SOWY 2024/2025
- 4.01.2025R.
W GRUDNIU W SOWACH
W grudniu w grupie „Sowy” realizowano różnorodne działania dydaktyczne i wychowawcze, które rozwijały empatię, współpracę oraz umiejętności społeczne. Dzieci uczestniczyły w zajęciach kształtujących refleksję nad własnym zachowaniem, a także uczyłysię, jak rozumieć i szanować potrzeby innych. Poziomki poznały litery „y, Y” oraz „k, K”, doskonaląc słuch fonematyczny, umiejętności grafomotoryczne i analizę słuchową słów.
Dzieci poznawały zjawisko zorzy polarnej, rozbudzając ciekawość przyrodniczą i ucząc się opisywania piękna natury. Podczas zajęć matematycznych rozwijały umiejętność porównywania wielkości, liczenia oraz planowania zakupów w zabawie z wykorzystaniem pieniędzy. Wzbogacano również wiedzę przyrodniczą poprzez obserwacje zachowań zwierząti poznawanie różnic między drzewami iglastymi a liściastymi.
Przygotowania do świąt przyniosły radość z poznawania tradycji i wspólnego śpiewania kolęd. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z seniorkami gdzie tworzyły świąteczne ozdoby, rozwijając kreatywność i zdolności manualne. Sowy poznawały zasady nakrywania do stołu i składania życzeń, wspólnie ubrały choinkę, która pięknie się prezentuje w sali. 13 grudnia jeździły na wycieczkę do „Krainy Św. Mikołaja” w Białymstoku. Tam bawiły się na dmuchańcach, przy muzyce, robiły pierniki, jadły popcorn i watę cukrową. Na koniec spotkały się z Mikołajem, z którym odbyły sesję zdjęciową. Wycieczka była naprawdę udana.
18 grudnia dzieci gościły w przedszkolu rodziców na świątecznym spotkaniu, gdzie zademonstrowały jasełka bożonarodzeniowe. Dziękujemy paniom Katarzynie, Agnieszce i pani Asi za udział i wsparcie w tym niezwykłym i wzruszającym wydarzeniu. Po występie nastąpił czas na warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieci wraz z rodzicami wykonały świąteczne aniołki z materiału. Był to czas radości, refleksji oraz dzielenia się miłością i nadzieją. Dzieci dostały także prezenty w postaci zdjęć z Mikołajem i swoje portrety jako zawieszki na choinkę.
W ramach zimowych zabaw skupiono się na wzmacnianiu odporności emocjonalnej, zasadach fair play i budowaniu wiary w siebie podczas gier sportowych. Dzieci doskonaliły orientację przestrzenną i umiejętność liczenia oraz podziwiały piękno zimowego krajobrazu, eksperymentując z różnymi materiałami i technikami artystycznymi. Sowy w szampańskich nastrojach oczekiwały na Nowy Rok 2025!
Niech Nowy Rok będzie dla Was kolorowy jak tęcza! Życzymy Wam, abyście każdego dnia odkrywali coś nowego, bawili się wspaniale i spędzali czas z przyjaciółmi. Niech Wasze serca będą pełne miłości, a dni pełne słońca :)
- 3.12.2024R.
LISTOPAD W SOWACH.
Pierwszy tydzień listopada w przedszkolu był poświęcony tematyce rodzinnej. Dzieci uświadamiały sobie rolę rodziny i poznały różne stopnie pokrewieństwa. Rozwijały także umiejętność rozmawiania o emocjach. Brały udział w zabawach integracyjnych i ruchowych przy muzyce. We wtorek po wysłuchaniu piosenki ,,Rodzinne drzewo” wyjaśniały wspólnie, co to znaczy ,,drzewo genealogiczne”. Przedszkolaki poznały małą i wielką literę I, podczas zabaw: „Igłą i nitką”, ,,Igła”, „Szyjemy, gdy i”, „Kropka dla i” dokonywały analizy i syntezy słuchowej słowa ,,igła”. Podczas zabaw na dworze dzieci ćwiczyły słuch fonematyczny. Przedszkolaki poznały liczbę 5 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym.
