• DZIEŃ MAMY I TATY

• DRODZY RODZICE!!!

Najważniejsza osoba w życiu każdego z nas: MAMA.

Z nią związane są na zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa,

nasze radości i troski, marzenia i tęsknoty.

Każdy z nas w swoim sercu chowa wdzięczność za to,

że dała nam największy skarb – życie.

MAMA musi trzymać dziecko blisko, aby wiedziało, że to jego świat,

ale TATA musi zabrać je na najwyższe wzgórze,

aby mogło zobaczyć, jaki jest jego świat.

Spójrzcie na swoje dzieci, które Was kochają i potrzebują

ŻYCZYMY WAM SPEŁNIENIA MARZEŃ,

ALE NIE TYCH MÓWIONYCH GŁOŚNO,

TYLKO TYCH, KTÓRE MACIE W SERCU – DLA SIEBIE …

Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki. miesiąc później - 23 czerwca - obchodzimy Dzień Ojca. My połączyliśmy te święta, aby uczcić i świętować je razem: Dzień Mamy i Taty, Wspólne Święto Naszych Rodziców!

W tym roku, tradycyjnie we wszystkich grupach przedszkolnych obchodziliśmy Święto Mamy i Taty. Staraliśmy się, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, aby ten dzień był bardzo uroczysty. Każda grupa zaprezentowała wspaniałe, wypełnione okolicznościowymi wierszami i piosenkami, programy artystyczne (udokumentowane nagraniami dla rodziców). Własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki i upominki,  wyraziły miłość, wdzięczność i szacunek, jakimi dzieci darzą swoich ukochanych rodziców.

KILKA CIEKAWOSTEK O ŚWIĘCIE MAMY

Dzień matki znany już w starożytności.

Co ciekawe, początki obchodów święta matki sięgają już czasów starożytnych. Jednak samo święto miało trochę inny, bowiem politeistyczny charakter. Czczono przede wszystkim matki-boginie, czyli wszelkiego rodzaju bóstwa płodności i urodzaju. Następnie, z powodu przyjęcia przez cesarstwo rzymskie chrześcijaństwa, zabroniono kultywowania owego święta.

Tradycja jednak powróciła w XVII wieku na terenach Anglii pod nazwą „Niedziela u matki”. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy.

Inna tradycja wywodzi się z kolei ze Stanów Zjednoczonych. W 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis wypromowała „Dni Matczynej Pracy”. W 1905 roku jej córka ustanowiła „Dzień Matki”, a w 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Przypada ono na drugą niedzielę maja. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Amerykę, a następnie na resztę krajów świata.

Polskie tradycje związane z Dniem Matki.

W Polsce obchody Dnia Matki kojarzone są przede wszystkim z obdarowywaniem mam kwiatami, laurkami oraz wszelkiego rodzaju mniejszymi prezentami. Tradycja ta jest najbardziej widoczna w przedszkolach i szkołach, kiedy to maluchy we wzruszający sposób składają mamom życzenia, organizują przedstawienia, śpiewają piosenki i dziękują za okazaną im miłość oraz troskę. Co ciekawe, Dzień Matki po raz pierwszy obchodzony był w Polsce w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki na świecie.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Jednakże tylko 63 państwa świętują w drugą niedzielę maja. Oprócz obdarowywania prezentami i wręczania kwiatów istnieje wiele innych tradycji świętowania tego szczególnego dnia.

• Włochy. Włosi to naród słynący z bardzo bogatej i rodzinnej tradycji. Szczególną czcią otaczana jest matka. W tym szczególnym dniu wszyscy dają jej poczuć, że to właśnie ona jest na pierwszym miejscu. Z reguły obiad jada się w restauracjach, aby wyręczyć mamę w obowiązkach domowych. Tradycją stał się deser w postaci kawy i przepysznego sernika w kształcie serca.
        • Australia i Kanada. W tych krajach Dzień Matki również przypada na drugą niedzielę maja. Jednak tutaj tradycja jest zupełnie inna niż w Polsce. Tego dnia Australijczycy i Kanadyjczycy zwykli przypinać do swoich ubrań goździki. Kolorowe oznaczają, że matka danej osoby żyje, a białe, że już odeszła. Tradycją stało się także wręczanie prezentów kobietom mieszkającym w schroniskach dla bezdomnych. Jest to najpopularniejsze święto zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach.
        • Meksyk. Obchodzenie Dnia Matki przypada 10 maja i rozpoczyna się uroczystą mszą świętą na cześć Najświętszej Dziewicy. W tym dniu dzieci również obdarowują swoje mamy bukietami, jednak są ona tak duże i drogie, że zbiórka pieniędzy na ich zakup trwa już kilka miesięcy wcześniej.

Przygotowały: Elżbieta Toczydłowska i Marta Wójcik