BIEDRONKI 2023/2024
- 30.06.2024
CZERWIEC W BIEDRONKACH
Miesiąc zaczęliśmy od świętowania Dnia Dziecka. Podczas dwóch dni 3-4 06. miały miejsce następujące atrakcje: piknik na ,,trawie” z kiełbaską, seans filmowy z popcornem i degustacja waty cukrowej. Wzięliśmy udział w maratonie, w którym ścigaliśmy się na 100 metrów , a w skali kraju na kilometry. Dziękujemy rodzicom, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków. W biegu wzięły udział 62 przedszkolne rodziny , co w sumie dało wynik 13 km.
W czerwcu zakończyliśmy realizację programu ,,Zabawy z kodowaniem” oraz ,,Sprawny przedszkolak to ja - terapia ręki”. Od października Biedronki z wielkim zaangażowaniem brały udział w proponowanych przez nauczyciela zadaniach. Mamy nadzieję , że nabyte umiejętności przyniosą zamierzone efekty.
Gratulujemy!
W ostatnim miesiącu roku szkolnego realizowaliśmy następujące tematy tygodnia :
I. NIESPODZIANKI DLA DZIECI
II. ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
III. CO TO JEST EKOLOGIA?
IV. DOKĄD NA WAKACJE?
Dziękujemy wszystkim rodzicom za wspólnie spędzony rok szkolny.
Życzymy szczęśliwych i pełnych wrażeń wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!!!
- 31.05.2024
MAJ W BIEDRONKACH
W ramach realizowanych działań z ,,Doradztwa zawodowego” począwszy od kwietnia a kończąc na maju w przedszkolu gościliśmy przedstawicieli różnych zawodów.
Okazją do poznania pracy ilustratora były warsztaty plastyczne z panią Magdaleną Sadowską autorką ilustracji do cyklu książek ,,Jagoda i tajemnice...”. Dzieci tworzyły własne prace, których głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia.
Kolejnym gościem była pani położna, która przybliżyła dzieciom wykonywany zawód. Przedszkolaki uczyły się przewijać niemowlaka, robić zastrzyki. Poznały urządzenia do monitorowania pulsu, bicia serca płodu i mogły posłuchać jak bije ich własne serduszko. Ubierały się w strój położnej niezbędny w czasie odbioru porodu.
Spotkanie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku było z kolei okazją do zdobycia wiedzy temat bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady ruchu drogowego, utrwalili numery alarmowe. Uświadomili dzieciom zagrożenia wynikające z nieostrożnych zachowań w kontaktach z nieznajomymi oraz przypomnieli o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pszczelarskie po hasłem ,,Pszczoły nasi mali przyjaciele”. Podczas tego wydarzenia średniaki miały okazję usłyszeć odpowiedź na nurtujące je pytania np. Jak wygląda praca przy ulu?, Jak należy zachowywać się w towarzystwie pszczół ?, Jakie są akcesoria pszczelarza? Zachwyt wywołała obserwacja pszczół w szklanej ramce. Uwieńczeniem spotkania było zasianie miododajnych kwiatów. W ten sposób dołączyliśmy do IV edycji programu ,,Ratuj pszczoły”.
Biedronki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyły także w spotkaniu ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej. W ten sposób mogły poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta.
13 maja obchodziliśmy Święto Optymizmu. Tematem przewodnim było Siedem Stacji Aktywności w Królewskim Ogrodzie Kompetencji. Naszej grupie przypadł do wykonania Ogród oddechu. Dzieci spisały się na medal i wykonały wspaniałą makietę
15 maja udaliśmy się z wycieczką do Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie w Pracowni Garncarskiej czekał na nas Pan Paweł .Zostaliśmy oprowadzeni po pomieszczeniach dawnej i obecnej pracowni , poznaliśmy zawód garncarza oraz każdy z nas mógł zrobić piękne naczynie z gliny. Ponadto chętnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu, gdzie zorganizowaliśmy piknik na trawie. Dziękujemy rodzicom Michasi za gościnę i ciepłe przyjęcie.
