ŁYK TEORII O GIMNASTYCE KOREKCYJNEJ
Rozwój cywilizacyjny, nieustanne i szybkie tempo zmian zachodzących w środowisku otaczającym dziecko odbija się w sposób niekorzystny na narządy ruchu, a także narządy wewnętrzne, zwiększając tym samym niewydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. U dzieci i młodzieży pojawiają się wady postawy i deformacje stóp.
W naszym przedszkolu dzieci z deficytami w rozwoju ruchowym mają możliwość poprawiania niektórych nabytych błędów i nieprawidłowości w postawie podczas gimnastyki korekcyjnej. Jej główne założenia to:
- Skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej, o ile jest to możliwe do stanu prawidłowego. - Niedopuszczenie do powstania wad postawy, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu - Zapoznanie z pozycjami wyjściowymi do ćwiczeń w gimnastyce korekcyjnej z uwzględnieniem ich korzystnego lub szkodliwego wpływu na korygowanie wad. - Wdrażanie do samo egzekwowania nawyku prawidłowej postawy we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego. -Rozciąganie mięśni przykurczonych. -Wzmocnienie mięśni stopy, w szczególności zginaczy podeszwowych - -Rozwijanie motoryki małej i dużej. - -Wzmacnianie mięśni kończyn dolnych i górnych. -Podnoszenie poziomu sprawności ruchowej i zwiększenie wydolności organizmu - Uatrakcyjnienie zajęć poprzez organizację zabaw ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich -Nauka prawidłowego, swobodnego oddychania, z wykonywaniem wdechu przez nos, a wydechu przez usta.
mgr Bożena Szumowska
instruktorka gimnastyki korekcyjnej
BAZA I ZASOBY PRZEDSZKOLA
Przedszkole posiada narzędzia do kwalifikowania dzieci na gimnastykę korekcyjną w postaci „Karty badania postawy ciała”. Badanie to pozwala na ocenę ukształtowania kręgosłupa oraz kończyn w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej, umożliwia ocenę wielkości i częstości występowania asymetrii w obrębie tułowia (łopatki, barki, miednica), kolan i stóp.
Wstępną weryfikację dzieci przeprowadzają nauczycielki grup, a klasyfikacji na zajęcia gimnastyki korekcyjnej dokonuje instruktorka zatrudniona w przedszkolu. Badania są wykonane tylko u tych dzieci, których rodzice wyrazili pisemną zgodę.
mgr Bożena Szumowska
instruktor gimnastyki korekcyjnej
REALIZACJA ZAJĘĆ
W roku szk. 2020/21 na zajęcia gimnastyki korekcyjnej w ramach Projektu „Przygotowanie Przedszkola „Kraina Marzen” w Czarnej Białostockiej do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym” uczęszcza w dwóch grupach 16 dzieci (po 8 w każdej grupie).
Przedszkolaki zostały zakwalifikowane na zajęcia na podstawie woli rodziców lub opiekunów prawnych, popartej zaświadczeniami od lekarzy specjalistów (ortopedów, rehabilitantów medycznych, pediatrów) zalecających rehabilitację w warunkach przedszkolnych w większości z powodu płaskostopia lub stóp płasko- koślawych. Część dzieci ma też wskazania do rozwijania ogólnej sprawności motorycznej i koordynacji ruchowej przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.
Predyspozycje i potrzeby rozwojowe tej grupy dzieci wskazują na wysoką przydatność wsparcia w postaci gimnastyki korekcyjnej.
Na zajęciach dzieci wykonują ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha oraz stóp, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej i całego kręgosłupa. Wyrabiany jest tez systematycznie nawyk prawidłowej postawy w pozycji stojącej i siedzącej. Aby ćwiczenia nie były dla dzieci żmudne i męczące realizujemy je w formie zabawy i z wykorzystaniem przyborów nie tylko gimnastycznych (np. chusteczek szyfonowych, folii bąbelkowej, sztucznej trawy), a nawet własnych skarpetek. Mimo dużego wysiłku, jaki muszą włożyć, aby poprawnie i skutecznie ćwiczyć różne partie mięśni, dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach, bo "Kiedy dużo się ruszamy- to się często uśmiechamy".
mgr Bożena Szumowska
instruktor gimnastyki korekcyjnej
Gimnastyka korekcyjna
"Proste plecy i ładna postawa to dla przedszkolaka ważna sprawa!"- takim hasłem rozpoczynamy każde zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Zobowiązuje ono wszystkie uczestniczące dzieci do dbania o właściwą postawę ciała i korygowania niektórych nabytych błędów i nieprawidłowości w postawie stojącej i siedzącej. Robimy to poprzez ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha oraz stóp a także ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej i całego kręgosłupa. Aby ćwiczenia nie były dla dzieci żmudne i męczące realizujemy ja w formie zabawy i z wykorzystaniem przyborów nie tylko gimnastycznych: np. chusteczki szyfonowe, folia bąbelkowa, sztuczna trawa. Mimo dużego wysiłku, jaki muszą włożyć , aby poprawnie i skutecznie ćwiczyć różne partie mięśni, dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach, bo "kiedy dużo się ruszamy- to się często uśmiechamy".
mgr Bożena Szumowska
instruktor gimnastyki korekcyjnej
DOTYCHCZASOWE EFEKTY ZAJĘĆ
Uczestnictwo w zajęciach przynosi wymierne efekty. Dzieci znają pozycje wyjściowe do ćwiczeń, podstawowe nazewnictwo i prawidłowo na nie reagują, potrafią nazwać części ciała, które powinny wzmocnić . Są samodzielne w zdejmowaniu i ubieraniu swojej garderoby. Chętnie poprawiają złe wykonanie ćwiczenia, dążąc do doskonałości. Sprawnie wykonują ćwiczenia chwytne stóp. Potrafią odważnie pokonywać przeszkody na podłożu i wysokości. Wiedzą, jak technicznie pokonać tor przeszkód, aby bezpiecznie go zakończyć. Podporządkowują się ustalonym regułom w trosce o własne zdrowie i wyrażają gotowość do pokonania własnych słabości i zmęczenia. Wiedzą, dlaczego powinny uczestniczyć w zajęciach.
W organizacji zespołu ćwiczeń korekcyjnych potrzebna jest współpraca pomiędzy wychowawcą grupy, rodzicami oraz instruktorem gimnastyki.
Dużym ułatwieniem w prowadzeniu zajęć o charakterze sportowym jest dobrze wyposażona baza lokalowa i dydaktyczna. Mamy do dyspozycji salę gimnastyczno- rytmiczną ze sprzętem sportowym, a przy niej magazynek z bogato wyposażonym sprzętem. Są tam nie tylko typowe elementy gimnastyczne do zabaw z dziećmi, ale również przybory specjalistyczne, jak np. drewniany zestaw przyrządów sportowych, który można ustawiać w różnych konfiguracjach, ale także gotowe ścieżki, wałki sensoryczne, różnego rodzaju piłeczki- także do masażu, zestaw chust oraz przybory do zabaw i gier zespołowych.
Wszystkie dzieci bardzo lubią zajęcia o charakterze sportowym, bo zaspokajają ich naturalną potrzebę ruchu.
mgr Bożena Szumowska
instruktor gimnastyki korekcyjnej