WIEWIÓRKI 2024/2025
- 1.04.2025R.
"Wiewiórki" w marcu
W pierwszym tygodniu marca "Wiewiórki" skupiły uwagę na zjawiskach atmosferycznych oraz symbolach pogodowych. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych rodzajów pogody, co pomogło im lepiej zrozumieć otaczający świat. Pracowaliśmy nad obrazem graficznym głoski „g”, co pomogło w doskonaleniu umiejętności analizy i syntezy sylabowej oraz rozwijaniu umiejętności grafomotorycznych. W ramach zajęć kształtowaliśmy także świadomość odpowiedzialnych i nieodpowiedzialnych zachowań, a także umiejętność radzenia sobie z emocjami w różnych sytuacjach. Dzieci zostały zachęcone do ubierania się stosownie do pogody, a także do rozwijania zmysłu dotyku poprzez różne zabawy sensoryczne. Utrwalaliśmy wiadomości na temat oznak pór roku oraz uwrażliwialiśmy dzieci na piękno przyrody. Dodatkowo, poprzez zabawy muzyczne, rozwijaliśmy poczucie rytmu. W drugim tygodniu skupiliśmy uwagę na roślinach ogrodowych, co pozwoliło dzieciom poszerzyć wiedzę na temat uprawy i pielęgnacji roślin. Stymulowaliśmy ciekawość oraz otwartość na otaczający świat. Dzieci poznały obraz graficzny głoski „c”, co pomogło w dalszym doskonaleniu umiejętności analizy i syntezy sylabowej oraz rozwijaniu umiejętności grafomotorycznych. W ramach zajęć skoncentrowaliśmy się na rozwoju umiejętności współpracy, spostrzegawczości oraz umiejętności matematycznych, takich jak kodowanie i określanie położenia przedmiotów w przestrzeni. Zachęcaliśmy dzieci do dostrzegania i celebrowania swoich sukcesów oraz rozwijaliśmy aktywność twórczą poprzez samodzielne wykonanie prac plastycznych. Zajęcia zawierały elementy ekspresji ruchowej. W tym tygodniu "Wiewiórki" rozpoczęły projekt edukacyjny pt. " Zielony Kącik - sadzenie roślin z cebulki".W trzecim tygodniu dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat żywiołów oraz ich wpływu na nasze życie. Poznawaliśmy także skarby ziemi i ich wykorzystywanie. Dzieci zapoznawały się z obrazem graficznym głoski „w”, co wspiera ich umiejętności analizy i syntezy sylabowej oraz grafomotorycznych. W ramach zajęć rozwijaliśmy umiejętności manualne oraz motorykę małą, a także umiejętności matematyczne, takie jak dodawanie i porównywanie liczebności zbiorów. Wprowadziliśmy również temat wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia, a dzieci utrwalały znajomość numerów alarmowych. W marcu odbyły się także warsztaty z pierwszej pomocy. Skoncentrowaliśmy się także na kształtowaniu odpowiedzialnych postaw w kontaktach z żywiołami oraz rozwijaniu umiejętności koncentracji, poczucia rytmu i ekspresji tanecznej, co przyczyniało się do radości ze wspólnej zabawy. W ostatnim dniu tygodnia "Wiewiórki" przywitały wiosnę w towarzystwie całej społeczności przedszkolnej.
W ostatnim tygodniu marca dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat kina i teatru. Rozwijaliśmy umiejętność odróżniania wstydu od tremy oraz kształtować umiejętności zachowania się w miejscach publicznych. Dzieci poznały obraz graficzny głoski „z”, co pomogło w doskonaleniu słuchu fonematycznego oraz umiejętności grafomotorycznych. W ramach zajęć dzieci zapoznały się z tematyką psów oraz rozwijały empatię i wrażliwość wobec zwierząt. Przypominaliśmy nominały polskich banknotów i monet oraz doskonaliliśmy orientację w przestrzeni i stosowanie liczebników porządkowych. Wiewiórki rozwijały umiejętności operowania pieniędzmi oraz umiejętności logicznego myślenia. W ramach zajęć poszerzaliśmy również wiedzę przyrodniczą, kształtując samodzielność oraz umiejętności czekania na swoją kolej. Zajęcia sprzyjały rozwijaniu wyobraźni i kreatywności, umiejętności manualnych oraz organizacji i planowania pracy. Podczas zabaw uwrażliwialiśmy dzieci na piękno muzyki klasycznej, rozwijając ich poczucie muzycznego pulsu.