28 maja gościliśmy naszych kochanych rodziców. Staraliśmy się piosenką i wierszem wyrazić naszą miłość i wdzięczność za trud wychowania. Podczas warsztatów wspólnie z mamą i tatą wykonaliśmy wiosenną biedronkę z plastikowej łyżeczki.
29 maja z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka odbyła się wycieczka. Tym razem byliśmy w Supraślu w ,,Wiosce indiańskiej”. Gospodarze przygotowali nam wiele atrakcji m.in. mogliśmy poznać kulturę Indian i zwiedzić tipi, pograć w indiańskie gry i zabawy. Całość zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami.
Oprócz w/w wydarzeń realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze o następującej tematyce:
Tydzień I MAJOWA ŁĄKA
Tydzień II KSIĄŻKI - NASI PRZYJACIELE
Tydzień III MOJA RODZINA
Tydzień IV CIEKAWE ZAWODY
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii grupy
- 30.04.2024
KWIECIEŃ W BIEDRONKACH
,,Kolory wiosny”- to temat tygodnia, którym rozpoczęliśmy kolejny miesiąc. W tym czasie na zajęciach rozwijaliśmy przede wszystkim wrażliwość na piękno przyrody. Pogoda dopisała i dużo przebywaliśmy na świeżym powietrzu obserwując zmiany w otoczeniu. Doskonaliliśmy wrażliwość zmysłową: wzrok, słuch i dotyk. Rozwijaliśmy mowę i myślenie oraz umiejętności matematyczne np. poprzez liczenie znikających obiektów.
Rozwijaliśmy umiejętności przedstawiania poznanych utworów za pomocą gestu, ruchu.
W następnym tygodniu zastanawialiśmy się jak dbać o zdrowie. Podczas spotkania z panią higienistką stomatologiczną wzbogaciliśmy wiedzę na temat prawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej. Uświadomiliśmy przyczyny powstawania próchnicy. U niektórych z nas zaczęły wypadać zęby mleczne, więc mieliśmy okazję dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje? Oprócz powyższych treści poznaliśmy literę ,,Z,z”. Utrwalaliśmy liczenie w zakresie 6 i większym.
W kolejnym tygodniu przenieśliśmy się na wieś, a raczej na wiejskie podwórko. Ćwiczyliśmy liczenie, rozwijaliśmy słownictwo i rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt. Wykonaliśmy prace plastyczne technikami łączonymi. Utrwaliliśmy pojęcia: ,wewnątrz” i ,,na zewnątrz”
W dniu 22 kwietnia- obchodziliśmy imieniny naszej planety. Wykonaliśmy szereg działań: sprzątaliśmy śmieci wokół przedszkola, wykonaliśmy plakat jak dbać o ziemię i co jest przyczyną niszczenia środowiska. Założyliśmy w sali wiosenny ogródek. Mamy nadzieję, że rośliny niebawem wyrosną. Zaznajomiliśmy się z drukowaną literą H małą i wielką, a także wzbogaciliśmy wiadomości na temat leśnego doktora-dzięcioła.
Koniec miesiąca to poznawanie Polski, jej symboli oraz atrakcji turystycznych. Na zajęciach wzbogacaliśmy słownictwo oraz poczucie tożsamości narodowej.
4.04.2024 r. odbył się Przegląd Piosenki Przedszkolnej, w którym wzięli udział reprezentanci z naszej grupy: Marysia, Michasia i Maja.
Występy naszych małych artystek zostały ocenione bardzo wysoko i dziewczynki reprezentowały przedszkole na gminnym konkursie w Czarnej Wsi Kościelnej. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za piękne przygotowanie do tego wydarzenia. Dziewczynki wróciły szczęśliwe z dyplomami za I i III miejsce oraz z nagrodami .
Gratulujemy !!!
- 29.03.2024
MARZEC W BIEDRONKACH
,,Marzanno, Marzanno odejdź już prosimy. Nie chcemy już więcej śladów Pani Zimy...”.
