JAGODY 2024/2025
- 2.01.2025
GRUDZIEŃ W JAGODACH
Grudzień rozpoczęliśmy od liczenia dni pozostałych do Świąt Bożego Narodzenia za pomocą kalendarza adwentowego z zadaniami na każdy dzień.
W pierwszym tygodniu wdrażaliśmy dzieci do czynienia dobra. Zbliżał się bowiem czas spotkania z Mikołajem, a jak wszyscy wiemy rozdaje on prezenty dzieciom, które na nie zasłużyły. Nasze działania w grupie miały na celu rozwijanie empatii i chęci zrozumienia potrzeb innych osób, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz rozwijanie umiejętności refleksji nad własnym zachowaniem. Dzieci poznały literę „Y,y”, która pomaga odróżnić wyrazy w liczbie pojedynczej i mnogiej. Klasyfikowały też paczki w kolejności od najmniejszej do największej. Przygotowały w formie plastycznej portret Mikołaja oraz laurkę i życzenia z okazji jego imienin. 5 grudnia uczestniczyły w niezwykłym pokazie cyrkowym wypełnionym popisami i sztuczkami, a także humorem sytuacyjnym przebranych postaci. Następnego dnia przybył do przedszkola razem z elfami wyczekiwany Mikołaj. Dzieci zaprosiły go do wspólnego tańca, a następnie zaśpiewały piosenkę. W nagrodę otrzymały wiele prezentów, które w wielkim worku dotarły do grupy. Dzieci, które napisały list do Mikołaja, mogły go wrzucić do specjalnej skrzynki pocztowej.
W drugim tygodniu dzieci poznały różne sposoby komunikowania się, nie tylko za pomocą słów odczytywały informacje przekazywane za pomocą gestów, symboli, a także te napisane i zakodowane. Poszerzały wiedzę o sposobach przesyłania listów, paczek oraz na temat współczesnych sposobów przesyłania informacji. Ćwiczyły umiejętności rozpoznawania i liczenia pieniędzy. Samodzielnie wykonały kopertę do kartki świątecznej. 11 grudnia uczestniczyły razem z grupą „Sów” w warsztatach bożonarodzeniowych z udziałem seniorek ze Stowarzyszenia „Aktywni”. Dzieci wykonały pocztówki świąteczne, stroiki z naturalnych gałązek, kartonowe korony, które mogą wykorzystać w Orszaku Trzech Króli, ozdobiły bombkę styropianową.
Kolejny tydzień to był czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw „Jagody” wspólnie ubrały choinkę w sali, by mogły odczuć świąteczny nastrój. Z zapałem ćwiczyły swoje role w przedstawieniu kolędniczym, śpiewały kolędy oraz przymierzały stroje i rekwizyty. Po raz pierwszy zaprezentowały się na placu przed Urzędem Gminy, gdzie gościli wszystkie grupy przedszkolne włodarze naszego miasta. Dzieci włączyły się później do dekorowania żywych choinek ozdobami samodzielnie przygotowanymi w sali. Następnego dnia włączyły się do części artystycznej śpiewając dla wszystkich życzenia podczas spotkania opłatkowego pracowników przedszkola. Po południu gościły w przedszkolu rodziców na świątecznym spotkaniu, gdzie zademonstrowały przedstawienie kolędnicze, zabawę aniołków z poduszkami oraz wyśpiewały życzenia przy akompaniamencie fujarek. Potem rodzinnie podczas warsztatów wykonały świąteczne lampiony. Na zakończenie z płonącymi lampionami wspólnie odśpiewaliśmy kolędę „Cicha noc”. Mamy nadzieję, ze świąteczny nastrój towarzyszył wszystkim również w domu, a życzenia „Wesołych Świąt” spełniły się w każdej rodzinie!
W ostatnim tygodniu grudnia w ramach zimowych zabaw skupiono się na wzmacnianiu odporności emocjonalnej, zasadach fair play i budowaniu wiary w siebie podczas gier sportowych. Dzieci doskonaliły orientację przestrzenną i umiejętność liczenia oraz podziwiały piękno zimowego krajobrazu, eksperymentując z różnymi materiałami i technikami artystycznymi. Jagody w szampańskich nastrojach czekały na Nowy Rok 2025!
Niech Nowy Rok będzie dla Was kolorowy jak tęcza! Życzymy Wam, abyście każdego dnia odkrywali coś nowego, bawili się wspaniale i spędzali czas z przyjaciółmi. Niech Wasze serca będą pełne miłości, a dni pełne słońca!
