• DZIEŃ ZIEMI

• „Ziemia jest również bytem żywym i posiada własną duszę. My stanowimy część tej duszy i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że ona działa zawsze na naszą korzyść.’

Pauolo Coelho

22 kwietnia w naszym przedszkolu królował kolor ZIELONY. W tym dniu wszystkie przedszkolaki wraz z nauczycielami, ubrały się na zielono, aby świętować Dzień Ziemi.

Podczas przedszkolnych zabaw dzieci dowiedziały się,  jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę oraz przypomniały zasady recyklingu. Dla utrwalenia wiadomości powstała też gazetka, z którą mogli zapoznać sie również wszyscy odwiedzający nasze przedszkole.

Wspólną inicjatywą całego przedszkola było wykonanie plakatu przedstawiającego „Zieloną planetę”. Każde dziecko pozostawiło na nim swój ślad w postaci odrysowanej przez siebie rączki, wyciętej i pokolorowanej. Każda grupa wykonała też w tym dniu różnego rodzaju konstrukcje z materiałów recyklingowych.

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest propagowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Trochę historii… (wiadomości zaczerpnięte z www.gov.pl)

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu.”

Opracowały: Marta Wójcik, Monika Łukaszuk