Kolejny tydzień poświęcony on był kształtowaniu u dzieci poczucia tożsamości narodowej, przypomnieniu hymnu państwowego oraz doskonaleniu pamięci. Dzieci rozwijały swoje umiejętności językowe i matematyczne. W tym tygodniu przedszkolaki śpiewały powitankę ,,Mała i duża ojczyzna” oraz ilustrowały ją ruchem. Opowiadanie Marii Pawlisz ,,Polska to nasz dom” stanowiło punkt wyjścia do wspólnej rozmowy o świętach państwowych. Dzieci zastanawiały się, w jaki sposób można dbać o nasz kraj i co robić, aby być przykładnym Polakiem. Kształtowały tym samym świadomość społeczną i obywatelską. Poszerzały wiedzę językową, nauczyły się wielkiej i małej litery D, d, dokonywały analizy i syntezy słuchowej słowa ,,dom”, wyróżniały głoskę d w nagłosie i rysowały literę w powietrzu palcem wskazującym. Nasze dzieci uczestniczyły też w uroczystości Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Trzeci tydzień listopada poświęcony był nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, rozwijaniu umiejętności obserwacji i analizy, kształtowaniu umiejętności myślenia twórczego oraz przełamywaniu nieśmiałości. W poniedziałek przedszkolaki wysłuchały opowiadania Marii Pawlisz ,,Nie każdy lubi przytulanie”, które stało się wstępem do rozmowy o przytulaniu. Dzieci uświadomiły sobie, że nie jest niczym złym odmówić przytulania. Wspólnie w grupie ćwiczyły, jak zrobić to kulturalnie. Przedszkolaki zdały sobie sprawę, że mają prawo do odmowy i nie powinny czuć się z tym źle. Po wysłuchaniu piosenki ,,Nasze uszy słyszą świat” dzieci rozmawiały o zmysłach, dowiedziały się, za co odpowiedzialne są poszczególne zmysły. W tym tygodniu rozwijały kompetencje językowe, poznały literę U, dzieliły słowo ,,usta” na sylaby i przeliczały je, określały głoskę w nagłosie, układały schemat głoskowy z czerwonej muliny. Podczas zabawy ruchowej „To n czy u?” odróżniały te dwie litery.
W Ostatnim tygodniu listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Cały dzień pluszami towarzyszyły dzieciom w pracach i zabawach. To był dzień pełen wrażeń. W tym tygodniu dzieci poznawały też charakterystyczne dla zimy zjawiska, tj. hibernację zwierząt, rozwijały swoją empatię dla zwierząt mieszkających w lesie. Poranki umilała dzieciom nowa powitanka ,,Przygotowania do zimy”.Dzieci poznały literę l, L, układały jej schemat graficzny i kreśliły jej wzór w powietrzu. Podczas zabaw rozwijały swoje kompetencje językowe, wyróżniały głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, dokonywały analizy i syntezy słuchowej słowa ,,las”, reagowały ruchowo na głoskę l. W środę dzieci poznały liczbę 7 w trzech aspektach: kardynalnym, porządkowym i miarowym. Podczas zabawy „Znajdź liczby w labiryncie” kształtowały umiejętność kodowania i rozwijały swoje kompetencje matematyczne. Zakończeniem tygodnia były Andrzejki. Uczczeniem tego dnia były wróżby, tańce i słodki poczęstunek.
