Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki...
Święto obchodzone w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada. Dziś nie do końca wiadomo, jaki jest dokładnie rodowód andrzejkowych zabaw, ale można skojarzyć je z ludowymi obrzędami matrymonialnego wróżenia, które były charakterystyczne, np. dla obchodów dziadów.
Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych.
My 30 listopada przypomnieliśmy kilka andrzejkowych zabaw, które zorganizowaliśmy w przedszkolu i dzięki temu mogliśmy przybliżyć słowiańskie tradycje naszym dzieciom.
Oprócz lania wosku, było między innymi przestawianie butów, przepowiadanie przyszłości czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu.
Każdy przedszkolak w czarodziejskim przebraniu miał okazję potańczyć i poucztować, dzięki naszym wspaniałym rodzicom.
Bożena Szumowska