W czwartek 21 marca wszystkie Biedroneczki świętowały nadejście wiosny. Było to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od zorganizowanej w przedszkolu imprezy ,,Powitania Wiosny”. Po południu wyruszyliśmy na spacer ulicami naszego miasta, gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, krzycząc głośne: ,,Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!!!”. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która tego dnia obdarowała nas pięknym słoneczkiem.
W marcu realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno - wychowawcze przeznczone na poszczególne tygodnie. I tak zapoznaliśmy się z wyglądem małej i wielkiej litery : ,,Ł, ł”,,W, w”,,P,p”,,F,f”, rozwijaliśmy opiekuńczy stosunek do zwierząt domowych, poznaliśmy cztery żywioły przyrody, dostrzegaliśmy ich korzyści , a także zagrożenia, doznawaliśmy radości tworzenia rysunku z plamy, nabywaliśmy przekonania, że ciężar nie zawsze zależy od wielkości przdmiotu, rozwijaliśmy zainteresowania różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie na wiosnę, utrwalaliśmy prawą i lewą stronę, rozwijaliśmy umiejętności wycinania zamierzonej formy, oraz wycinania po linii, coraz sprawniej różnicowaliśmy bodźce słuchowe, rozwijaliśmy poczucie rytmu, poznawaliśmy tradycje Świąt Wielkanocnych.
Z OKAZJI ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO WSZYSTKIM RODZICOM I OPIEKUNOM DZIECI ŻYCZYMY ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT !!!
- 29.02.2024
LUTY W BIEDRONKACH
Wraz z kończącym się karnawałem , tuż po Tłustym Czwartku-w grupie Biedronki świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dnia 9 lutego babcie i dziadkowie licznie przybyli na uroczystość, podczas której mogli obejrzeć występ swoich pociech.Zgodnie z tradycją wszyscy ,,dziadkowie” otrzymali laurki , prezenty przygotowane przez dzieci. Swoim bliskim Biedronki życzyły uśmiechu , zdrowia i radości i tego, abyśmy się spotkali znowu za rok.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM, KTÓRZY UCZESTNICZYLI W TYM DLA NAS WAŻNYM WYDARZENIU.
Kolejną okazją do wyrażania miłości, były Walentynki.W tym dniu wzieliśmy udział w zajęciach grupowych przepełnionych uśmiechem , radością. Na znak , że kogoś bardzo lubimy, albo kochamy - dzięki poczcie walentynkowej – tym osobom mogliśmy przekazać karteczkę z serduszkiem. Wszystkie dzieci i panie pracujące w grupie wróciły do domu z Walentynką . Biedronki miały okazję przekonać się, czy łatwo być architektem i konstruktorem. A to za sprawą warsztatów z klockami lego. Było to niezwykłe doświadczenie pełne kreatywności i radości z budowania.
Z okazji Dnia Kota odwiedziły nas kotki z Kociego Rancza. Dowiedzieliśmy się jak dbać o kotki, a także podarowaliśmy kotkom zebrane przez dzieci i rodziców smakołyki.
DZIĘKUJEMY PAŃSWU ZA WSPARCIE AKCJI.
Pod koniec miesiąca 21 lutego obchodziliśmy Dzień Jęzka Ojczystego. Łamańce językowe, przykłady gwary, zagadki to tylko niektóre aktywności ,w których uczestniczyliśmy. Podczas imprezy wystąpiliśmy w improwizacj muzyczno-ruchowej do wiersza J.Brzechwy.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom, które wzięły udział w rodzinnym konkursie plastycznym ,,Brzechwa Dzieciom”
Oprócz udziału w licznych wydarzeniach realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno - wychowawcze przeznczone na poszczególne tygodnie:
TYDZIEŃ I: NASZE ZMYSŁY dziecko:
– zaznajomiło się z pojęciami „zmysły”, „narządy zmysłów”, - poznało narządy zmysłów
- zapoznało się z obrazem graficznym litery ,,N,n”, – rozwinęło orientację na kartce papieru
– poznało pojęcie i obraz graficzny cyfry ,,0, – przeliczy elementy zbioru w dostępnym zakresie, – rozwinęło umiejętność „ważenia w dłoniach”,
TYDZIEŃ II: W ŚWIECIE SZTUKI dziecko:
– dowiedziało się, czym jest portret, martwa natura, pejzaż, – wykorzystało pierwszą literę swojego imienia w pracy plastycznej, – zapoznało się z obrazem graficznym litery ,,G,g”
– poznało wiersz „Orkiestra” D. Kossakowskiej, – narysowało swoją wizję obrazu znanego artysty, – stworzyło alternatywną wersję znanej bajki o Czerwonym Kapturku
TYDZIEŃ III: ROBIMY ZAKUPY W SKLEPIE dziecko:
– wzięło udział w zorganizowaniu kącika sklepowego, – zapoznało się z obrazem graficznym litery ,,C,c” – poznało znaczenie słowa „supermarket” - zaznajomiło się z cyfrą 10
– narysowało odpowiednią liczbę wyrobów piekarniczych, – przyjmie na siebie przydzieloną rolę w zabawie tematycznej „Sklep”.
