• SENSORYCZNE POŻEGNANIE JESIENI

• W  Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej postanowiliśmy pożegnać odchodzącą jesień w sposób sensoryczny. W związku z tym nauczyciele specjaliści przygotowali wszystkim przedszkolakom ciekawą formę zajęć jaką było stworzenie ścieżek  sensorycznych.  Do wykonania ich wykorzystane zostały zgromadzone wcześniej  w salach dary jesieni np. kasztany, liście, żołędzie, szyszki.  Takie  ścieżki  mają bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek i rączek  – usprawniają motorykę dużą i małą, rozwijają wrażenia dotykowe, poprawiają równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymulują receptory. Spacer po wyznaczonej trasie i zabawy przy stoliku sensorycznym sprawiły dzieciom mnóstwo radości. Przy udziale przedszkolaków z wszystkich grup powstał też stworek sensoryczny, który będzie nam dostarczał dużo wrażeń w sali sensorycznej. W salach dzieci mogły również wykonać swoje własne sensoryczne gąsienice.

Co to jest integracja sensoryczna i dlaczego jest taka ważna? Integracja sensoryczna jest terminem, który coraz częściej pojawia się w odniesieniu do kłopotów wychowawczych, społecznych czy emocjonalnych naszych pociech. Kto z nas nie słyszał o dzieciach „nieznośnych”, „powolnych”, „niezgrabnych”, „niegrzecznych” czy „strachliwych”? Nie zawsze za tego typu określeniami, kryje się charakter czy wychowanie dziecka. Zdarza się i to coraz częściej, że przyczyną są zaburzenia integracji sensorycznej ( z ang. SI ).

Pojęcie SI pojawiło się już w latach  siedemdziesiątych XX wieku kiedy to amerykańska psycholog Anna Jean Ayes stworzyła teorię integracji sensorycznej. W swojej książce „Integracja sensoryczna a neuronauka- od narodzin do starości” opisuje, że jest to proces, w którym nasz mózg -za pomocą zmysłów- odbiera, przetwarza i integruje odebrane ze świata bodźce, z tymi, które pamięta oraz wysyła odpowiednią reakcję na nie.  Jeśli w tym procesie nie występują zaburzenia rozwój dziecka w sferze emocjonalnej, poznawczej i społecznej przebiega prawidłowo. Natomiast w sytuacji kiedy integracja sensoryczna jest zaburzona, mózg nie jest zdolny do odpowiedniego przetwarzania bodźców zmysłowych. Dlatego ważnym jest dostarczanie dzieciom zróżnicowanych bodźców, które stymulują układ nerwowy.

Co może być oznaką zaburzeń integracji sensorycznej?

• nadwrażliwość na dotyk, bodźce słuchowe i wzrokowe
        • nadruchliwość bądź powolność dziecka
        • problemy z koordynacją ruchową
        • mała wrażliwość na dotyk, bodźce wzrokowe lub słuchowe
        • wybuchowość
        • trudności z koncentracją uwagi.

Wszelkie zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie dziecka, a w efekcie pogłębiać jego trudności. Dlatego ważne jest wczesne reagowanie na niepokojące oznaki. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Dzieci uczęszczające do Przedszkola „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej, u których zdiagnozowano zaburzenia rozwojowe,  mają zapewnioną opiekę specjalistów oraz bardzo dobrą bazę do wszechstronnego ich rozwoju, w tym wspomagania integracji sensorycznej.

Przygotowały: Natalia Łuniewska, Beata Pietraniuk