- 28.02.2025
LUTY W WIEWIÓRKACH
Miesiąc luty rozpoczęliśmy tematyką dotyczącą zwierząt egzotycznych. Zaczęliśmy od zabawy „Takie same węże”, polegającej na odtworzeniu przez dzieci podanego układu figur geometrycznych. Dzieci zastanawiały się też nad tym, czy zwierzęta mają emocje, rozwiązywały zagadki słowne o zwierzętach i opowiadały o swoich odczuciach podczas zabawy „Najbardziej emocjonujące zwierzę”. Przedszkolaki ćwiczyły też mięśnie twarzy podczas zabawy logopedycznej „Małpki ćwiczą swoje buzie”, poznały literę „P” na podstawie wyrazu „papuga” i śpiewały piosenkę „Afryka Kongo”.
Podczas realizacji tematyki ,,Każdy potrzebuje miłości”- przedszkolaki zastanawiały się co to znaczy „oddać komuś serce”, uczestniczyły w zabawach „Jak okazać serce?”, „Kolory i gesty miłości”. Opisywały przyjacielskie zachowania wobec innych, podawały skojarzenia ze słowem „serce”. Dzieci poznały literę „S”, wykonywały ćwiczenia fonacyjne z głoską „s”, podawały imiona i przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską „s”. Umiejętności matematyczne i manualne ćwiczyły w zabawie „Rytmiczne korale”, a ciekawość poznawczą zaspokoiły podczas zabaw badawczych.
Temat współpracy rozpoczęliśmy od refleksji na temat opowiadania „Wspólne działanie”, które jasno pokazywało, jak wiele można zdziałać, współpracując ze sobą. Dzieci brały udział w zabawie z elementami TUS „Dołączysz do nas?”, w zabawie naśladowczej „Planujemy pracę”, w zabawie ruchowej „W grupie weselej”. Rozmawiały na temat zawodów rodziców kim chciały by zostać w przyszłości. Śpiewały „Piosenkę o współpracy”, poznały liczbę 10 w trakcie zabawy konstrukcyjnej . Zdobyte umiejętności i wiedzę dzieci mogły „przetestować” w praktyce, wykonując wspólną pracę podczas zabawy konstrukcyjnej „Budujemy nasze miasto”.
Ostatni tydzień miesiąca poświęciliśmy tematyce ,,W dawnych czasach” –Jest to tematyka dla większości dzieci bardzo atrakcyjna – świat prehistoryczny wzbudza ogromne emocje – zaciekawienie, niedowierzanie, zainteresowanie historią, chęć dokonywania odkryć, zauroczenie dinozaurami. Tydzień z dinozaurami dostarczył dzieciom dużej porcji wiedzy na temat bardzo odległej przeszłości – dzieci słuchały opowiadania „Skarby przeszłości”, uczestniczyły w zabawie słownej z elementami TUS „W muzeum”, zabawie „Opowieści dinozaurów”, burzy mózgów „Dawno, dawniej, najdawniej”, poznały zawody związane z odkrywaniem przeszłości. Przedszkolaki poznały literę „J” na podstawie słowa „jajo” oraz doskonaliły umiejętności matematyczne w różnych zabawach dydaktycznych.
- 1.02.2025R.
W STYCZNIU W WIEWIÓRKACH
TYDZIEŃ I: NOWY ROK
W tym tygodniu dzieci utrwalały pojęcie „rok” oraz sposób jego zapisu. Ćwiczyły umiejętność dostrzegania rytmu i nastepstw dnia i nocy. Kolejny punkt to nauka głoskowania i poznawania kolejnej litery „n,N”. Wykonywałyzadania związane z tą literą, np. wymyślanie słów, w których jest "n", czy też rysowanie tej litery. Doskonalili umiejetność współpracy w grupie.
TYDZIEŃ II: ŚWIAT SIĘ ZMIENIA
To świetny sposób na rozwijanie zdolności analitycznych i kreatywnego myślenia. Kształtowanie słuchu fonemowego i zapoznanie z literą „r,R” to ważne kroki w nauce czytania i pisania. Rozmawialiśmy jak wiele słów zaczyna się od dźwięku „R” i jak wygląda ta litera w różnych słowach. Poszerzaliśmy wiedzę na temat nowych technologiii ich znaczenie dla człowieka.