TYDZIEŃ IV: CO ŁĄCZY SMOKI Z DINOZAURAMI? dziecko:
– wzięło udział w tworzeniu wystawy dinozaurów i smoków, – zapoznało się z obrazem graficznym litery ,,J,j” – rozwinęło umiejętność ustawiania się w rzędzie i w szeregu,
– poznało treść opowiadania „Smok Wstydzioch”, – wyróżniło wyrazy w zdaniu,
– zaobserwowało zjawisko topnienia lodu, – podzieliło się spostrzeżeniami na temat dinozaurów przedstawionych w albumie, – wysłuchało wiersza „Mały dinozaur
- 31.01.2024
STYCZEŃ W BIEDRONKACH
,,Święta , święta i po świętach” -a po świętach był bal.
A skoro bal, to przebierańcy i dobra zabawa, której nie zabrakło w naszej grupie. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola we wspaniałych kreacjach przygotowanych przez Rodziców. Po wspaniałej zabawie w sali zajęć czekały prezenty od Mikołaja. Kolejny raz Rodzice nie zawiedli i niespodzianka się udała.
Równocześnie realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze przeznaczone na poszczególne tygodnie:
TYDZIEŃ I:„WITAMY NOWY ROK”
-poznanie obrazu graficznego litery „U,u”
-utrwalenie wiadomości na temat czterech pór roku
-rozwijanie świadomości przestrzeni i odległości
-doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej
-rozwijanie wnikliwej obserwacji
-rozróżnianie kontrastów dynamicznych: głośno – cicho
-odkrywanie uroków zimy
TYDZIEŃ II:„W KARNAWALE CZAS NA BALE”
-zapoznanie z wyglądem litery „B,b”
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego
-nabywanie umiejętności różnorodnych skoków
-utrwalenie znajomości pojęć „maska, maskarada”
-rozwijanie małej i dużej motoryki
-rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej
-utrwalenie pojęć: koło, kula
TYDZIEŃ III: „MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK”
-zaznajomienie z wyglądem litery „S, s”
-rozwijanie empatii w stosunku do osób starszych
-wzmacnianie siły mięśni rąk i obręczy barkowej
-przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas ćwiczeń
-zaznajomienie z obrazem graficznym liczby 9
-utrwalenie tekstu i melodii wybranych piosenek
-rozwijanie umiejętności doliczania i odliczania elementów zbioru.
TYDZIEŃ IV: „ZIMA LUBI DZIECI”
-rozwijanie mowy komunikatywnej
-nabywanie postawy szacunku wobec drugiego człowieka
-utrwalenie znajomości liczb i cyfr w zakresie 1 – 9
-nabywanie wprawy w graniu na instrumentach perkusyjnych
- rozwijanie umiejętności współpracy w parach
-zwrócenie uwagi na to, iż faktura dzieła zależy od tworzywa, techniki i woli autora
TYDZIEŃ V: „DZIECI LUBIĄ ZIMĘ”
-odkrywanie piękna i uroków zimy
-otwarcie się na twórcze działanie
-wzbogacenie wiedzy na temat zabaw i sportów zimowych
-dostrzeganie różnic i podobieństw
-rozumienie pojęć: wysoko – nisko, cicho – głośno, wolno – szybko
-rozwijanie wyobraźni twórczej
- 30.12.2023
GRUDZIEŃ W BIEDRONKACH
GRUDZIEŃ TO MAGICZNY, ŚWIĄTECZNY CZAS , BARDZO LUBIANY PRZEZ DZIECI.
