• Działania realizowane w ramach projektu

1. Programy  skierowane do dzieci :

MATEMATYKA W KUCHNI                                                                                                                            Dzieci podczas zajęć będą gotowały, przygotowywały różne smakołyki, potrawy przyswajając w ten sposób m.in. treści matematyczne, a także będą poznawały elementy przedsiębiorczości:

- planowania - co należy kupić, przygotować, aby np. upiec ciasto,

- zarządzania czasem- co można zrobić w czasie przeznaczonym na dane zagadnienie

- pracy w zespole- podział   ról,

- odpowiedzialności- kto pilnuje, aby np. ciasto się nie spaliło.                                                                        Przygotowując potrawy dzieci będą poznawały treści matematyczne typu: większy, mniejszy, dłuższy, krótszy, ciężki, lekki, poznawanie czasu- godzina, minuta itp., kontrola na zegarku.                                                      Zajęcia skierowane do dzieci 5-6 letnich.

PRZECIWDZIAŁANIE WADOM POSTAWY I OTYŁOŚCI                                                                    Celem  zajęć jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat zdrowego stylu życia, zapobiegania otyłości i wadom postawy poprzez wdrożenie programu profilaktycznego edukacji zdrowotnej  wraz z zajęciami stymulującymi rozwój psychoruchowy dzieci.

Zajęcia skierowane do 235  dzieci uczęszczających do przedszkola ze wszystkich grup wiekowych.

PRZYJACIELE    ZIPPIEGO                                                                                                                                   Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Zajęcia skierowane do dzieci 5 - 6 letnich.

ZABAWY FUNDAMENTALNE

Program adresowany jest do dzieci, ale jednocześnie  rodziców oraz nauczycieli, którzy poprzez współpracę          z dzieckiem  wspomagają  jego harmonijny i wszechstronny rozwój. Poprzez wspólną zabawę budowane są stabilne, bogate fundamenty jego rozwoju.

Zabawy Fundamentalne to niemal 400 propozycji mądrych i zabawnych, logicznie ułożonych zabaw                      i aktywności. W programie znajdują się informacje o rozwoju dziecka, inspiracje i motywacje do wspierania dziecka, wskazówki jak radośnie bawić się z dzieckiem i tworzyć bliskie relacje.

INTEGRACJA SENSORYCZNA                                                                                                                  Terapia integracji sensorycznej (SI) wspomaga rozwój układu nerwowego dziecka. Oparta jest głównie na zabawie, zaś ćwiczenia dostosowane są do poziomu rozwojowego dziecka. Wśród używanego sprzętu są różnego typu huśtawki, hamaki, platformy równoważne, duże piłki i wałki, deskorolki, talerze obrotowe itp. W czasie terapii dziecko ma nie tyle nauczyć się konkretnych umiejętności, ile raczej usprawnić bazowe systemy sensoryczne i procesy nerwowe, leżące u podłoża tych umiejętności.

Zajęciami w ramach projektu zostało objętych 2 dzieci z diagnozą zaburzeń sensorycznych.

GIMNASTYKA  KOREKCYJNA

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to ćwiczenia, których celem jest profilaktyka i terapia wad postawy u najmłodszych. Polega na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy. Ważnym elementem tego rodzaju gimnastyki są ćwiczenia oddechowe. Najczęściej gimnastykę korekcyjną prowadzi się w przypadku dzieci, u których ortopeda stwierdzi wady postawy, czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała. Zajęciami zostało objętych 16 dzieci.

2. Doskonalenie  umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli;                                                                                                                                                                                                                                       Szkolenie rady pedagogicznej- w zakresie  realizacji programu  „Przyjaciele  Zippiego” -17 nauczycieli

Szkolenie rady pedagogicznej- program  „Zabawy Fundamentalne”-20 nauczycieli

Studia podyplomowe w zakresie integracji  sensorycznej- 2 nauczycieli

3. Zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców