- DLA MAGDY - PIKNIK CHARYTATYWNY
- DZIEŃ DZIECKA
- DZIEŃ MAMY I TATY
- AKCJA SADZENIA DRZEWEK
- HOTELE DLA OWADÓW
- ZBIERAMY PIENIĄŻKI NA OPERACJĘ DLA KACPRA
- POMOC DLA NIKOSIA
- DZIEŃ AUTYZMU
- WARSZTATY WIELKANOCNE
- POWITANIE WIOSNY
- POMOC W POWROCIE DO ZDROWIA - SŁONECZKO DLA OLUSIA
- BAL KARNAWAŁOWY
- DZIEŃ BABCI I DZIADKA
- JASEŁKA
- WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
- MIKOŁAJKI
- ANDRZEJKI
- ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA
- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
- DZIEN NAUCZYCIELA
- DZIEŃ POKOJU I DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany.
Historia Dnia Dziecka – najszczęśliwszego święta na świecie
To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku, to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne, ani być krzywdzone.
Dzień Dziecka – ciekawostki
Dzieci w naszym kraju mają wiele szczęścia, ponieważ panuje pokój, a one mogą chodzić do bezpiecznych szkół i korzystać z licznych atrakcji. Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach, maluchy otrzymują prezenty i słodycze. Wielu rodziców już na kilka tygodni przed świętem poszukuje idealnych prezentów dla swoich pociech.
A jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.
1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?
2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
Zapoczątkowana w latach 50-tych XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością.
TAK BYŁO U NAS W PRZEDSZKOLU
Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu obchodzony był przez 3 dni. Były one pełne niespodzianek . W tym trudnym czasie zachowaliśmy szczególną ostrożność i przestrzegaliśmy zasad reżimu sanitarnego.
- 31 maja dzieci wzięły udział w audycji muzycznej Filharmonia Dzieciom, która sponsorowana była przez Radę Rodziców.
- 1 czerwca zaplanowaliśmy mnóstwo zabaw grupowych. Dzieci tańczyły przy muzyce, pokonywały tory przeszkód, bawiły się chustą animacyjną oraz puszczały bańki mydlane. Nie zabrakło też wyścigów, przeciągania liny, zabaw terenowych na wzór zabaw harcerskich podchodów, turnieju z łyżkami w roli głównej, a także malowania twarzy. W tym dniu dodatkową atrakcją były kiełbaski grillowe oraz lody, których sponsorem była również Rada Rodziców.
- 2 czerwca odbyło się przedstawienie teatralne (w ramach EFS), w których aktorami były dzieci ze starszych grup, a widzami dzieci z młodszych grup. Wszyscy byli w pełni zaangażowani w występ: starszaki wcześniej ćwiczyły role, a młodsi przygotowywali stroje i dekoracje do występu.
TO BYŁY BARDZO WESOŁE DNI PRZEPEŁNIONE WYŚMIENITĄ ZABAWĄ, KTÓRA NA DŁUGO WYWOŁAŁA UŚMIECH I RADOŚĆ NA TWARZACH WSZYSTKICH DZIECI.
Opracowały:Elżbieta Toczydłowska i Marta Wójcik