- 30.11.2024
LISTOPAD W JAGODACH
Miesiąc rozpoczęliśmy od wspomnień o bliskich członkach rodziny, którzy już odeszli i odwiedzamy ich na cmentarzu oraz tych, którzy na co dzień są z dziećmi i tych, którzy przychodzą w gości. Dzieci określały stopień pokrewieństwa członków rodziny. Przygotowały ramkę do rodzinnego zdjęcia. Poznały też zasadę tworzenia drzewa genealogicznego. „Jagody” zapoznały się z literą I,i i czytały z nią wyrazy. W zabawach matematycznych wykorzystywały poznaną cyfrę 5: odtwarzały tyle elementów, odszukiwały piąty element i mierzyły odległość do miejsca pięcioma krokami. 7 listopada uczestniczyliśmy w Dniu Zdrowego Śniadania – II śniadanie w pudełeczkach dzieci było baaaaaardzo zdrowe: owocowo-warzywne i jak smakowało! Na koniec tygodnia dzieci razem z grupą „Biedronek” przygotowały część artystyczną na obchody Dnia Niepodległości w przedszkolu. Zaprezentowały zabawę inscenizowaną do piosenki „Przybyli ułani” oraz z dziecięcą powagą zadeklamowały patriotyczne wiersze. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewały hymn narodowy.
W drugim tygodniu rozwijaliśmy u dzieci postawy patriotyczne: utrwaliliśmy symbole narodowe, określaliśmy, dlaczego Polska to nasz dom i dlaczego trzeba ją szanować. Dzieci poznały literę D,d i odszukiwały ją w wyrazach, sylabach i tworzyły słowa rozpoczynające się tą głoską. Poznały też cyfrę 6 - stworzyły z niej uroczego ślimaka, którego mogliśmy podziwiać w naszej galerii prac w szatni. Realizując program „Łowcy wyrazów” utrwaliły znajomość samogłosek.
W kolejnym tygodniu podkreśliliśmy wyjątkowość każdego człowieka: jego potrzeby, zainteresowania oraz charakter, a nawet wygląd. Uświadomiliśmy dzieciom, że trzeba uszanować u drugiego człowieka poczucie komfortu i nie zmuszać do czegoś, czego nie lubi (nawet przytulania). Utrwaliliśmy części ciała oraz sprawdziliśmy, co one potrafią w ruchu. Kształtowaliśmy wrażliwość na różne bodźce poprzez oddziaływanie na zmysły. Dzieci ćwiczyły umiejętność współdziałania w zespole poprzez zabawy grupowe. Poznały piosenkę pt. „Nasze uszy słyszą świat” i literę U,u.
W ostatnim tygodniu dzieci poznawały, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Wśród nich był niedźwiedź, którego święto (a właściwie jego kuzyna Pluszowego Misia) obchodziliśmy w przedszkolu 25 listopada. W tym dniu zaroiło się w sali od misiów- dzieci zawsze chętnie jej przytulają. Na podstawie wyrazu „las” dzieci poznały literę L,l i wyklejały jej szablon materiałem przyrodniczym. W zabawie matematycznej z wiewiórką gromadzącą zapasy w dziupli dzieci poznały cyfrę 7: przeliczały, odszukiwały siódmy element w szeregu i mierzyły 7 klockami, z których powstanie wyższe drzewo. Przypomnieliśmy też znajomy nam taniec „Siedmiokroczek”.
W piątek 29 listopada „Andrzejki”, które w Jagodach były okazją do zorganizowania radosnych i kreatywnych zabaw. Był to czas magii, tajemnic i radości, dzieci miały możliwość poznawania tradycji związanych z tym dniem. Było lanie wosku przez dziurkę od klucza,wróżenie z magicznej podświetlanej kuli, odkrywanie magicznych zaklęć. Dzieci chętnie brały udział w aktywnościach, co sprawiło, że atmosfera stała się pełna radości i śmiechu, a tańców nie było końca. Oprócz tego nie obeszło się bez słodkiego poczęstunku, który umilił dzieciom czas.
Jagody odwiedziły też bibliotekę, by uczestniczyć w zabawach tematycznie związanych z pracą w grupie. Słuchały opowiadania o zwierzętach leśnych, klasyfikowały w zespołach obrazki i rysowały w słoikach przetwory- zapasy na zimę człowieka.
