery żywioły, bez których nie moglibyśmy żyć, ale wiemy też, że mogą być bardzo niebezpieczne. 

          W grudniu byliśmy na zajęciach w bibliotece związanych ze świętami. Bawiliśmy się bardzo dobrze.

           

      • 5.12.2022R.
        • A w listopadzie...

          A w listopadzie...

           

          W dużej mierze skupiliśmy się na naszej ojczyźnie. Poznawaliśmy różne legendy np. „Legenda o Smoku Wawelskim”. Przygotowaliśmy także postać smoka w formie kukiełki do teatrzyku. Utrwaliliśmy sobie kolory naszej flagi; uczyliśmy się hymnu Polski oraz wykonaliśmy kotyliony na Święto Niepodległości. 

          Z zajęć o Polsce wyruszyliśmy w podróż w kosmos. Utrwalaliśmy nazwy planet przy piosence o Układzie Słonecznym. Układaliśmy "Kosmiczne układanki" wykorzystując patyczki oraz odwzorowywaliśmy obrazki. Każdy z nas mógł także ulepić wybraną planetę z plasteliny, dzięki temu ćwiczyliśmy paluszki oraz utrwalaliśmy wygląd planet. Klasyfikowaliśmy gwiazdki ze względu na ich nastrój, kolor i wielkość, a przy stoliku tworzyliśmy postać ufoludka z plasteliny na pojeździe kosmicznym - latającym talerzu. 

          W listopadzie odwiedziliśmy także bibliotekę. Na początku szukaliśmy ukrytych misiów i liczyliśmy, czy wszystkie się znalazły, a następnie wskazywaliśmy tego, który miał charakterystyczny element. Po zabawie ruchowej z piosenką słuchaliśmy treści opowiadania "O misiu, który nie mógł zasnąć"- dowiedzieliśmy się, że pomogła mu czytana bajka. Później bawiliśmy się w popularną zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi". Na koniec oglądaliśmy książeczki, w których bohaterem był miś. 
          25 listopada hucznie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Cały dzień spędziliśmy z naszymi ulubionymi pluszakami bawiąc się. Poznaliśmy także historię Pluszowego Misia i dlaczego właśnie takie święto obchodzimy.

          Niesamowita rzecz się wydarzyła, gdy od kuriera otrzymaliśmy paczkę z ze sprzętem sportowym, byśmy mogli więcej ćwiczyć i bawić się ruchowo. Korzystając z uroków nadchodzącej zimy, spacerowaliśmy w poszukiwaniu w otoczeniu koloru czerwonego oraz bawiliśmy się pierwszym śniegiem.

          30 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Było wiele wróżb między innymi poznaliśmy zawody, które będziemy wykonywać w przyszłości. Koło fortuny wskazało nam, czy czeka nas jakaś wielka podróż, a może niespodzianka czy też bogactwo. Jedną z wróżb także było poznanie imienia naszego wybranka. Było dużo śmiechu i tańca, a do tego jeszcze słodki poczęstunek.

           

      • 3.11.2022R.
        • PAŹDZIERNIK W JAGÓDKACH

          PAŹDZIERNIK W JAGÓDKACH

          Październik to miesiąc, w którym najwięcej mówi się o jesieni. Tak też było w Jagódkach. 

          Dzięki darom jesieni, które dzieci przynosiły do przedszkola mogliśmy uczyć się przeliczania elementów na kasztanach, a także próbowaliśmy budować z nich różne wieże. Wykorzystywaliśmy bardzo często je do naszych zabaw. 

          Dzieci poznały nową piosenkę pt. "Zima,tuż, tuz". Najpierw bawiły się przy niej, by lepiej poznać słowa i melodię, następnie grały z wykorzystaniem materiału przyrodniczego jej rytm. Kasztany i żołędzie posłużyły też dzieciom do przeliczania, dodawania i odejmowania na konkretach. Miłą chwilą była zabawa sensoryczna z piórkiem utrwalająca części ciała dzieci.

          Ważnym dniem dla nas był Dzień Edukacji Narodowej. O pracy nauczyciela dowiedzieliśmy się już chyba wszystkiego, poznaliśmy atrybuty nauczyciela, a przy okazji rozpoznawaliśmy inne zawody. 

           

          W październiku obchodziliśmy także święto drzewa, z tej okazji zadbaliśmy szczególnie o nasze grupowe drzewko na przedszkolnym placu oraz wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną. 

          Mieliśmy także okazję gościnnie uczestniczyć w zajęciach o jesieni w naszej Miejskiej Bibliotece. Paniom dziękujemy za zaproszenie oraz za interesujące zabawy związane z czytelnictwem. 

      • 4.10.2022R.
        • WRZESIEŃ W JAGÓDKACH.

          Nowy rok szkolny przywitaliśmy pełni energii i uśmiechu. W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w przedszkolu i opowiadaliśmy o wakacyjnych przygodach. 

          Dzięki uprzejmości policji mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak dbać o bezpieczeństwo, ale Panowie byli na tyle mili, że pozwolili nam wsiąść do radiowozu i pokazali nam swoje wyposażenie, które muszą mieć zawsze ze sobą. 

          We wrześniu czekało na nas także wiele ciekawych wydarzeń m. in.: obchodziliśmy imieniny Przedszkola; Dzień Kropki; Dzień Przedszkolaka; Dzień Pokoju. Zadbaliśmy także o czystość na naszym przedszkolnym placu przy okazji dnia Sprzątania Świata. 23 września oglądaliśmy teatrzyk pt. "Przepis na urodę, używanie zwrotów grzecznościowych". Dzięki temu przypomnieliśmy sobie jak ważne jest używanie zwrotów grzecznościowych na co dzień. 

          Pierwszy miesiąc minął nam niesamowicie szybko. 

      • 01.09.2022
        • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

          W grupie JAGÓDEK spotykają się dzieci tylko 4-letnie. Większość to dziewczynki- chłopców jest tylko 6, ale za to bardzo aktywnych. Dzieci lubią zabawy konstrukcyjne w sali i na podwórku, chętnie rysują i bawią się w dom. Chociaż mają niewiele lat, to starają się być samodzielne. Z grupą pracuje pani mgr Izabela Jóżwiak i mgr Bożena Szumowska, a pomocą służy dzieciom pani Renata Białozor.

    • Kontakty

      • Przedszkole "Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej
      • tel/fax: 85 7101427, kom.: 534-264-844
      • ul. Torowa 26, 16-020 Czarna Białostocka
        16-020 Czarna Białostocka
        Poland
      • PrzedszkoleKM/SkrytkaESP
      • AE:PL-63687-96518-FUFWE-29
    • Logowanie