Dzieci poznały liczbę 8”” jak wygląda zapis liczby i jak można ją przedstawić graficznie. Obserwacje przyrodnicze to również fantastyczny sposób na poznanie świata i dzieci chętnie korzystają z tego przebywając na świeżym powietrzu. Na zakończenie tygodnia dzieci przebrane w wymarzone stroje bawiły się na zabawie karnawałowej na której czekało na nich wiele atrakcji.
TYDZIEŃ III: BABCIA I DZIADEK
Kolejny tydzień minął na oczekiwaniu na wyjątkowy dzień jakim jest „Dzień Babci i Dziadka”. Dzieci sumiennie przygotowywały się do wystąpienia przed swoimi Dziadkami . Kolejny punkt to skupienie uwagi dzieci na więziach rodzinnych i zapoznaniem z pojęciem „portret”. Dzieci wykonały portret Babci i Dziadka.Wiewiórki bawiły się liczbami, układaliśmy je w kolejności, czy też liczyliśmy różne rzeczy wokół nas. Przedszkolaki miały okazję poznać klocki „NUMICON” gdzie mogły porównywać, dotykać, odszukiwać takie same klocki między sobą.
TYDZIEŃ IV: BALE W KARNAWALE
W ostatnim tygodniu„Wiewiórki” doskonaliły umiejętność przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Podczas tego tygodnia pracowaliśmy nad rozwijaniem umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem. Poruszaliśmy temat „karnawału” jak go celebrują ludzie w różnych częściach świata. Poznawaliśmy małą i wielką literę "b,B" oraz doskonaliliśmy umiejętności współdziałania w zabawie. Nie zapominajmy także o nauce matematyki! Ćwiczyliśmy umiejętność przeliczania w zakresie 9.Poznaliśmy także graficzny zapis cyfry 9 oraz świetnie się bawiliśmy podczas zabaw matematycznych. Dzieci rozwijały zainteresowania kulinarne w których przez doznania sensoryczne doświadczały potraw i ich składników.
Każdego dnia czekały na nas fantastyczne zajęcia, które pomogłydzieciom rozwijać się i uczyć przez zabawę.
- 30.12.2024R.
Grudzień w „Wiewiórkach”
Już na początku grudnia zainteresowaliśmy się przesyłaniem wiadomości, poznaliśmy sposoby przekazywania informacji za pomocą poczty, emaili i smsów. Bawiliśmy się w odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości.
Myśląc o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia zastanawialiśmy się jakie dobre uczynki możemy robić innym. Poznaliśmy piosenkę „Dary od serca” i staraliśmy się bardziej niż zwykle być dobrymi dla innych. Dużo też myśleliśmy i mówiliśmy o Świętym Mikołaju.
A w tym czasie przyszła zima i chociaż śniegu brakowało, z niecierpliwością czekaliśmy na zimę obmyślając pomysły na zimowe zabawy.
Pod koniec grudnia, kiedy już święta były za pasem poznawaliśmy zwyczaje i tradycje świąteczne. Przeliczaliśmy prezenty, odkodowywaliśmy renifery. Utrwalaliśmy poznane kolędy. Wybraliśmy się na wycieczkę do Wioski Mikołaja żeby się z nim spotkać i wyszeptać na ucho swoje świąteczne życzenia. Oglądaliśmy miejsca gdzie Mikołaj przygotowuje prezenty dla dzieci, bawiliśmy się z elfami i głaskaliśmy baranki i koniki z żywej szopki Bożonarodzeniowej. Zorganizowaliśmy warsztaty i jasełka w przedszkolu, a gośćmi byli nasi rodzice. Na warsztatach razem z rodzicami zrobiliśmy stroik świąteczny. Razem śpiewaliśmy kolędy i przeżywaliśmy kolejne Boże Narodzenie.
- 3.12.2024R.
Co się działo w grupie Wiewiórek w Listopadzie?