- 31.10.2024
PAŹDZIERNIK W SOWACH
W październiku w trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w wielu różnych aktywnościach, które miały na celu rozwijanie ich umiejętności oraz poznawanie otaczającego świata.Wprowadziliśmy litery a, A, m, M, t, T, e, E. Dzieci mogły również wykonywać różne ćwiczenia fonematyczne, np. powtarzać dźwięki i słuchowo rozpoznawać literę w słowach. Wprowadziliśmy liczby 2,3,4 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym. Kształtowaliśmy umiejętności kodowania, doskonalenia spostrzegawczości. Dzieci podnosiły swoje kompetencje matematyczne poprzez doskonalenie umiejętności przeliczania. Dzieci angażowały się w zabawy ruchowe, które rozwijały ich umiejętności percepcyjne. W ramach zabawy dzieci naśladowały ruchy nauczyciela podczas wykonywania różnych poleceń, co wspierało ich spostrzegawczość i zdolności motoryczne.
Uczyliśmy się o zwyczajach zwierząt leśnych. Dzieci wspólnie omawiały, co one lubią jeść, gdzie żyją, jak się zachowują, co wzbudziło ich ciekawość i zachęciło do zadawania pytań.
W trakcie zajęć dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z własnymi obserwacjami przyrody, co sprzyjało tworzeniu więzi.Wszystkie te aktywności miały na celu nie tylko edukację, ale także dostarczenie radości i satysfakcji z wspólnego odkrywania świata.
Kolejny tydzień rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy, podczas której dzieci porównywały różne zwierzęta z postaciami ze znanych bajek. Zadaniem było wskazanie podobieństw i różnic między tymi dwoma grupami. Sowy analizowały, czy stworek z bajki posiada cechy charakterystyczne dla jakiegoś zwierzęcia, takie jak wygląd, zachowanie, czy umiejętności. Wspólnie stworzyły plakat, na którym umieszczono rysunki zwierząt obok stworków z bajek z opisem ich cech. Dzięki temu dzieci uczyły się dostrzegać wspólne cechy i kształtować umiejętności logicznego myślenia.
W kolejnych dniach przeszliśmy do tematu emocji. Poprzez opowiadanie historyjek i oglądanie krótkich animacji, dzieci miały możliwość identyfikowania emocji, jakie towarzyszyły postaciom w trudnych sytuacjach. Każde dziecko miało także okazję podzielić się własnymi doświadczeniami oraz emocjami, które towarzyszyły mu podczas sytuacji, które uznało za trudne. Wprowadzaliśmy rozwiązania i techniki radzenia sobie z emocjami, takie jak głębokie oddychanie czy rozmowa z kimś bliskim. Zajęcia były przeplatane zabawami ruchowymi, w trakcie których dzieci uczyły się obserwacji i spostrzegawczości. Dzięki tym aktywnościom dzieci nie tylko rozwijały swoje umiejętności logicznego myślenia, ale również angażowały się emocjonalnie, ucząc się o swoich uczuciach i uczuciach innych w procesie zabawy i odkrywania. W pażdzierniku odwiedził nas iluzjonista, prezentując magię na wesoło. Październik to także obchody „Dnia Edukacji Narodowej”. Sowy wystąpiły z krótkim występem artystycznym, prezentując piosenkę dla zaproszonych gości oraz społeczności przedszkolnej. Sowy 25 października świętowały „Dzień Kundelka”. Była to doskonała okazja, by uwrażliwić dzieci na los zwierząt, a także uczyć empatii i odpowiedzialności.
- 30.09.2024R.
WE WRZEŚNIU W SOWACH
Pierwszy tydzień września rozpoczęliśmy od powitania wszystkich kolegów i koleżanek tych nowych i starych, którzy byli nami w grupie. Wspólnie poznawaliśmy salę a w niej rozmieszczone kąciki zabaw. Rozwijaliśmy inteligencję emocjonalną, która umożliwiła Sowom lepsze zrozumienie i akceptację własnych emocji, jak i emocji innych dzieci. Poznaliśmy piosenkę „Nasza zerówka”, która pogłębiła nasze poczucie jedności w grupie przedszkolnej. Przypomnieliśmy sobie wygląd budynku oraz osoby pracujące w naszej placówce na różnych stanowiskach.
