- PIKNIK RODZINNY
- SPRINTEM DO MARATONU - MARATON PRZEDSZKOLAKÓW
- NAKRĘCONE PRZEDSZKOLAKI
- DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
- MIEJSKI DZIEŃ DZIECKA
- WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA W PRZEDSZKOLU
- DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
- DZEŃ OPTYMIZMU
- DZIEŃ ZIEMI
- KIERMASZ WIELKANOCNY - POMOC DLA SZYMONA
- DZIEŃ AUTYZMU
- OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
- POMOC DLA UKRAINY
- BAL KARNAWAŁOWY
- WALENTYNKI
- DZIEŃ BABCI I DZIADKA
- ILE WAŻY ŚW. MIKOŁAJ? - AKCJA ZBIERANIA MONET
- ŚWIĄTECZNY CZAS W PRZEDSZKOLU
- MIKOŁAJKI
- ANDRZEJKI
- DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
- ŚWIĘTO DRZEWA
- ZBIÓRKA DLA STOWARZYSZENIA AS
- DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
- AKCJA - SPRZĄTANIE ŚWIATA
- UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA PROJEKTU EFS
AKCJA - SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Dla dzieci jest to atrakcyjna i aktywna forma edukacji ekologicznej, dzięki której, od najmłodszych lat przedszkolaki uczą się dbania o środowisko przyrodnicze.
Tegoroczna akcja ,,Sprzątanie Świata” – Polska, została opatrzona hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artysty, inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy Kartezjuszowskiego Cogito ergo sum, a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego Myśliciela – rzeźbę, która przeniknęła tak głęboko do kultury powszechnej. Linearna forma Ekologicznego człowieka myślącego autorstwa Andrzeja Pągowskiego na plakacie tegorocznej Akcji jest zarówno w całości, jak i w każdym obserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To, co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny człowiek myślący Andrzeja Pągowskiego powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły, a przyszłym pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Również nie bez powodu nasz Ekologiczny człowiek myślący ma stopy w kolorze brązowym, łączące się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale też tego, że to Ona nas karmi. Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego człowieka myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci, to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących. Eksperci zastanawiający się nad fenomenem rzeźby Rodina zgodnie twierdzą, że jego siłą jest to, że mija 140 lat, a my nie przestajemy dumać o Myślicielu. Niewątpliwym zaś fenomenem plakatu tegorocznej Akcji Sprzątanie świata – Polska, autorstwa Andrzeja Pągowskiego, będzie fakt, że zaczniemy myśleć o nieśmieceniu, bo jak dzisiaj już wiemy: myśl jest emocją, a autor plakatu wyjątkowych emocji dostarczył nam co niemiara!
Sprzątanie to nie tylko obowiązek, ale i świetna zabawa! Dzieci z grup starszych rozpoczęły przygotowania do sprzątania świata już trzy dni przed akcją. Zostały przeprowadzone zajęcia i zabawy, podczas których dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Obejrzały filmiki edukacyjne po których wywiązały się rozmowy i pogadanki na temat:, „Dlaczego należy dbać o środowisko, w którym żyjemy?” Uświadomiły jakie niebezpieczeństwa grożą życiu ludzi i zwierząt spowodowanych zanieczyszczeniem i dewastacją najbliższego środowiska przyrodniczego. Dzieci dowiedziały się przy tej okazji czym są i na czym polegają: ,,segregacja śmieci'' oraz ,,recykling''. Następnie ćwiczyły segregowanie odpadków do właściwych pojemników oznaczonych kolorami, w taki sposób, aby Ziemia była ,,czysta i zadowolona''. Poznały przedmioty uzyskane z recyklingu (ręczniki papierowe, papier toaletowy, polary, szkło i inne). Wykorzystały odpady podczas zajęć w przedszkolu - zabawa sensoryczna ,,ścieżka z odpadów”, wykonały grzechotki i Eko- drzewo. Następnie wyposażeni w worki wyruszyliśmy na poszukiwanie śmieci wokół przedszkola. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się sumiennie wykonać swoje zadanie. Poprzez udział w takich akcjach rozwijamy w dzieciach potrzebę dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących życiu ludzi i zwierząt spowodowanych zanieczyszczeniem i dewastacją najbliższego środowiska przyrodniczego.
Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
Przygotowała: Elżbieta Toczydłowska