- 31.10.2024
PAŹDZIERNIK W JAGODACH
Miesiąc rozpoczęliśmy od poznania środowiska leśnego i jego mieszkańców. Dzieci utrwaliły wiadomości o zwierzętach i ich zwyczajach, kiedy przygotowują się do zimy. Przypomniały też zasady zachowania się w lesie. Poznały literę „A,a” i jej miejsce w różnych wyrazach- ćwiczyły przy tym głoskowanie i sylabowanie oraz wygląd cyfry 1. Żeby je lepiej zapamiętać przedszkolaki ozdobiły kontury litery i cyfry wg własnego pomysłu. Do ćwiczeń gimnastycznych posłużyły dzieciom kolorowe chustki, które udawały jesienne liście. Wybraliśmy się do biblioteki na zajęcia z wykorzystaniem literatury dziecięcej.
W drugim tygodniu Jagody gromadziły wiadomości na temat jesiennej pogody. Poznały sposoby radzenia sobie z uczuciem znudzenia, które dopada nas często jesienią. Założyły kalendarz pogody i systematycznie przez cały miesiąc uzupełniały w nim znaczki symbolizujące codzienną aurę- była to okazja do obserwacji. Tworzyły ze znaczków układy rytmiczne z powtarzającą się sekwencją. Poznały literę „M,m” i cyfrę 2 . Znów je ozdobiły, tylko inną techniką.
10 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych, w którym nasza grupa brała aktywny udział.
Kolejny tydzień rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Edukacji Narodowej- podczas uroczystości przedszkolnej nasze dziewczynki zaprezentowały z wdziękiem układ ruchowy z kolorowymi chusteczkami do „Tańca węgierskiego” J. Brahmsa. Tematem przewodnim podczas zajęć było zdrowie, a jego brak wiąże się najczęściej ze smutkiem- to kolejna emocja, z którą dzieci próbowały sobie poradzić. Podczas różnych form zabawy dzieci uczyły się, jak dbać o zdrowie: ze szczególnym upodobaniem śpiewały piosenkę o warzywach pt. „Smaczniejsze niż słodycze”, wyróżniały jadalne części roślin, dobierały i przeliczały obrazki z warzywami. Poznały literę „T,t” i cyfrę 3 . Wykonały też pracę plastyczną z okazałym brokułem. Dzieci uczestniczyły również w pokazie magicznych sztuczek.
W następnym tygodniu „Bajkostwory i potwory” wcale dzieci nie straszyły, tylko zachęcały do wesołych zabaw i pokazały, że uczucie strachu można łatwo przezwyciężyć. Stworek elf pomógł dzieciom poznać literę „E,e” , a one wykonały z litery „e” bardzo pomysłowe jego portrety. Poznały też cyfrę 4
i ozdobiły ją farbami za pomocą palców. Jagody przypomniały też sobie o stworach- bohaterach literatury dziecięcej, a 4-głowego smoka wykonały same. Dużo emocji dostarczyła im zabawa inscenizowana do muzyki klasycznej „Danse macabre” C. Saint- Saensa z podziałem na zespoły: sowy, ćmy i nietoperz odgrywały swoje role.
Na koniec października poznaliśmy sposoby na jesienną szarugę: dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach, poznały nowe techniki plastyczne (malowanie mokre- w mokrym i kropkowanie), a taniec – wymyślaniec był pretekstem to tworzenia układów choreograficznych do muzyki. Podsumowały też jeden przedszkolny dzień stosując pojęcia: dzisiaj, wczoraj, jutro i zilustrowały je na obrazku. W ostatnim dniu dzieci zdobyły wiedzę o obchodach Dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych.
Dodatkowo w każdym tygodniu realizowany były innowacje pedagogiczne: „Łowcy wyrazów” pomagająca dzieciom w przygotowaniu do czytania oraz „Tu i teraz- uczymy się uważności”- poznanie różnych metod wyciszenia i rozładowania emocji.