Listopad mimo ,że jest to miesiąc szary i często ponury , to w grupie Wiewiórek nie było nudy i wiele się działo. Miesiąc rozpoczęliśmy od wspomnień o bliskich członkach rodziny, którzy już odeszli i możemy odwiedzić ich na cmentarzu oraz tych, którzy na co dzień są z nami i lub tych, którzy przychodzą w gości – kuzynów. Dzieci określały stopień pokrewieństwa członków rodziny.Poznały też zasadę tworzenia drzewa genealogicznego. „Wiewiórki ” poznały literą I,i oraz w trakcie zabawach matematycznych poznawały i utrwalały cyfrę 5.
W drugim tygodniu świętowaliśmy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z grupy ,,Wiewiórki” spotkały się z innymi dziećmi z całego przedszkola, aby uroczyście odśpiewać Hymn Polski. Przedszkolaki wykonały także samodzielnie kokardę narodową oraz zastanawiały się, czym jest ,,mała i duża Ojczyzna”. W tym tygodniu obchodziliśmy też ,,Dzień zdrowego śniadania” podczas którego dzieci mogły zjeść przyniesione owoce i warzywa oraz poznać zasady zdrowego odżywania.Poznały też cyfrę 6 , a w trakcie realizacji programu „Łowcy wyrazów” poznawały samogłoski. Dużo spacerowały i bawiły na świeżym powietrzu. Była też okazja doświadczyć pierwszego śniegu w tym roku . Odkrywaliśmy tajemnice naszego ciała, jego części i zmysły,które pomagają nam poznawać świat.
Natomiast w trzecim tygodniu rozmawialiśmy o przygotowaniach do zimy. Poznaliśmy sposoby zwierząt na przetrwanie zimy oraz zagadnienia dotyczące snu i odpoczynku. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego odpoczynek jest tak ważny dla ludzi i dla zwierząt. Gościliśmy również w grupie panie policjantki , które przypomniały i utrwaliły z nami zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.Na podstawie wyrazu „las” dzieci poznały literę L,l i wyklejały jej szablon kolorowy papierem . W zabawach matematycznych dzieci poznały cyfrę 7.Słuchały opowiadania o zwierzętach leśnych, klasyfikowały w zespołach obrazki i rysowały w słoikach przetwory- zapasy na zimę człowieka.
W ostatnim tygodniu ,,Wiewiórki ” świętowały Dzień Pluszowego Misia oraz Andrzejki. Z okazji dnia pluszowego misia przedszkolaki miały możliwość spędzenia całego dnia ze swoim pluszowym przyjacielem: tańczyły z misiami, bawiły się nim, spały z misiem, a nawet wykonywały pracę plastyczną, trzymając misia na kolanach. Natomiast z okazji Andrzejek odbyły się wróżby i tańce oraz słodki poczęstunek. Zabawa była wspaniała!
Wiewiórki w listopadzie oprócz zabaw kontynuowałyrównieżrealizację programów dodatkowych: ,,Łowcy wyrazów ”i ,,Uważność żabki” oraz wzięły udział w kampanii: ,,Dzieciństwo bez przemocy”.
- 30.10.2024R.
PAŹDZIERNIK W WIEWIÓRKACH
TYDZIEŃ I: ZWIERZĘTA JESIENIĄ
W tym tygodniu skupiliśmy się na poznawaniu zwierząt, które można spotkać jesienią. Dzieci dowiedzą się o zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzętami leśnymi i nauczą się szanować świat zwierząt. Oprócz tego, będziemy poznawać literę "a, A" oraz ćwiczyć wyrażanie myśli pełnymi zdaniami. Dzieci zaczną też swoją przygodę z liczbą 1, rozwijając umiejętności liczenia i spostrzegawczości.
TYDZIEŃ II: POGODA W KRATKĘ
Mówiliśmy o kreatywnym podejściu do rozwiązywania problemów - na przykład, jak znaleźć rozrywkę w deszczowy dzień, gdy nie możemy wyjść na dwór. To świetny sposób na rozwijanie zdolności analitycznych i kreatywnego myślenia. Kształtowanie słuchu fonemowego i zapoznanie z literą „M” to ważne kroki w nauce czytania i pisania. Rozmawialiśmy jak wiele słów zaczyna się od dźwięku „M” i jak wygląda ta litera w różnych słowach. Tworzenie par i zbiorów dwuelementowych może być ciekawą zabawą matematyczną, która rozwija logiczne myślenie i zdolności matematyczne. Możemy też spróbować zrozumieć, jak wygląda zapis liczby 2 i jak można ją przedstawić graficznie. Obserwacje przyrodnicze to również fantastyczny sposób na poznanie świata. Możemy obserwować zmiany pogody, rośliny czy zwierzęta wokół nas i zastanawiać się, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Wszystkie te zajęcia pomogą dzieciom rozwijać się i zgłębiać wiedzę o świecie w sposób aktywny i ciekawy.