W drugim tygodniu ustaliliśmy normy i zasady funkcjonowania grupy czyli tak zwany kodeks przedszkolaka. Rozwijaliśmy przy tym umiejętność współpracy w zespole, tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości. Hucznie obchodziliśmy Imieniny Przedszkola i wręczyliśmy laurkę dla pani dyrektor. Poznaliśmy dzieci z grupy Słoneczka oraz Sikorki, które jako trzylatki dołączyły do naszej społeczności przedszkolnej.
W trzecim tygodniu Sowy wzbogacały wiadomości na temat zwierząt żyjących w domach.Pogłębialiśmy empatyczne zachowania w stosunku do zwierząt. 20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Po śniadaniu Pani Dyrektor odwiedziła każdą grupę z małym prezentem dla każdego dziecka. Był to znaczek - przypinka, oraz zaprosiła dzieci na spotkanie na holu, gdzie złożyła dzieciom życzenia z okazji Dnia Przedszkolaka. Radości nie było końca i zabawy taneczne z holu przeniosły się na przedszkolny plac zabaw. Dzieci stworzyły ALEJĘ PRZEDSZKOLAKÓW- odciskając swoją dłoń na chodniku.
W czwartym tygodniu dzieci dostrzegały jesień bo to czas, gdy przyroda przechodzi widoczne zmiany – liście drzew zmieniają kolory na intensywne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni, a dni stają się coraz chłodniejsze. Kształtowaliśmy umiejętności regulacji emocji i uświadamialiśmy oddziaływania piękna jesiennej przyrody na samopoczucie. Dzieci uczyły się, jak ważne jest regulowanie swoich emocji, co pomogło w radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami. Wprowadzenie litery „O” dało dzieciom możliwość zapoznania się z jej wyglądem oraz dźwiękiem. Sowy mogły ćwiczyć wymowę głoski „o” w różnych słowach, dostrzegając jej rolę jako samogłoski. Połączyliśmy to z zabawami językowymi i rysowaniem przedmiotów, które zaczynają się na tę literę. Dzieci utrwalały się czytać znaki drogowe i rozumieć ich znaczenie, co przyczynia się do ich własnego bezpieczeństwa. Omówiliśmy zasady obowiązujące na drodze co pomoże dzieciom lepiej pamiętać, jak zachowywać się w różnych sytuacjach na ulicy. W ciągu tego tygodnia pojawiały się aktywności związane z rozpoznawaniem i nazywaniem figur geometrycznych wspierając rozwój umiejętności matematycznych. Dzieci uczestniczyły w grach, gdzie tworzyły sekwencje z klocków czy rysunków, co pozwoliło im rozwijać logiczne myślenie i kreatywność. Sowy przynosiły „dary jesieni” do kącika przyrody, wykonywały doświadczenia sensoryczne związane z bogactwem jesiennej przyrody. Wykorzystywały dary jesieni, takie jak kasztany, żołędzie czy kolorowe liście. Poprzez różnorodne działania, jak zbieranie, dotykanie i obserwowanie, dzieci utrwalały wiedzę o znaczeniu witamin i zdrowego odżywiania, które są niezwykle ważne dla ich rozwoju.
- 02.09.2024
Witamy w grupie SOWY
Jesteśmy grupą SOWY. Większość naszych dzieci chodziło już do przedszkola, a kilkoro przyszło do nas po raz pierwszy. Przed nami rok pełen ciekawych wyzwań, zabaw i nawet ciężkiej pracy. Chcemy poznawać litery, dzięki czemu nauczymy się czytać, a nawet trochę pisać. Dzięki naszym paniom poznamy cyfry, dużo ciekawych zabaw i piosenek oraz dowiemy się wielu informacji o otaczającym nas świecie. W tym roku uczą nas panie: Beata Jopich, Iwona Sitko, Danuta Kowalewska, a pomaga pani Aneta Lech.