Tak jak wszystkie przedszkolaki , w tym miesiącu nasza grupa szczególnie przygotowywała się do Świąt Bożego Narodzenia.
Na początku grudnia przedszkolaki odwiedził św. Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty. 18 grudnia odbyły się spotkania z rodzicami podczas przygotowanych Jasełek i wspólnych warsztatów świątecznych.
Dzieci również w czasie wspólnej imprezy przedszkolnej 20 grudnia , tańcząc i śpiewając powitały zimę W tym miesiącu była przeprowadzana charytatywna zbiórka monet wspierająca akcję „ Ile waży Święty Mikołaj”, która potrwa do 10 stycznia.
Równocześnie z powyższymi wydarzeniami realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze przeznaczone na poszczególne tygodnie:
ZABAWA W TEATR
- utrwalenie pojęć związanych z teatrem: scena, widownia, publiczność.
- dostrzeganie zależności między ruchem aktora a ruchem lalki, zabawy z literą „L, l”
- zapoznanie z aspektem kardynalnym liczby 6
- rozwijanie umiejętności ilustrowania muzyki
IMIENINY MIKOŁAJA
- zapoznanie z legendą o św. Mikołaju, zabawy z literą „E, e”
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas wykonywania sylwety Mikołaja
- utrwalenie rozumienia, że liczebnik główny określa liczbę przedmiotów, odkrywanie liczby 7
- rozwijanie umiejętności słuchania muzyki klasycznej
KUCHENNE LABORATORIUM
- doskonalenie poprawnej wymowy wszystkich głosek, zabawy z literą „R, r”
- rozwijanie mowy komunikatywnej podczas wypowiedzi nt. wiersza
- próby zapamiętania kolejności dni tygodnia
- rozwijanie koordynacji ruchowej
- rozwijanie umiejętności lepienia z masy solnej
CZEKAMY NA ŚWIĘTA
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej podczas wcielania się w postacie biblijne
- utrwalenie pojęć: na, nad, pod, za, między
- rozwijanie umiejętności równoczesnego rozpoczynania i kończenia śpiewu
- doskonalenie techniki wycinania
- osłuchanie z trudnymi, archaicznymi słowami występującymi w kolędach
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA RODZINNE
- doskonalenie mowy komunikatywnej podczas opowiadania o przeżytych święta
- rozwijanie motoryki małej podczas wyklejania plasteliną
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
rozwijanie poczucia rytmu podczas instrumentacji piosenki - próby oceny liczebności zbiorów bez kontroli wzroku
- rozwijanie umiejętności wyrażania pojęć w formie plastycznej – malowanie z użyciem pasty do zębów
- 30.11.2023
LISTOPAD W BIEDRONKACH
Listopad to miesiąc, w którym pogoda nas nie rozpieszcza. Dni stają się coraz krótsze, za oknem plucha i wiatr. Pomimo takiej aury , w naszej grupie działo się bardzo dużo.
Z nastaniem miesiąca rozmawialiśmy o tych , którzy odeszli do wieczności i nie ma ich już pośród nas Z tą tematyką związane było obchodzone w przedszkolu Święto Niepodległości. Podczas uroczystości okazaliśmy pamięć, tym którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski-naszej Ojczyzny. Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do hymnu”. O godz.11.11 wspólnie ze wszystkimi grupami wykonaliśmy ,,Mazurek Dąbrowskiego” . Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.
W dzisiejszych czasach często spotykamy się z prośbą o pomoc. I tym razem nie pozostaliśmy jako grupa obojętni. Przy pomocy i zaangażowaniu rodziców wzięliśmy udział w dwóch akcjach charytatywnych. Pierwsza z nich to pomoc Białostockiemu Hospicjum dla Dzieci ,,Pomóż im”. Kolejna akcja te zbieraniu darów dla bezdomnych piesków, a następnie udanie się z wycieczką do schroniska. Dziękujemy za potrzebne dary i produkty .