TYDZIEŃ III: ZDROWIE NA TALERZU
Kolejny tydzień minął na poznaniu uczucia smutku i sposobami radzenia sobie z trudnymi emocjami. Kolejny punkt to nauka głoskowania i poznawania kolejnej litery „t, T”. Wykonaliśmy zadania związane z tą literą, np. wymyślanie słów, w których jest "t", czy też rysowanie tej litery. To świetny sposób, aby doskonalić umiejętności czytania i pisania. Poznaliśmy liczbę 3 oraz monety o wartości 1 zł i 2 zł. Bawiliśmy się liczbami, układaliśmy je w kolejności, czy też liczyliśmy różne rzeczy wokół nas.
TYDZIEŃ IV: BAJKOSTWORY I POTWORY
W ostatnim tygodniu w naszym przedszkolu czekała nas niezwykła przygoda w świecie Bajkostworów i Potworów! Jest to czas, który pozwolił „Wiewiórkom” oswajać się z uczuciem strachu oraz doskonalić umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Podczas tego tygodnia pracowaliśmy nad rozwijaniem umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem. Poznawaliśmy małą i wielką literę "e, E" oraz doskonaliliśmy umiejętności współdziałania w zabawie. Nie zapominajmy także o nauce matematyki! Ćwiczyliśmy umiejętność przeliczania w zakresie 4. Poznaliśmy także graficzny zapis cyfry 4 oraz świetnie się bawiliśmy podczas zabaw matematycznych. Każdego dnia czekały na nas fantastyczne zajęcia, które pomogły dzieciom rozwijać się i uczyć przez zabawę.
- 7.10.2024R.
WRZESIEŃ W WIEWIÓRKACH
,,Wiewiórki" we wrześniu poznały nowe koleżanki i kolegów i nową salę w której spędzą kolejny rok w przedszkolu. Ustalały także wspólnie zasady grupowe, kształtując odpowiednie postawy wobec rówieśników i innych osób. Przedszkolaki rozwijały też umiejętność wypowiadania się na przeróżne tematy oraz określania swoich pasji i bzików. Podczas wspólnych zajęć i zabaw dzieci między innymi utrwalały znajomość nazw kolorów, wzbogacały wiedzę o zwierzętach domowych, poznały oznaki jesieni, określały stronę lewą i prawą oraz pogłębiały wiadomości na temat owoców i zdrowego odżywiania. Poznały również pierwsze literki, które pisały w cukrze, piasku czy układały z kasztanów. Natomiast uczestnicząc we wspólnych zabaw muzyczno- ruchowych i rytmicznych dzieci rozwijały wrażliwość muzyczną i słuchową oraz doskonaliły szybkość reakcji na polecenia muzyczne.
We wrześniu również ,,Wiewiórki" brały udział w dwóch przedszkolnych imprezach: imieninach przedszkola oraz dniu przedszkolaka. Wszystkie dzieci tańczyły wspólnie przy radosnych melodiach, śpiewały piosenki, czy brały udział w zabawach na świeżym powietrzu. Z okazji dnia przedszkolaka powstała także ,,aleja przedszkolaków" z odciśniętymi rączkami dzieci z wszystkich grup oraz foto budka, w której każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Zabawa była wspaniała!
- 02.09.2024
Witamy w grupie WIEWIÓRKI
Grupa WIEWIÓREK uczęszcza kolejny rok do przedszkola. W porównaniu z ubiegłym rokiem grupa powiększyła się o 6 –cioro nowych kolegów i koleżanek . Wszystkie dzieci tworzą zgraną paczkę. A ta paczka liczy 12 dziewczynek i 13 chłopców. „Wiewiórki ” to dzieci ,które lubią zabawy konstrukcyjne w sali i na podwórku, chętnie rysują i bawią się w dom. Mają już swoich przyjaciół i pamiętają o używaniu „czarodziejskich" słów .Starają się dzielnie pracować i odkrywać świat. Z grupą pracują panie:mgr Paulina Maciejczuk i mgr Lucyna Wójcik ( zastępstwo).