• ANDRZEJKI

• Na Świętego Andrzeja wszystkim z wróżby nadzieja

W dawnych czasach pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, ważnymi spotkaniami były  wieczory poprzedzające święta: Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli w katarzynki, a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły, a tradycja andrzejek pozostała do dziś.

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki to ludowa tradycja wróżb pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie.

Zwyczaje andrzejkowe na pewno nie są nowe

lecz każdy mały , duży w ten wieczór sobie wróży

Zgodnie z  ludową tradycją, w  dniu św. Andrzeja, wszystkie dzieci z Przedszkola ,,Kraina Marzeń ” w Czarnej Białostockiej  zasiadły wokół  kufra z tysiącem wróżb.

Bawiliśmy się przy następujących  wróżbach: Dwa serca, Wirująca butelka, Wędrujące buty, Tajemnicze kubeczki - czytamy swój los, Magiczne cyfry, Andrzejkowe przestrogi, Cukierkowa wróżba, Koło przyszłości.

Każdy  uczestnik zabawy mógł sobie wywróżyć: kim zostanie w przyszłości, odczytać przyszły los z zrzuconych kości, a nawet sprawdzić, kto przypuszczalnie będzie wybrańcem serca. Wirująca w tajemnym kole butelka wskazywała komu spełnią się marzenia.

Duże emocje wywołały listy Dobrej Wróżki, ukryte w różnych miejscach w sali. Zachęcały one do różnych działań, min. było to wykonanie czarodziejskiego eliksiru, poszukiwanie złotego klucza do lania wosku i zabawy z  pląsem.

Kto wosk w wodę wleje

temu spełnią  się nadzieje

Nie zabrakło też tradycyjnej wróżby: Lanie wosku. Podczas tej wróżby dzieci bardzo chętnie odczytywały swoją przyszłość z odlewu woskowego.

Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy dziecięcej muzyce. Przedszkolne Andrzejki były pełne radości, swobody i niespodzianek. Zarówno  młodsze jak i starsze dzieci bawiły się świetnie. Wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Słodki poczęstunek i wesoła zabawa sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

Dla przedszkolaków była to nie tylko okazja do wspaniałej zabawy, ale również szansa na zapoznanie się z tradycjami ludowymi związanymi z obchodami dnia św. Andrzeja.

R. Garbaczewska, E. Toczydłowska