•

Co roku każde dziecko z podekscytowaniem czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem znajdzie w swoim bucie. Ale dlaczego akurat do grudnia? Bo właśnie wtedy wypadają Mikołajki - święto mające na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi - biskupowi Miry o wielkim sercu.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

Zwyczaj obchodzenia mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej, niż u nas. W tym wyjątkowym dniu dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego:

• we Francji jest to świecki Pere Noel
        • w Szwecji - skrzat Jultomte, w Holandii – Sinterklass
        • w Chinach zaś prezenty przynosi Staruszka Bożonarodzeniowa
        • w Rosji Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok)
        • we Włoszech prezenty rozdaje wiedźma Befana w Święto Trzech Króli
        • w Danii dzieci obdarowuje Julemanden (Świąteczny Człowiek)
        • w Grecji zaś to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, lecz św. Bazyli Wielki (1 stycznia)
        • w Chinach- Shengdan Laoren
        • w Anglii Father Christmas
        • na Hawajach Kanakaloka
        • w Hiszpanii Los Reyes Magos
        • w Japonii Santa Kurohsu
        • na Węgrzech Karácsony Apó.

Inne są również daty wręczania podarków – dzieci w Belgii otrzymują prezent już 5 grudnia, podobnie jest w Holandii. W Stanach Zjednoczonych Dzień Świętego Mikołaja przypada w adwentową niedzielę, która jest najbliżej 6 grudnia. W Hiszpanii, Czechach i Słowacji, tak jak u nas, dzieci otrzymują prezenty 6 grudnia

Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach...

W naszym przedszkolu dzieci też pisały listy do Mikołaja i z niecierpliwością oczekiwały na jego przyjście i jak zwykle Mikołaj nie zawiódł!

W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono, a niektóre miały na sobie element związany ze świętami. W czasie czekania na gościa dzieci robiły różne mikołajkowe zadania: wykonały portret Mikołaja, wybierały pomocników Mikołaja w zabawach sportowych. A wszystkiemu towarzyszyły kolędy, piosenki świąteczne oraz tańce. Aż wreszcie odwiedził  nasze przedszkole Mikołaj i wręczył upominki wszystkim dzieciom.

Dzięki hojności sponsorów i rodziców każdy przedszkolak otrzymał od Mikołaja upominek.

SPONSORZY:

Krzysztof i Monika  Czyżewscy