• ANDRZEJKI

•

W imieniny Andrzeja 30.11. odbyła się w poszczególnych grupach zabawa andrzejkowa.

W grupie „Zajączków” dzieci poznały na początku, skąd pochodzi taka tradycja kultywowana w rodzinach od wielu pokoleń. Oprócz tańców przy muzyce z dziecięcych przebojów, nie zabrakło też wróżb. Przewidywano, jaki zawód będą wykonywały dzieci, jakie imię będzie miał przyszły mąż i żona podczas przekłuwania szpilką serca z imionami. Dzieci losowały na planszy, jakie wydarzenia ich czekają, kiedy już dorosną: czy będą to podróże i przygody, kariera gwiazdy czy może kariera naukowa albo szczęśliwe życie rodzinne. Do wróżenia wykorzystane były też kapcie, które wskazały nam, kto pierwszy urządzi wesele. Ostatnią wróżbą było tradycyjne lanie wosku. Po emocjonującym przewidywaniu przyszłości, dzieci usiadły do zastawionego stołu ze zdrowym poczęstunkiem. Po raz kolejny okazało się, że dzieci bardzo lubią Andrzejki.

Dzieci w LISKACH także dowiedziały się, jakie są zwyczaje andrzejkowe oraz skąd się wywodzą. Wszyscy uczestniczyli we wspólnych tańcach, zabawach oraz wróżbach. Liski przewidywały, co je czeka w przyszłości, jaki będą wykonywały zawód, losowały kolorowe kółka oznaczające różne przestrogi oraz wróżyły z butów, kto pierwszy dostanie prezent na mikołajki. Na koniec wszyscy zasiedli do stołów na słodką przekąskę. To była naprawdę udana impreza.

Przedszkolaki z grupy SKRZATY wzięły udział w zabawie połączonej ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Czyniono tak dawniej w Wigilię św. Andrzeja. Bawiliśmy się m.in. w następujące wróżby:,,Serce",,Buty" ,,Ulubiony kolor",,,Kubeczki", ,,Kolorowe pióra". To spotkanie dostarczyło wielu przeżyć i emocji.

W grupie WIEWIÓREK dzieci również poznały tradycje związane z obchodzeniem Andrzejek. Przedszkolaki bawiły się przy muzyce oraz wróżyły za pomocą obrazków i kolorów. Na zakończenie wszystkie dzieci z wielka chęcią zasiadły do słodkiego poczęstunku.

Warto kultywować tradycje znane wśród naszego społeczeństwa od pokoleń, by pokolenie najmłodsze ich nie zapomniało, a przy tym świetnie się bawiło.

Opracowanie: B.Szumowska