- 30.09.2024
WRZESIEŃ W JAGODACH
Rok szkolny rozpoczęliśmy od powitania wszystkich kolegów i koleżanek, którzy kolejny raz są z nami w grupie. Dzieci podzieliły się wrażeniami z wakacji i ochoczo przystąpiły do nowych wyzwań. Oswoiły się z nowymi znaczkami na półkach i w szatni pamiętając o zasadzie, że niektóre rzeczy w sali są wspólne, a niektóre osobiste każdego dziecka i bez zgody nie wolno ich brać. Dzieci opowiadały też o emocjach towarzyszących im podczas oczekiwania na powrót do przedszkola i zabaw w grupie, zarówno kierowanych, jak i swobodnych. Miały okazję do klasyfikowania przedmiotów ze względu na przynależność oraz manipulowanie materiałem przyrodniczym. Dużo prac wykonywały samodzielnie, by przygotować sobie pomoce dydaktyczne z kart pracy do dalszych zabaw.
Na początku kolejnego tygodnia przypomnieliśmy zasady bezpiecznej i komfortowej zabawy zarówno w sali, jak i na podwórku zawarte w kodeksie przedszkolaka z przyrzeczeniem, że wszyscy będą ich przestrzegać. Dzieci utrwaliły nazwy zawodów osób pracujących w przedszkolu i zobowiązały się do okazywania im szacunku. W zabawie matematycznej manipulowały figurami geometrycznymi klasyfikując je wg kształtu, koloru i wielkości oraz dwóch lub trzech cech jakościowych. Wykonały prace plastyczne posługując się plasteliną i okrągłymi stemplami moczonymi w farbie plakatowej- każdy wykazał się kreatywnością i rozwijał sprawność manualną. Po raz pierwszy dzieci przebrały się w stroje gimnastyczne, by uczestniczyć w ćwiczeniach, jak przystało na starszaki. Obchodziliśmy też z całą społecznością przedszkolną uroczystość Imienin Przedszkola, podczas której pani Dyrektor nadała oficjalnie nazwy wszystkim grupom.
W trzecim tygodniu rozwijaliśmy zainteresowania i pasje dzieci. Każdy o nich opowiadał chwaląc się, co najbardziej lubi robić oraz jakie w domu ma kolekcje. Dzieci zademonstrowały swoje domowe ulubione klocki i dzieliły się nimi w zabawie z kolegami i koleżankami. Poznały też zasadę rozwiązywania krzyżówki i odczytywania hasła- u nas była to PASJA. Część osób zadeklarowała, że ma w domu zwierzęta, którymi się opiekuje. Najczęściej jest to pies, o którym dzieci podsumowały swoją wiedzę uwzględniając zwyczaje, upodobania i niezwykłe zdolności tych pupili wykorzystywane w służbach mundurowych, ratowniczych i u osób niepełnosprawnych. „Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma”- dzieci potwierdzały to słowami piosenki. W ostatnim dniu „Jagody” uczestniczyły w kolejnej uroczystości- Dniu Przedszkolaka. Były zabawy taneczne na holu, tworzenie Alei Przedszkolaka z „kolorowych łapek” oraz zabawy sportowe na podwórku.
W ostatnim tygodniu września powitaliśmy jesień. Dzieci dzieliły się spostrzeżeniami o jej oznakach w otoczeniu, przynosiły jej „dary” do kącika przyrody, przypomniały też zasady bezpiecznego spaceru rozpoznając znaczenie symboliki na znakach drogowych. Jesień to bogactwo kolorów, zapachów i smaków, które dzieci odkrywały podczas zabaw sensorycznych i samodzielnie wykonanych owocowych szaszłyków. A barwy jesieni i jej nastrój starały się pokazać w pracach plastycznych łączonych z muzyką i ruchem- inspiracją do działań był utwór V. Vivaldiego „Cztery pory roku- Jesień”. Dzieci poznały też pierwszą literę- samogłoskę o. Oglądały również przedstawienie teatralne pt. „Trzech leniuszków i pracowite krasnoludki". Brały udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania w Bibliotece Miejskiej.
- 02.09.2024
Witamy w grupie JAGODY
Wszystkie dzieci z grupy spotkały się kolejny rok- tylko nazwę zmieniły z "Jagódek" na JAGODY, bo są już starszakami. Wśród nich jest 18 dziewczynek i 7 chłopców. To bardzo energiczna i żywiołowa grupa, dlatego potrzebuje codziennie dużo ruchu w sali i na podwórku, a także jak sportowcy w sali gimnastycznej .Przed dziećmi w tym roku duże wyzwanie- poznanie liter, cyfr, rozwiązywanie zadań matematycznych, doskonalenie pisania oraz poprawnych relacji społecznych i zachowań emocjonalnych. A wszystko to, by osiągnąć dojrzałość szkolną.