• ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

• Przedszkolaki uczciły Święto Niepodległości

Jak się dziś miewasz nasza ojczyzno?

O ciebie trzeba codziennie dbać.

Bronić twych granic ,kochać, szanować,

ale się nie martw, przecież masz nas”.

Takie słowa wyśpiewały dzieci podczas obchodów Święta Niepodległości w przedszkolu, które zorganizowaliśmy 10 listopada w 105 rocznicę odzyskania wolności naszego kraju. Uroczystość uświetnił występ reprezentantów z grup „Jeżyków” i „Jagódek” ubranych w narodowe stroje, którzy zademonstrowali patriotyczne przedstawienie. Na początku z dumą dzieci zatańczyły poloneza, a potem w strofach wierszy cofnęły się w czasie i przypomniały sobie „jak to wszystko było, co się wydarzyło”, a chłopcy-żołnierze z szarych szeregów symbolicznie uwolnili kraj z jarzma zaborców. Mali patrioci podziękowali też Polsce za to, że mogą tu mieszkać, za jej piękno i za odwagę żołnierzy składając kwiaty pod jej mapą. Na koniec występu zaśpiewali życzenia naszej Ojczyźnie i zatańczyli krakowiaka. Słowa wierszy i piosenek bardzo wzruszyły całą społeczność przedszkolną, bo wszyscy mamy w sercu pamięć o losach naszego narodu i wdzięczność za jego wolność. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach corocznej akcji „Szkoła do hymnu”.

Nasze przedszkolaki zaproszono również do udziału w tegorocznych miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Jezusa Miłosiernego. Po Mszy Świętej dzieci z Przedszkola „Kraina Marzeń" zaprezentowały swoje piękne, patriotyczne przedstawienie, za które otrzymały gromkie brawa, bo dostarczyły mnóstwo wzruszeń.

Następnie poczty sztandarowe, w tym delegacja z przedszkola i przybyli goście, oddali hołd i złożyli kwiaty pod Pomnikiem poświęconym rodakom poległym w walkach za wolną i niepodległą Polskę na Placu Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło też tam naszych przedszkolaków, które manifestowały swój patriotyzm chorągiewkami i medalami narodowymi. A wszystkiemu przyglądał się marszałek Józef Piłsudski z muralu na budynku przychodni.

Dziękujemy, że mogliśmy być razem w ten radosny i uroczysty dzień.

Młode pokolenie ucząc się postaw patriotycznych będzie wzrastało z poczuciem miłości do ojczyzny, szacunku dla niej i dumy, że jest się Polką i Polakiem.

Bożena Szumowska, Iwona Sitko