• DZEŃ OPTYMIZMU

• OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLAKI

W roku szkolnym 2007/2008 nasze Przedszkole „Kraina Marzeń” przystąpiło do Ogólnopolskiego programu „Optymistyczne przedszkole" autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mirelli Nawrot opartego na idei głoszonej przez amerykańskiego profesora psychologii Martina E. P. Seligmana. Prowadzone przez niego badania nad depresją wykazały, że staje się ona zjawiskiem powszechnym i dotyczy coraz młodszych dzieci.

„Optymistyczne przedszkole” to program, którego głównymi celami są:

• tworzenie okazji do budowania konstruktywnych więzi;
        • rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów;
        • swobodne wyrażanie próśb i oczekiwań przez dzieci;
        • rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości;
        • uczenie jak radzić sobie w różnych sytuacjach;
        • rozwijanie zainteresowań i talentów;
        • uczenie życzliwości, empatii, pomagania innym oraz przyjaźni;

Dzięki programowi i działaniom podejmowanych w codziennej pracy nauczycieli, przedszkolaki stają się pełne inicjatywy, odważne, samodzielne. Chętnie uczą się, mają szerokie zainteresowania, są kreatywne i pełne fantazji, a także odróżniają dobro od  zła. Celem wspólnych dążeń nauczycieli i rodziców jest takie wychowanie dzieci, aby stały się one życzliwe i przyjazne dla innych ludzi. Ważne jest też, by miały zrównoważony obraz siebie samych, poczucie pewności i wiary w swoje możliwości, były zgodne, chętne do pomocy i współpracy. Kształtujemy w nich tolerancję,  wrażliwość na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość.

smileysmileysmileysmileysmiley

W bieżącym roku szkolnym, przedszkole „Kraina Marzeń” nie realizuje programu, ale jest w sieci optymistycznych przedszkoli. Dlatego też, 10 maja, pełni radości przystąpiliśmy do obchodów Święta Optymizmu. W każdej sali na oknach pojawiły się wesołe słoneczka, a przy wejściu do szatni powstał „Optymistyczny żółty latawiec sukcesu” wykonany wspólnie przez wszystkie dzieci.

W całym przedszkolu dzień upływał pod znakiem optymistycznych zabaw, pełnych uśmiechu, a dzieci otrzymały na pamiątką odznakę „Optymista na medal”.  W tym dniu, również cała społeczność przedszkolna ubrana była na żółto.

Co roku, na Dzień Optymizmu, w swoich działaniach, staramy się też wyjść poza przedszkole. Tym razem wykonaliśmy dla rodziców „słoneczka - niespodzianki” z miłymi słowami np.: jesteś super, ładnie wyglądasz, jesteś wspaniałym rodzicem itp.

Aby zarazić optymizmem jak największe grono osób, przedszkole rozesłało wirtualną kartkę optymistyczną, do wszystkich rodziców i zaprzyjaźnionych placówek oraz zakładów pracy.

Mamy nadzieję, że optymizm i radość na zawsze zagości we wszystkich sercach małych i dużych, a każdy dzień będzie upływał pod znakiem uśmiechu.

Beata Jopich, Marta Rutkowska, Marta Wójcik