- POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
- DZIEŃ RODZINY
- DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
- MARATON SPORTOWY PRZEDSZKOLAKÓW
- GMINNY DZIEŃ DZIECKA
- ŚWIĘTO OPTYMIZMU
- DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
- DZIEŃ ZIEMI
- ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU
- WARSZTATY WIELKANOCNE
- POWITANIE WIOSNY
- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
- ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
- WALENTYNKI
- SPOTKANIE Z SENIORAMI
- TURNIEJ SPORTOWY - FERIE ZIMOWE
- ILE WAŻY ŚW. MIKOŁAJ? - AKCJA ZBIERANIA MONET
- BAL KARNAWAŁOWY
- ORSZAK TRZECH KRÓLI
- SPOTKANIE OPŁATKOWE
- POWITANIE ZIMY
- MIKOŁAJKI
- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
- ZBIÓRKA DLA STOWARZYSZENIA AS
- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- POMOC MA MOC - AKCJA CHARYTATYWNA
- DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA/ POWITANIE JESIENI
- IMIENINY PRZEDSZKOLA
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Choć 21 marzec kojarzy nam się głównie z pierwszym dniem wiosny, to jest to dzień, szczególny także z innego powodu. Tego dnia bowiem przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Data obchodów jest symboliczna - przypada na 21-szy dzień 3-go miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21-ej parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej.
Dlaczego skarpetka?
Chromosom 21 , w którym występuje zmiana genetyczna ma kształt przypominający skarpetkę. Dlatego właśnie skarpetki stały się wyrazem wsparcia dla osób z tą wadą genetyczną. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa służy zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa. Dla wyrażenia solidarności z cierpiącymi na Zespół Downa, organizatorzy namawiają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, najlepiej nie do pary, a także innych elementów garderoby, rzucających się w oczy i niepasujących do siebie. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.
Nasze przedszkolaki i tym razem nie zawiodły. W ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa wszyscy założyliśmy kolorowe skarpetki. W ten sposób od najmłodszych lat staramy się pokazywać , że „inny” nie znaczy gorszy oraz promujemy świadomość społeczną na temat ich praw i potrzeb.
Natalia Łuniewska