• PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ BABCI I DZIADKA

,,Babcia to bajka, której nie znamy

Pudełeczka, perfumy, włóczka

Babcia to mama mojej mamy

A ja jestem wnuczka”

W dniach 20.01- 21.01. 2009 r w przedszkolu ,,Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Takie święto w przedszkolu to wspaniała okazja do spotkania całej rodziny. Z powodu pandemii szanowni Goście nie mogli przybyć do sal przedszkolnych, ale mieli możliwość obejrzeć występy wnucząt na facebooku. Na cześć wszystkich ,,dziadków”  dzieci   pod kierunkiem swoich pań przygotowały  część artystyczną . W programie można było usłyszeć przepiękne wiersze, piosenki, a także zobaczyć  min. scenki teatralne, układy taneczne i instrumentalne.

Dzieci miały okazję podziękować Babciom i Dziadkom za ich miłość i troskę, a Babcie i Dziadkowie po raz kolejny przekonać się – jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków. Przedszkolaki  podarowały swoim Babciom i Dziadkom pomysłowe upominki i laurki  z najlepszymi   życzeniami

,, Gdybym ja słoneczko i gwiazdeczki miała

To bym dziś w prezencie dziadziusiowi dała.

Lecz nie moje słonko, i gwiazdki świecące

Przyjmij więc dziadziuniu serce kochające”

…szkoda tylko, że ten przyjemny dzień jest tylko raz w roku!

O tym, że babcia i dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania .Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób.

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię.

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie; w USA obchodzi się National Grandparents Day podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. W USA- Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

R.Garbaczewska, E.Toczydłowska