Z końcem miesiąca na cześć pierwszego pluszowego misia Tediego-25 listopada bawiliśmy się i wykonywaliśmy zadania ze swoją przytulanką - misiem.
,,Na świętego Andrzeja, wszystkim z wróżby nadzieja”. Zgodnie z przysłowiem podczas zabaw ludowych odkrywaliśmy co przyniesie nam los.
Równocześnie z powyższymi wydarzeniami realizowaliśmy zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze przeznaczone na poszczególne tygodnie
SPOSOBY NA JESIENNĄ SZARUGĘ
- wzbogacenie wiedzy na temat tego co zbierają ludzie, czym się interesują;
- poznanie nowej techniki plastycznej; zapoznanie z techniką kropkowania;
- odkrywanie cyfry 5; zaznajomienie z aspektem kardynalnym liczby 5;
- rozumienie pojęć czasu: dzisiaj, wczoraj, jutro;
MAMY RÓŻNE DOMY
- utrwalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby i liczenia sylab w wyrazie;
- zabawy z literą „D, d”; rozwój słownika czynnego – nazywanie sprzętów domowych;
- rozwijanie precyzji i dokładności podczas zaginania i składania papieru;
- nabywanie sprawności w porównywaniu czynnościowym dwóch zbiorów;
- rozwijanie poczucia rytmu i tempa;
- rozwijanie motoryki w zakresie skoczności, zwinności, równowagi;
- rozumienie pojęć w, na, obok, przed, za, pod, między;
- wzrost zainteresowania muzyką klasyczną.
LEŚNE ŚPIOCHY I NIE-ŚPIOCHY
- zabawy z li- terą „Y, y”; wzbogacenie wiedzy przyrodniczej;
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- działania na zbiorach, coraz sprawniejsze dokładanie jednego elementu do wcześniej poznanego zbioru i przeliczanie elementów nowego zbioru;
- uświadomienie sobie, że ciało ludzkie to doskonały instrument perkusyjny;
- wyczuwanie właściwo ści tworzywa plastycznego;
- zgodne współdziałanie ze współćwicz ącym podczas ćwiczeń́ w parach;
- rozumienie pojęć góra, dół, prawa strona, lewa strona;
ODKRYWAMY KOSMOS
- zabawy z literą „K, k”, wzbogacenie słownictwa („grawitacja”, nazwy planet);
- rozwój świadomości własnego ciała w zakresie dużej i małej motoryki;
- rozwijanie ekspresji ruchowej;
- rozwijanie dokładności i precyzji podczas składania i łączenia poszczególnych części sylwetki astronauty;
- poznawanie dźwięków cichych i głośnych;
- doskonalenie techniki rysunkowej.
- 31.10.2023
PAŹDZIERNIK W BIEDRONKACH
W SADZIE I OGRODZIE
- wzbogacaliśmy słownictwo o nazwy owoców i warzyw
- poszerzaliśmy wiedzę na temat pracy sprzedawcy, cen owoców i warzyw
- byliśmy na wycieczce w sklepie spożywczym
- uczyliśmy się rozpoznawać monety i banknoty o niskich nominałach
-poznawaliśmy owoce zmysłami, robiliśmy sałatkę owocową
- bawiliśmy się z literą „O,o”
- uczyliśmy się rozumieć liczbę 1 w aspekcie kardynalnym i porządkowym
- robiliśmy pracę plastyczną nową techniką – wydrapywankąZŁOTA JESIEŃ WOKÓŁ NAS
- bawiliśmy się z literą „A, a”
- utrwalaliśmy znajomość kolorów
- uczyliśmy się rozumieć pojęcie „para”, odkrywaliśmy cyfrę 2
- poznaliśmy nową technikę plastyczną – zrobiliśmy pracę techniką kalkografii
- graliśmy na różnorodnych instrumentach
- uczyliśmy się stosować pojęcia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeniDBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
- utrwaliliśmy zasady przechodzenia przez jezdnię
- ćwiczyliśmy przechodzenie przez jezdnię
- bawiliśmy się z literą „M,m”
- wzbogacaliśmy słownictwo o takie słowa jak droga, jezdnia, chodnik , pas ruchu, skrzyżowanie, przejście dla pieszych
- odkrywaliśmy cyfrę 3
- uczyliśmy się szybko reagować na sygnałWAŻNE WYNALAZKI
- bawiliśmy się z literą „T,t”
- utrwalaliśmy znajomość figur geometrycznych, odkrywaliśmy cyfrę 4
- rozwijaliśmy umiejętności porządkowania zbiorów oraz wskazywania obiektów, które pasują i nie pasują do danej kolekcji
- zapoznaliśmy się z niektórymi urządzeniami elektrycznymi i ich starszymi odpowiednikami
- rozwiązywaliśmy zagadki słowne, obrazkowe
- zrobiliśmy swój wynalazek
- 30.09.2023
WRZESIEŃ W BIEDRONKACH
Biedronki razem w słońca promieniach chęci do tańca mają w genach
Pierwsze dni w przedszkolu po przerwie wakacyjnej minęły na ponownym integrowaniu się dzieci. Jak na przedszkolaków przystało, dzieci chętnie zaopiekowały się mniej śmiałymi koleżankami i kolegami z grupy, zapraszały je do wspólnych zabaw. Poznały pomieszczenia przedszkolne i plac zabaw. Wiedzą, jak bawić się bezpiecznie w sali i na podwórku. Biedronki z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, które skupione były wokół tematów:
- Witaj przedszkole. Dzieci:
- utrwaliły imiona kolegów i koleżanek
- podjęły próby nazywania emocji
- poznały technikę plastyczną kolażu
- utrwaliły obraz graficzny swojego imienia
- utrwalą zabawy ruchowe ze śpiewem z lat ubiegłych
- poznają piosenkę „Przedszkole drugi dom”
- rozwinęły umiejętność poruszania się w przestrzeni
- utrwalą liczenie w zakresie 1-6
- zagrały w orkiestrze dziecięcej
- wspólnie z całą grupą ustaliły kodeks przedszkolaka
- wzięły udział w imprezie przedszkolnej z okazji,, Imienin przedszkola”
- Razem jest weselej. Dzieci:
- poznały zainteresowania swoich kolegów
- odkryły swoje mocne strony
- spróbowały na drodze pokojowej rozwiązywać konflikty
- rozwijały umiejętność klasyfikowania
- słuchały utworów literatury dziecięcej
- rozwijały umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby i scalania sylab w jeden wyraz
- wzięły udział w scenkach dramowych
- Powitanie Jesieni. Dzieci:
- Spacerowały po parku
- oglądały pod lupą jesienne liście
- odwzorowywały drugą połowę liścia
- bawiły się w teatr samodzielnie wyciętymi sylwetami
- poznały wiersz „Jesień”
- wykonały wiatraczek i wypróbowały działanie wiatraczka na powietrzu
- utrwaliły nazwy liczebników porządkowych
- namalowały obrazek do muzyki klasycznej
- wzięły udział w ,,Ogólnopolskim święcie przedszkolaka” i w powitaniu jesieni
- Nasze emocje i uczucia. Dzieci:
- określały swój nastrój
- wzięły udział w scence pantomimicznej
- utrwaliły znajomość bajki o Czerwonym Kapturku
- liczyły elementy zbioru, porównywały liczebność elementów zbioru
- aktywnie słuchały muzyki klasycznej
- słuchały opowiadania z cyklu „Ach, te emocje!”
- utrwaliły technikę wydzierania
- podjęły próbę dokańczania zdania
- 1.09.2023
Witamy w grupie BIEDRONKI
Grupa BIEDRONKI to dzieci 4-5 letnie. Uczęszcza do niej 22 osoby: 12 dziewczynek i 10 chłopców. Przedszkolaki polubiły się nawzajem i chętnie bawią się ze sobą. Dzieci śpiewają, rysują i uczestniczą w proponowanych zajęciach. Grupę prowadzi mgr Renata Garbaczewska i mgr Paulina Śliwecka.